Василь Стус

Опублікували інтерв’ю з директором музею Стуса

26.11.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У мережі опублікували документальне інтерв’ю директора музею Василя Стуса у селі Рахнівка Дмитра Омелянчука зі спогадами про Стуса. Про це Читомо повідомили представники благодійного фонду «МХП – Громаді».

Дмитро Омелянчук очолює музей Стуса у його рідному селі Рахнівка на Вінниччині. В інтерв’ю він поділився спогадами про Василя Стуса, оскільки особисто був знайомий з поетом у дитинстві.

 

«Музей для мене з роками став не просто обовʼязком, а покликанням. А Василь Стус — символом непохитності та незламності. Найбільше мені запам’ятався момент, коли Василь в 47-му, важкому, голодному році збирав колоски. Приїхав сюди на канікули, їсти було нема чого, і ми ходили збирати колоски. Але його наздогнав сільський охоронник, посік батогом по спині, колоски розсипав, і Василь пішов додому. А на другий день це поле переорали. Така була ситуація, таке було ставлення до людей й до життя», – згадує Омелянчук

 

 

У 1990-му Дмитро Омелянчук взявся за створення музею Стуса, щоб в майбутньому зробити його центром виховання та розвитку молоді зі всієї України. З роками вдалося зібрати понад 600 унікальних експонатів: тут і стусівська колиска, вишиванка, гітара, патефон та інші предмети побуту й одягу. 

 

«Після проголошення Незалежності України про Василя Стуса почали говорити вголос як про геніального поета та дисидента та борця з тоталітарним режимом.  Бо до цього казали, що це рецидивіст, який зрадив українському народу, радянській владі та відбуває своє покарання. І в 90-му році до нас у Рахнівку завітав начальник УВД області — генерал-лейтенант Віктор Тяжлов й сказав: “Міліція посадила Стуса, а ми його хочемо реабілітувати. Ти не проти, щоб ми у вас у школі відкрили кімнату музей?” А я був “за!” Так і відкрили музей та почали збирати експонати», — каже  Омелянчук.

 

 

Зйомки інтерв’ю відбулися за підтримки благодійного фонду «МХП – Громаді» в межах проєкту «Збереження культурної спадщини українців». Фонд підтримав ще п’ять музеїв: музей-садибу В’ячеслава Чорновола на Черкащині, музей композитора Миколи Леонтовича на Вінниччині, музей Василя Симоненка в Черкасах, музей Трипільської культури на Черкащині, Національний музей народної архітектури та побуту України в Києві. 

 

Як повідомлялося, оцифрували творчий архів Василя Стуса.

 

Читайте також: «Ваш Василь»: оприлюднили новий документальний фільм про Василя Стуса

 

Зображення: МХП