* ESC - закрити вікно пошуку
PEN Georgia
PEN Сакартвело: Закликаємо протистояти русифікації країни
18.05.2024PEN-центр Сакартвело, письменники і видавці країни засудили ухвалений урядом ідентичний російському закон «Про прозорість іноземного впливу», що має на меті контролювати неурядові організації та медіа, які отримують не менше 20% свого фінансування з-за кордону. Заяву PEN оприлюднив на своєму сайті.
«Уряд Сакартвело та правляча партія цією дією відмовляються взяти на себе відповідальність перед картвельським народом і роблять підступний крок проти європейського майбутнього народу», — ідеться в заяві. Її підписанти наголошують, що цей закон відтерміновує вступ Сакартвело до ЄС разом з Україною і Молдовою.
«Література Сакартвело завжди відображала фундаментальні переконання та цінності картвельського народу, поділяючи дух боротьби проти загарбників, захист пригноблених, перемогу над смертю та боротьбу за свободу. Тому ми закликаємо наш народ не миритися з насильницькими діями зрадників, які порушили своє слово більше не пропонувати російський закон. Ми закликаємо громадян Сакартвело всіма можливими формами і методами протистояти черговій спробі русифікації нашої країни й не співпрацювати з урядом у зраді картвельської державності», — закликають літературні діячі країни.
Вони нагадують, що 35 років після 9 квітня 1989 року, коли російські війська розігнали антирадянські мітинги у Тбілісі, Сакартвело все ще бореться з росією. «Герої цього дня ціною власного життя принесли Сакартвело незалежність і свободу, і обов’язок кожного громадянина — захищати її сьогодні!» — наголосили в PEN.
Заяву підписала зокрема віцепрезидентка Міжнародної асоціації видавців, ексголова Асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Сакартвело та керівниця видавничої програми діяльності Сакартвело Ґванца Джобава. Загалом серед підписантів 117 літературних діячів Сакартвело.
Законопроєкт «Про прозорість іноземного впливу» передбачає створення реєстру «іноагентів», куди вноситимуть всі некомерційні юридичні особи та ЗМІ, фінансування яких відбувається з-за кордону більш ніж на 20%. Внесені до реєстру «іноагентів» мають публікувати річний фінансовий звіт.
Опозиція і громадянське суспільство Сакартвело вважають закон спрямованим на репресії проти непідконтрольних владі неурядових організацій і вільних ЗМІ. Вони наголошують, що цей закон повторює російське законодавство про «іноземних агентів». Від початку розгляду законопроєкту у Сакартвело тривають масштабні протести.
Наразі президентка Сакартвело Саломе Зурабішвілі наклала вето на цей закон, однак правляча партія має достатньо голосів, щоб подолати вето.
Як повідомлялося, у 2022 картвельський PEN-клуб опублікував звернення на підтримку українського PEN, у якому висловив солідарність картвельських письменників з українцями.
Читайте також: Асоціація видавців Сакартвело: Ми проти законів, що унеможливлюють звільнення від російської агресії
Чільне фото: flickr.com
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості