IPA

Під час конгресу Міжнародної асоціації видавців обговорили загрози російської агресії

15.12.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

На 34-му Міжнародному конгресі видавців у Ґвадалахарі голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук виступила із закликом привернути увагу до загроз українській культурі і свободи слова на тлі російської агресії. Про це повідомило медіа Publishers Weekly.

Вона наголосила на важливості документування воєнних злочинів та книговидання в Україні як способу боротьби за правду: «Ми не просто фіксуємо порушення Женевських конвенцій. Ми повертаємо людям їхні імена, адже кожне життя важливе».

 

Особливу увагу Матвійчук звернула на систематичне знищення української культурної ідентичності, включно з книговидавничою галуззю. Вона нагадала про атаку на друкарню «Фактор-Друк» у Харкові у травні 2023 року.

 

Також Матвійчук розповіла про долю дитячого письменника Володимира Вакуленка, убитого під час окупації Ізюму. «Вбивство дитячих письменників не є випадковим. Росія прагне стерти українську ідентичність, стверджуючи, що української нації, землі та культури не існує», — сказала вона.

 

Вона згадала й про письменницю Вікторію Амеліну, яка віднайшла щоденник Вакуленка та загинула у 2023 році під час ракетного обстрілу.

 

«Писати й публікувати українські книги — це акт опору. Коли ми не маємо інструментів, у нас залишаються слова та наша позиція. Це може здаватися марним, але насправді це надзвичайно важливо», — додала Матвійчук.

 

На конгресі також виступила Гванца Джобава, президентка Міжнародної асоціації видавців. Вона звернула увагу на загрозу російської агресії для Сакартвело, згадавши про окупацію Абхазії та Південної Осетії у 2008 році.

 

«Щодня стає дедалі важче. Мій обов’язок — стояти поруч зі своїми авторами та людьми», — заявила Джобава, описуючи насильницькі розгони протестів у Тбілісі, де людей затримують, труять газом та застосовують водомети.

 

Джобава закликала світ до підтримки демократії: «Якщо впадуть Україна чи Грузія, то й ваші демократії не встоять».

 

Завершуючи виступ, вона наголосила на важливості свободи публікації та солідарності між націями, які протистоять загрозам авторитаризму.

 

Міжнародна асоціація видавців (IPA) є найбільшою у світі федерацією національних, регіональних і спеціалізованих асоціацій видавців. До неї входять представники 92 організації з 76 країн Африки, Азії, Австралії, Європи та Америки.

 

Як повідомлялося, Вікторію Амеліну посмертно нагородили спеціальною відзнакою Prix Voltaire під час 34-го Міжнародного конгресу видавців.  Володимир Вакуленко став лавреатом спеціальної відзнаки IPA Prix Voltaire Award 2023. Тоді нагороду замість нього отримала Вікторія Амеліна.

 

Чільне фото: Ед Навотка