* ESC - закрити вікно пошуку
втрати
Пішла з життя дитяча письменниця Тамара Коломієць. Чим запам’ятається
22.08.2023Українська дитяча письменниця, перекладачка та поетеса Тамара Коломієць померла на 89-му році життя. Про це донька мисткині повідомила на своїй фейсбук-сторінці словами «Поети не вмирають, вони відлітають!»
«Відлетіла моя мила пташка, відспівала… Довго не могла сказати про це, прийняти, якось передумати… У який там день душа відлітає над вічними заплавами — в перший, дев‘ятий, сороковий. (…) Мабуть, сьогодні, в День поетів, годиться провести тебе у віртуальному світі у віртуальну мандрівку», — йдеться у дописі від 21 серпня.
Тамара Коломієць народилася 9 квітня 1935 року в місті Корсунь. Вона була дитиною Другої світової. На війні загинув її батько. Виховувала Тамару неписьменна бабуся, яка, утім, знала напам’ять майже весь «Кобзар», і часто цитувала його онуці.
У школі, коли доводилося писати твори, майбутній поетесі легше було висловлюватися у віршованій формі.
«Слово… воно може як надихати, так і руйнувати, вганяти в депресію. Яку могутню силу воно має. Гостріше меча може ранити й краще всяких ліків може зцілювати. Але важливо не кидати слів на вітер. Вкладати сенс у них. Цінувати!», — писала письменниця багато років потому.
Згодом, у 1957 році, вона закінчила Київський університет ім. Тараса Шевченка, де навчалася на факультеті журналістики. Ще в період студентства вийшла друком перша збірка лірики Тамари під назвою «Проліски». Тоді ж, у віці 21 року, молоду поетесу прийняли до Спілки письменників. На початку творчого шляху її помітив та благословив на літературні звершення Максим Рильський, а першим редактором став Михайло Стельмах.
З того часу письменниця написала ще десять книжок, серед яких «Осіння борозна», «Багаття на межі» та «Дорога в листопад», а потім, упродовж 15 років, з’являлися лише її добірки в періодичних виданнях «Вечірній Київ», «Хрещатик», «Вісті» та інших.
Після цього Тамара почала писати дитячу літературу, видавши понад ЗО збірок оригінальних казок, віршів, небилиць, лічилок, смішинок та загадок. Серед найвідоміших книжок авторки: «Починаються дива», «Жмурки», «Пісенька про гнома», «Пісня джерельця» та «Дощик-накрапайчик». Тамара активно співпрацювала з журналом «Пізнайко», а також створила кілька абеток для дітей.
Твори письменниці перекладені англійською, польською, угорською, білоруською, російською, словацькою, чеською, казахською, азербайджанською та вірменською мовами.
Сама вона також перекладала з білоруської та латинської.
За свої 89 років Тамара Коломієць була нагороджена премією імені Павла Тичини, премію імені Наталі Забіли та премію Кабміну імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва. Письменниця також була головою журі премії імені Платона Воронька.
Нагадаємо, що днями пішов з життя й український дисидент та автор самвидаву Євген Пронюк.
Читайте більше про творчість письменниці в матеріалі До ювілею Тамари Коломієць
Фото: Тамара Коломієць / фейсбук
Джерело: Мар’яна Ангелова / фейсбук, Ukrliy.net
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості