* ESC - закрити вікно пошуку
втрати
Пішов із життя літературознавець зі світовим ім’ям Гарольд Блум
15.10.2019У США помер відомий літературознавець Гарольд Блум у віці 89 років. Повідомляє NYTimes.
Гарольд Блум захистив дисертацію 1995 року в Єльському університеті, де працював до кінця життя. Він написав понад 40 книг. Його наукова слава в основному пов’язана з трьома книгами, виданими в 1970-ті роки – «Страх впливу» (перекладена на 45 мов), «Карта перечитування», «Поезія і витіснення». У них Блум сформулював свою теорію літературного впливу.
У «The Book of J» (1990) професор Блум кинув виклик більшості існуючих біблійних вчень, припустивши, що навіть іудео-християнський Бог міг бути літературним персонажем, якого придумала жінка, що, можливо, жили в дворі царя Соломона і писала розділи перших п’яти книг Старого Завіту. Ця книга стала бестселером.
У 2005 році Блум став лауреатом премії Ганса Крістіана Андерсена. Крім того, він був членом Американської академії мистецтв і літератури та Шекспірівської академії.
Професор Блум називав себе «монстром» читання; він сказав, що може прочитати та засвоїти книгу на 400 сторінок за годину. Його друг Річард Бернштейн, професор філософії в Новій школі, сказав журналісту, що дивитися, як читає професор Блум, було «страшно».
Озброївшись фотографічною пам’яттю, професор Блум міг переказувати десятки віршів напам’ять – всього Шекспіра, «Рай загублений» Мільтона, всього Вільяма Блейка, Біблію та твори Едмунда Спенсера.
Його книжки перекладені на понад 45 мов.
В Україні Блум відомий своєю книгою «Західний канон», яка вийшла 1997 року в українському перекладі у видавництві «Факт» (перекладачі – Р. Семків, О. Радомська, О. Карпенко, Д. Купко, С. Кирилова). У ній він відстоює літературний західний канон як список книг, які повинен обов’язково прочитати кожен. У центр Канону Блум ставив Шекспіра.
Книга вийшла в 1994 році, стала бестселером і критикується донині з лівих і мультикультурних позицій.
Дружина Блума Жанна зазначила, що минулого тижня критик прочитав свою останню лекцію в Єльському університеті, де викладав все життя.
Як повідомлялось, цього ж дня – 14 жовтня – пішов із життя український літературознавець, засновник і шеф-редактор видання «ЛітАкцент» Володимир Панченко.
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості