втрати-2024

Пішов з життя фолькльорист і мистецтвознавець Микола Мушинка

15.09.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Пішов із життя один із найвідоміших дослідників українського фольклору Микола Мушинка. Про це повідомили на фейсбук-сторінці медіа «Локальна історія».

Праці науковця присвячені дослідженню народної творчості Пряшівщини та Волині, а його життя стало важливою частиною культурного та дисидентського руху.

 

Микола Мушинка народився 20 лютого 1936 року у селі Курів на Пряшівщині. Вищу освіту здобув у Карловому університеті в Празі, після чого працював у кабінеті україністики Кошицького університету. Під час аспірантури у Празькому та Київському університетах зблизився з видатними представниками руху шістдесятників (Іван Дзюба, Іван Світличний, Михайлина Коцюбинська). Він допомагав поширювати самвидав, перевозив літературу через кордон до Пряшева, звідти її переправляли до Югославії, а далі на Захід.

 

У 1968 році Миколі Мушинці заборонили займатися науковою діяльністю через його протест проти окупації Чехословаччини військами Варшавського пакту. Лише у 1990 році він був реабілітований і повернувся до наукової роботи в Пряшівському університеті.

 

За свою роботу науковець отримав численні почесні звання, серед яких почесний доктор кількох українських університетів, іноземний член НАН України, академік міжнародної Академії богословських наук, професор Українського вільного університету в Мюнхені.

 

Микола Мушинка — автор понад 50 самостійних публікацій і понад 1000 наукових та науково-популярних статей. Був засновником і очільником Асоціації україністів Словаччини, а також Наукового товариства імені Тараса Шевченка. Основною сферою діяльності було дослідження лемківського фольклору в Югославії, Румунії, Польщі, Україні, Західній Чехії та Моравії.

 

Мистецтвознавиця Ганна Карась написала: «Я щиро вдячна йому за допомогу на шляху до мого наукового становлення як доктора мистецтвознавства – він не лише дав позитивну рецензію на мою монографію, але запросив до свого гостинного дому, дав унікальні матеріали, відвіз до українського музею у Свиднику, познайомив за багатьома непересічними особистостями. Мала честь побувати на його 80-річному ювілеї, писати про нього. Складна доля цього непересічного українця не вбила в ньому доброти й готовності допомогти всім, хто працює для науки й української справи».

 

Як повідомлялося, раніше пішов з життя письменник і дослідник Антарктики Володимир Бочкарьов.  У 2023 році з життя пішов перекладач Олександр Мокровольський. 

 

Чільне фото: Данило Павлов