втрати-2023

Пішов з життя кримський історик і письменник Олекса Гайворонський

27.09.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У віці 49 років через хворобу помер кримський історик, письменник, телеведучий, автор статей про історію і культуру півострова Олекса Гайворонський. Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомив заступник генерального директора Українського інституту Алім Алієв.

«Це та людина, яка закохувала в Крим та історію кримських татар. Одна з перших публічних лекцій, яку ми провели у Львові в 2014 році, була саме його. Олекса відкрив для нас величезний прошарок історії Кримського ханства, він все життя позбавляв історію півострова колонізаційного погляду», — написав Алієв.

 

Олекса Гайворонський писав статті для «Радіо Свобода», знімався у телевізійних програмах для каналу ATR («Прогулянки Кримом з Олексою Гайворонським») та писав публікації для видання Crimean Tatars.

 

У 2010 році вийшов його двотомник «Повелителі двох материків», у якому описані події часів створення та становлення Кримського ханства. У 2016 році він презентував книжку «Країна Крим», куди ввійшов 61 нарис про споруди на півострові часів Кримського ханства. Співавтор книжки «Дивовижні історії Криму».

Олекса Гайворонський  також був сценаристом першого кримськотатарського дитячого фільму-казки «Хидир-дєдє», він досліджував біографію Ісмаїла Гаспринського для фільму «Перекладач» та Бекіра Чобан-Заде у фільмі «Шлях джигіта».

 

Після тимчасової окупації Криму у 2014 році залишився у Бахчисараї. Гайворонський казав, що лишається громадянином України, який продовжує жити в Криму, та називав себе «бранцем історичних обставин».

 

Нагадаємо, 2022 року пішов із життя кримськотатарський письменник Нузет Умеров.

 

Читайте також: Обличчя Криму: книжки про минуле і теперішнє нашого півострова

 

Чільне фото: Elmaz Qırımlı