Нон-фікшн

Барбара Скарґа. Після визволення… 1944–1956





Скарґа, Барбара. Після визволення… 1944–1956 / Барбара Скарґа ; пер. з пол. Дмитра Антонюка. – Чернівці : Видавництво 21, 2018. – 352 с. ISBN 978-617-614-195-2

 

Ця книжка – своєрідний репортаж зі сталінських таборів. Заарештована 25-річною дівчиною за зв’язки з польським підпіллям, Барбара Скарґа (1919–2009) пройшла всі етапи радянського “перевиховання”: тюрма, трудові табори, заслання. Хоч події в книзі описано з віддалі трьох десятиліть, авторка дуже живо відтворює збережені в пам’яті деталі й сюжети з побуту зеків, образи людей по цей і по той бік колючого дроту, свої тогочасні думки й відчуття. Це непроста мандрівка спогадами, але, як пише авторка: «Є речі, варті не просто бути зафіксованими. Про них треба б кричати так голосно, щоб той крик почули всі. Бо вони й досі актуальні, й досі наче камінь на нашій долі».

 

Колись, як ми ще сиділи в таборі, то обіцяли собі описати його з гумором як світ цілковитого абсурду. Сьогодні ж мені важче зберігати той гумор, може, власне, тому, що дивлюсь з віддалі, тому, що вже є не актором, а глядачем, який усвідомлює моральне та фізичне спустошення, яке принесли ті роки. Але часом насмішка сама проситься на перо, бо гостріше сприймає, яскравіше змальовує.

читайте також

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект