дитліт

Півріччя у дитячих книжках-2022: чорниці, партизани й Мрія

04.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські дитячі видавництва працюють навіть у найскладніших умовах, забезпечуючи дітей книжковими новинками. Розповідаємо про найпомітніші з тих дитячих книжок, які вийшли друком 2022 року. Зазначимо, що в цьому огляді немає частини дитячих видань про російсько-українську війну – про них ми намагаємося розповідати докладніше у спеціальних публікаціях. 

Я і мій тато / Я, тато і висока гора

 • Дмитро Кузьменко. Ілюстрації: Оксана Драчковська – Харків: Віват, 2022. – 64/64 с.
 • 3+

Це той випадок із книжковими новинками, коли хочеться вигукнути: «Нарешті!». Чому? По-перше, персонажі. В Україні (це стверджують і літературні оглядачі, і провідні бібліографи країни) бракує художніх текстів про хлопчиків, а тим паче про стосунки дитина-тато – їх значно менше, ніж про дівчаток чи про стосунки дитини з мамою.

 

Також у нас досить мало якісних художніх книжок для малюків про абсолютно-буденний-досвід, наприклад, пообідній сон, прогулянки в парку, сімейну вечерю чи помальований фломастером стіл. Адже такі речі для малюків не такі вже й звичні – діти дошкільного віку лише вчаться опановувати свої емоції, природний егоцентризм та багато-багато звичних нам справ роблять уперше. Тому їм надзвичайно важливо усвідомлювати та проговорювати з батьками цей досвід, наприклад, під час читання гарної історії перед сном. А дві нові книжки Дмитра Кузьменка справді дуже гарні – виважені, вправні стилістично, дотепні, з якісними ілюстраціями. Обирайте їх для читання дитині віком від 3 років. Вони не тільки розважать і заспокоять малюка, але й матимуть терапевтичний і дидактичний вплив.

Купити книжку.

Полінка

 • Віталій Запека. Ілюстрації: Наталія Олійник. – Харків: Віват, 2022. – 176 с.
 • 3+

Чудова книжка для дошкільнят, яку ми впевнено радимо батькам. За сюжетом, головна героїня, 4-річна Полінка, їде гостювати до баби з дідом у село, де сподівається на всілякі розваги. Банально? А от і ні! Уся річ у подачі матеріалу.

 

Віталій Запека, мов той чарівник, обертає родинні будні з нудними сніданками, хатніми клопотами та сусідськими хлопчиками-зазнайками на вир дотепних пригод, які розважають малюків і розчулюють дорослих. Дідусь Полінки чудово розуміє дитячу «мову» та пропонує онуці такий рівень комунікації, на якому кожен з них почувається комфортно, весело та отримує те, що йому потрібно: онука – розваги, соціалізацію та розвиток, дідусь – і виконання своєї виховної місії, і теж розваги. Читач же в цьому вирі дотепів і каламбурів почувається як сир у маслі. Обирайте для читання дорослими дітям від 3 років.

Купити книжку.

Злюще цапище

 • Володимир Рутківський. Ілюстрації: Наталія Кудляк. – Видавництво Старого Лева, 2022. – 56 с.
 • 3+

Славетний автор «Джур» і «Сторожової застави», класик української дитячої літератури Володимир Рутківський назавжди пішов від нас восени 2021 року, але лишив по собі чудовий художній спадок. Серед нього – і дотепна повість для дошкільнят про маленького Северинка, який на літо їде в село до бабусі. Це просто чудово, бо в селі не буде Митька, який ображає малого на дитячому майданчику. Але раптом… Раптом з’являється хтось набагато гірший – дуже злий цап, навіть не цап, а справжнє злюще цапище! Утім, чи не вдасться якось домовитися з балакучою й трохи чарівною тваринкою, яка теж, здається, трішки самотня? А може, навіть потоваришувати?

 

Цю дуже теплу й затишну книжку з кумедними ілюстраціями ми радимо читати дітям від 3 років. А учні 1-2 класів вже зможуть подужати її самі. 

Купити книжку.

Наймоїша мама

 • Галина Кирпа. Ілюстрації: Грася Олійко. – Харків: Крокус, 2022. – 36 с.
 • 4+

«Коли б ви знали, як їй личить відвухадовушна усмішка!», «Моя мама наймоїша. Наймоїша у світі», – це слова героїні книжки «Наймоїша мама» Галини Кирпи та Грасі Олійко, зворушливої історії дівчинки, яка розповідає про свою маму, тата та братика, на якого вони всі чекають. Проста, але естетично довершена розповідь оповідачки та яскраві багатогранні ілюстрації творять вишуканий приклад книжки для читання вголос. 

 

«Наймоїша мама» – це вербально-візуальний вир наїву, легкості та глибини водночас. Прочитавши книжку, хочеться… прочитати її ще раз і навіть заговорити цитатами з неї: «Моя мама знає все», «Моя мама терпляча», «Моя мама лагідна», «Моя мама невтомна»… 

 

Прочитайте книжку разом у сімейному колі та не сумнівайтеся, що якось почуєте від своєї дитини: «Моя мама – у всьому надійна» та ще багато приємних слів, які зігріють вам серце. 

Купити книжку.

Мрія. Небесні авіалінії

 • Зоряна Живка. Ілюстрації: Богдана Бондар. – Львів: Свічадо, 2022. – 32 с.
 • 5+

Коли оповідачка була маленькою, її тато працював на авіаційному заводі, допомагаючи будувати «Мрію» – найбільший і найпотужніший у світі транспортний літак. Комусь із дітей батьки приносили гостинчики «від зайчика», а цій дівчинці – «від Мрії», точніше, «від Марусі», бо саме так називали літак люди, які його будували і любили всім серцем. А якщо якусь річ сильно любити, у неї з’являється душа. Про це точно відомо всім казкарям.

 

Так сталося і з «Мрією». Коли російські війська безжально знищили літак у Гостомелі, він не зникнув назавжди, а, за сюжетом, потрапив на Небо. Ось тут і розпочалися нові пригоди «Мрії» та її чергова, надзвичайно почесна місія. 

 

Зоряна Живка, майстриня казок, закорінених у традиції Джорджа Макдональда та Едіт Несбіт, створює надзвичайно зворушливу казку про наш легендарний літак, яка дарує надію та запрошує до пригод. Якщо ваша родина святкує у грудні день святого Миколая, радимо придбати цю книжку на подарунок уже зараз, бо наклад закінчується на очах.

Купити книжку.

Першокласна книжка для майже школярів

 • Світлана Ройз. Ілюстрації: Марія Рудик. – Харків: Віват, 2022. – 48 с.
 • 5+

Пам’ятаєте свою тривогу та водночас піднесення перед тим, як піти до першого класу? «Чи готовий/готова я?», «Чи сподобається мені?» «Чи не буде важко?» «Чи знайду я друзів?», «Чи порозуміюся з учителем?» Ці та інші питання обсідають голови завтрашніх першокласників, перед якими от-от відкриється геть новий світ. Тож завдання батьків у цій ситуації – допомогти дитині вибудувати певний фундамент психологічної стійкості, забезпечити їх підтримкою, що слугуватиме джерелом впевненості у своїх силах, оптимізму, цікавості та креативності.

 

Книжка-практикум популярної психологині Світлани Ройз покликана полегшити дитині входження в шкільне життя. Авторка у вигляді легкої історії розповідає дитині, чого очікувати від школи, ненав’язливо прописуючи важливі меседжі, наприклад, що усвідомлювати власні досягнення та хвалити себе за них – важливо й корисно, а от бути вихвалякою, підносячи себе над іншими, – ні. 

 

На сторінках книжки також можна знайти різні завдання, типові для підготовчої групи дитсадка, наприклад, на розрізнення кольорів, пір року чи вміння рахувати. Вони мають супровід у вигляді коментарів для батьків, який допоможе визначити рівень психологічної готовності дитини до школи. 

Купити книжку.

Кожен може назвати принцесу

 • Кузько Кузякін. Ілюстрації: Інна Черняк. – Харків: Віват, 2022. – 104 с.
 • 5-8+

Перед нами вже третя книжка про пригоди невгамовної, кумедної та цілком собі сучасної, емансипованої Принцеси, яка, як і всі діти, навчається у школі, веде блог, бешкетує та вигадує всілякі пригоди. 

 

У першій книжці «Кожен може стати принцесою» героїня влаштувала загальнодержавні вибори принцеси, у другій, «Кожен може поцілувати принцесу», читачі стежили за кумедно обіграним сюжетом «Приспаної красуні», а в цій новинці, як можна здогадатися з назви, мова йде про пошуки імені. 

 

Сюжети всіх «Принцес» принципово несерйозні, збудовані на дотепах, каламбурах і свідомому нагромадженні нісенітниць. Мета цих історій, підкріплених талановитими кумедними ілюстраціями, – бути «приємно дурненькими» і смішити-смішити-смішити. Такі видання для дітей не менш важливі за «серйозні» книжки, тому радимо не оминути увагою.

Купити книжку.

Зараз щось як розкажу. Весела книжка чудес та історій

 • Слава Світова. Ілюстрації: Олександр Шатохін. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 200 с.
 • 6-8+

Дорогенькі батьки, а згадайте-но своє дитинство! Хтось із вас полюбляв читати «Попелюшку», хтось «Кота у чоботях», хтось – «Котигорошка», а хтось – усе разом. Тим часом багато-багато дітей у Європі й Америці читали вже не тільки традиційні казки, а й казки добряче переінакшені, перекручені й вивернуті навиворіт! У них Попелюшки були розбишаками, добрі феї – авантюристками, прекрасні принци – злочинцями, а злі персонажі були геть не злими, просто їх не так зрозуміли.

 

Цей жанр англійською називають fractured fairy tales, а ще часом кажуть про постмодерні казки, і ми щоразу радіємо, коли українські письменники теж випробовують у ньому свої сили.

 

От, наприклад, письменниця Слава Світова розповідає про люту Феєчку, привида, який сам усього боїться, лицаря, який не соромиться плакати (бо плакати – це нор-маль-но!), дівчинку, яка не хоче бути принцесою, а мріє стати пожежницею та багатьох інших. Виходить жваво, дотепно і корисно, бо розвиває почуття гумору, допомагає руйнувати стереотипи та застерігає від шаблонного мислення. 

Купити книжку.

Жерар-партизан 

 • Іван Андрусяк. Ілюстрації: Анна Майта. – Харків: Віват, 2022. –  48 с.
 • 6+

Жерар – мирний морський свин, що мешкав у сімнадцятій квартирі на першому поверсі будинку в маленькому затишному містечку під Києвом, змушений захищати свою країну. Раніше Жерар любив різні детективні справи, але зараз усе змінилося. Коли танки в’їжджають до його улюбленого хуторка Витівка, морський свин разом із звірячопартизанським загоном виступає проти орків. Від Жерара й ЗСУ не втекти, тому чекайте на великий переможний феєрверк! А він, без сумніву, буде, бо за справу беруться сміливі та гідні. 

 

Іван Андрусяк створив повість про сьогоднішнє. Автор хвацько сконструював модель сильного духу та передчуття перемоги для найменших читачів. Тож, щоб бути в тонусі, не розгубити бойового запалу й навіть трохи посміятися разом із Жераром, не пропускайте цієї нової книжки сучасного класика української дитячої літератури. 

Купити книжку.

Диктувала це сорока, а записував їжак

 • Сашко Подоляк. Ілюстрації: Катерина Рейда. – Харків: Крокус, 2022. – 36 с.
 • 6+

Добра дитяча поезія виходить друком не так і часто, тож ми, літературні оглядачі, чекаємо на неї з особливим нетерпінням. Чергову нашу чекальну «сесію» було винагороджено грайливими, дотепними, сучасними віршами Сашка Подоляка, які хочеться цитувати й декламувати, виголошувати, а подекуди навіть викрикувати. Хіба ж можна пройти повз такі рядки!

 

Хто образив дикобраза?
Хтось, либонь, його образив!

Він тепер не голиться,

Ходить тільки колеться.

.

А повз такі!

.

Візьміть мене в Австралію,

В Австралію кортить

Там качкодзьоб коаліє,

Коала кенгурить…

 

Сашко Подоляк римує і грається словами так майстерно, що хочеться сказати: хутчіш, хутчіш хапайте цю книжку в книгарні й нізащо не відпускайте. Бо це – вибухова порція гумору, заряд доброго настрою та креативності для всієї родини.

Купити книжку.

Чорниці для Анді

 • Христя Венгринюк / Ілюстрації: Надьожна. – Чернівці: Чорні вівці, 2022. – 48 с.
 • 6+

Невже трава росла із землі? Невже дерева давали плоди? Невже люди і природа співіснували як єдине ціле? І чому зараз інакше? Коли зайчик Анді дізнався від батьків про те, що колись на світі, замість бетону й цегли, були прекрасні зелені краєвиди, то йому нестримно захотілося повернути колишню гармонію. В екоказці Христі Венгринюк Анді та його друзі не лише беруться за порятунок світу, але й пізнають силу зцілення природою. Зайчикові ніщо не стає на заваді: навіть, коли він майже втрачає зір, сила його духу незламна. 

 

Читаючи цю казку, діти дізнаватимуться про еко-активізм та перейматимуться місією збереження нашої планети. Синергія між простим текстом і насиченими ілюстраціями Надьожної надихатиме подвійно. «Ми зберегли зернятка яблуні, щоб посадити паростки в землю, коли вони зійдуть», – кажуть персонажі книжки. А що для природи зробите ви, юні й дорослі читачі? 

Купити книжку.

Ключі сили

 • Cвітлана Ройз. Ілюстрації: Марія Чайка. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 72 с.
 • 8+

Проговорювання емоцій – серцевина сучасної психології. Та перш ніж їх проговорити, треба усвідомити, який емоційний пласт ми переживаємо. Нерідко це челендж навіть для дорослого, а що вже казати про дітей? 

 

Тут відома українська сімейна психологиня Світлана Ройз пропонує свою допомогу. Ілюстрована книжка «Ключі сили» – саме про розпізнавання, усвідомлення, проговорювання та пропрацьовування емоцій. Страх темряви? Чому б із нею не подружитися? Злість? Чому б не дати їй «правильний» вихід? Сум і печаль? Чому б не побути з ними? Сором? А, може, є шляхи його подолання? Радість? Де її шукати? 

 

У цікавій розповіді юний герой спілкується зі своїм дядьком, який має яскраву вдачу та вміє прояснити будь-яку ситуацію. Так хлопчик вчиться не лише майструвати ловця снів і малювати чоловічків і смайлики, але й знаходить ключі до своїх емоцій. Ба більше – розуміє, що переживати будь-яку емоцію є нормою для будь-якої людини. Ця книжка – мастрід для дорослих і малих, адже в умовах війни в нашій країні нам доводиться переживати різкі емоційні зміни. Буде добре, коли ми, розуміючи емоції, допомагатимемо одне одному, здобуваючи «ключі» до внутрішнього добробуту.

Купити книжку.

Зоряний кур’єр

 • Юлія Рацебуржинська. Ілюстрації: Анастасія Ярощук. – Чернівці: Чорні вівці, 2022. – 224 с.
 • 8+

Скаржитеся на служби доставки? Можна зрозуміти. Проте уявіть, що навіть найрозвиненіші космічні цивілізації теж потерпають від кур’єрських халеп. Через одну таку на Землі опинилися дивовижні артефакти, що вміють уповільнювати час, виявляти потаємні думки та робити інші дивовижні речі. А розбиратися з усім доведеться 8-річному хлопчикові Мартинові та його собаці Бабаці. Утім, родичі теж не стоятимуть осторонь – і вся родина раптом виявить, що стала на порятунок Всесвіту.

 

Ця фантастична повість для молодшого шкільного віку – перша книжка журналістки Юлії Рацебуржинської. Тішимося новому дебюту та стежитимемо за подальшою творчістю авторки.

Купити книжку.

Абрикоси зацвітають уночі

 • Оля Русіна. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 144 с.
 • 9+

Десь на Сході України Устим і його мама домовилися: «Жити так, щоб завжди було цікаво». Та життя поблизу окупованих територій вимагає низки складних рішень, і кожне з них залежить від ситуації, в якій опиняється родина. Так сім’я Устима одного разу наважується на переїзд. Але хлопцеві важливо запам’ятати своє місто і розказати про нього іншим. 

 

Головними героями дбайливої історії стають не тільки Устим, але й нічийний, дещо фантасмагоричний безпілотник, а також загублена-і-віднайдена собака Жменька. Усі ці персонажі, як і багато юних і дорослих читачів, вчаться жити так, щоб наповнювати добром і любов’ю кожен день. 

 

Тонка  лірична повість торкнеться серця навіть найприскіпливіших читачів, адже вона і про ті реалії, які такі близькі сьогодні українським родинам, і про наші спільні мрії про мирне майбутнє. 

 

«Хіба ти ніколи не мріяв про те, що робитимеш, коли закінчиться війна?» – це запитання-запрошення з книжки адресоване нам усім, щоб помріяти про наше хороше українське майбутнє. 

Купити книжку.

Парфумерний щоденник Зої

 • Олександра Орлова. Ілюстрації: Андріяна Чуніс. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 80 с.
 • 9+

Хто не знає про Зоїн ніс? У Зоїному класі з неї навіть насміхаються: «Оце так ніс!» Бо ніс у дівчинки справді «професійний інструмент» – Зоя тонко розбирається у парфумах. У цій гібридній пізнавально-художній книжці читачі довідаються про різні тонкощі ароматів, а також разом із Зоєю побувають у Парижі. Крім цього, «Парфумерний щоденник Зої» містить інформацію про найвідоміших майстрів ароматів чи тих, хто надихав їх створювати. Ілюстрації, створені в стилі «фешн», неймовірно тішать око. Книжка привабить усіх юних фанів фешн-світу. 

 

Можливо також, ця повість надихне читачів детальніше досліджувати «свій ніс» або закохає у світ парфумерії. І хай кожен, як Зоя, скаже: «Я більше не скаржуся на свій ніс». І справді, навіщо скаржитися, коли ніс допомагає нам розпізнавати аромати й навіть зазирати в цілі світи наукової та маркетингової парфумерії?

Купити книжку.

Крапочка і Латочка

 • Настя Мельниченко. Ілюстрації: Аня Гаврилюк. – Вінниця: Теза, 2022. – 72 с.
 • 9+

Світ ділиться не на «собачників» і «котячників», а на людей, які люблять тварин, та тих, які просто використовують їх. Крапочці (у минулому – Баронові) не пощастило: його виховали для собачих боїв, а коли пітбуль відслужив своє, постарів і захворів – просто викинули під колеса авто. На щастя, поруч опинилися Латочка та її господиня Марина. Вони підібрали скаліченого пса і зробили його частиною своєї сім’ї.

 

Нехитра історія про «собачу» правду життя розчулює до сліз: ми із завмиранням серця стежимо за тим, як зранений зовні, а ще більше всередині пес поступово призвичаюється до нормального життя, вчиться розуміти ласку і доброту, та потихеньку розкривається.

 

Книжка зворушить і дітей, і дорослих, допоможе розвинути емпатію, а також розуміння того, що ситуацію завжди можна змінити на краще. Головне – діяти і не здаватися. 

Купити книжку.

Несподіване кіно

 • Наталія Ясіновська. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2022. – 160 с.
 • 10+

Персонажі цієї книжки можуть запросто стати героями популярного серіалу на 13 епізодів, який дивитимуться й обговорюватимуть українські підлітки. Книжка Наталії Ясіновської змальовує кілька типажів тинейджерів: Оля шукає друзів, Олег намагається навчитися жити з хронічним болем, Дмитро закохується в дівчину, Дарка і Кет не уявляють свого життя без танців. 

 

Книжка сподобається і глядачам сучасних серіалів, і фанам ретро-серіалів на кшталт «Друзів». І радимо звернути увагу на відеорозмову букблогерки Ані Поритко з Наталією Ясіновською: ви довідаєтеся, що «Несподіване кіно» – книжка місяця, яку українські букблогери обговорюють у своєму буклабі. І не дивно: бо новинка розповідає про те, як звичайні люди стають (не)звичайними супергероями. 

Купити книжку.

 

Читайте також: Від міфу до соціальної реклами: 3 способи створити проблемний дитліт