поради

Плекаймо наш нетворкінг! Поради для ефективної комунікації на відстані

28.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації / Карен Вікрі ; пер. з англ. К. Чучко. — Х. : Віват, 2020. — 224 с.

 

Двадцять п’ять років тому соціолог Рей Ольденбурґ описав концепцію «третього місця», яке, крім дому (перше) і  роботи (друге), посідає важливу роль у діяльності людини і розвитку громади. Сьогодні онлайн-простір називають третім місцем, поряд із кафе.  

Та карантин змінює все: перше, друге, третє місця стають одним. Робота, навчання, відпочинок, саморозвиток і приємне спілкування проходять переважно вдома за екраном комп’ютера. В часи ізоляції складно зберегти нетворкінг, та ми зібрали для вас кілька порад для комфортної та ефективної комунікації і як при цьому не втратити соціальних зв’язків. У цьому нам допомогла книжка «Нетворкінг для інтровертів. Поради для комфортної та ефективної комунікації» Карен Вікрі.

 

1. Користуйтесь цим часом для «доброзичливого спостереження»

Деколи немає, про що говорити чи написати, або ж емоції зашкалють – і це необов’язково робити. Для соціалізації підійде метод «доброзичливого  спостереження». Його ввела письменниця і редакторка Джесс Ціммерман, порадивши організувати користування онлайн-сервісами відповідно до цього принципу; таким чином «ви завжди зможете долучитися, більше навчитися і  менше через це турбуватися, якщо певний час спостерігатимете, які аргументи спрацьовують, як це стається і хто їх пише».

 

Вона має рацію, коли говорить, що онлайн-середовище відображає реальне життя: «У реальному житті спілкування також буває різне: від постійних балачок до спокійного дружнього спілкування. Важливо пам’ятати, що в соцмережах можна бути соціально активним, та при цьому не обов’язково вивертати душу».

 

2. Приділіть хоча б 10 хв на день, аби запитати людей про них же самих

Витрачаючи щодня хоча б десять хвилин на дистанційне спілкування, ви можете підтримувати зв’язок із величезною кількістю знайомих. Це дуже маленьке зусилля щодо можливої винагороди — якщо не миттєвим вирішенням якихось справ, то точно приємними почуттями. І  ваше задоволення не залежить від того, даєте ви чи приймаєте.

 

«Мій ранковий ритуал перевірки електронної пошти і гортання новин — своєрідний спосіб «розігрітися» перед робочим днем. Проглядаючи заголовки, я ділюся однією-двома статтями з людьми, яких, на мою думку, це може зацікавити і з якими я протягом якогось часу не спілкувалася. Я не просто надсилаю їм цю статтю, а ще додаю: «Цей пост нагадав мені про тебе. Що думаєш про це? До речі, як справи?»», — радить Карен Вікрі.

 

 

Купити книжку

 

3. Знайомтесь на онлайнвебінарах чи онлайнмітингах

Так, сидячи вдома, теж можна налагоджувати зв’язки – навіть міцні! Ніхто не заважає після онлайнвебінару чи онлайнмітингу надіслати запит на дружбу людині, чий виступ вас зацікавив, вам є що сказати про нього.

 

Авторка книжки радить завершувати день із вдячністю. «Наприклад,  надішліть кілька повідомлень людям, з якими ви нещодавно чудово провели час або хотіли б зустрітися. Можете навіть почати розмову з  новим знайомим. Це хороший спосіб посадити зерно, яке може прорости й дати результати вже наступного дня», — коментує Вікрі.

 

А в умовах карантину ніколи не знаєш, що може спрацювати.

 

Мультидисциплінарність і відкритість: які компетенції культурних менеджерів

 

4. Ставте запитання першими

 

Вміння добре слухати допоможе налагодити соціальні зв’язки й на відстані – є мобільний звязок й інтернет для довгих неквапливих розмов. Набагато важливіше застосовувати свої навички слухання, ніж одразу говорити самому. А коли ви послухали свого співрозмовника, то матимете варіанти для вибору, наскільки далеко варто заходити у своїй розповіді.

«Коли я вперше когось зустрічаю, то розпочинаю гру, спонукаючи співрозмовника заговорити першим і  розповісти більше особистої інформації, ніж я. Можливо, це звучить непривітно, але так я маю більше часу, щоб оцінити людину і те, наскільки можу їй довіряти. Якщо вона справляє на мене хороше враження, я (трохи) відкриваюся», — радить авторка, що позиціонує себе як інровертку.

 

 

 

5. Час згадати про друзів і знайомих, що перебувають в інших країнах

Звісно, книжка написана до всієї ситуації із пандемією. Але саме зараз час до взаємної підтримки, і написати кілька підбадьорливих слів для друзів і знайомих із інших країн – цілком досяжне завдання. Та й воно дозволить підбадьоритись і самому/самій.

 

Завдяки засобам для відеочатів на кшталт Zoom, Skype чи Google Hangouts (усі вони призначають час дзвінка відповідно до часового поясу) і таким месенджерам для дзвінків і повідомлень, як WhatsApp, нині, як ніколи, просто зв’язатися й підтримувати контакт із людьми з різних часових поясів.

 

Світ стає тіснішим, і дистанційне спілкування набуває важливішої ролі, йдеться у книжці.

 

6. Будьте в курсі розвитку «конкурентів»

«У технологічній екосистемі нормальна практика — бути в курсі розвитку людей, які працюють на ваших конкурентів; слідкувати за кроками певної компанії; наймати людей, яких знаєш (влаштуватися на роботу до того, кого знаєш); а також допомагати тим, хто вам подобається».

Зараз складна ситуація із економікою в країні, тому порада щодо роботи навіть для ваших конкурентів – це непогана справа для цілої екосистеми й виживання країни.

 

7. На онлайннарадах і зустрічах цільте одразу в серце того, що вас цікавить

Допитливість — навичка мислення, яку можна активувати незалежно від того, чи зустрічаєтеся ви з кимось особисто, чи ні. Коли у  вас нарада (телефонна розмова й  відеочат теж враховуються) з кимось із компанії чи галузі, якою ви цікавитеся, підготуйтеся до неї, щоб максимально ефективно використати час вас обох, поціливши одразу в серце того, що вас цікавить у цій розмові.

 

Наприклад, після обміну люб’язностями пов’яжіть свою вступну репліку з темою, яка для вас найважливіша в цій розмові: «Хотілося б дізнатися, як вам вдалося дістати кота з димаря?!»

 

8. Складайте списки людей, з якими хочете поговорити, і говоріть!

Спеціалісти з продажу часто створюють нотатки, які нагадують їм знову зв’язатися з клієнтами або перспективними покупцями. Фахівці використовують ці записки, щоб знову пробуджувати інтерес клієнта до продукту і показати, що про нього думають у першу чергу.

 

Дистанційне спілкування — ніби ті записки, лише відрізняються тим, що не прив’язані до мети щось продати і не потребують ніякого чіткого результату.

 

«Ми живемо у  світі, де так багато всього невідомого, а  тому, що більше ви дізнаєтеся від інших (у будь-якій сфері — професійній, медичній, туризму, зміни кар’єри або просто про те, що допоможе міцніше стояти на ногах), то більше для вас відкривається можливостей, яких раніше ви не помічали. Що частіше ви просите про допомогу в інших і самі допомагаєте, то більше знаєте. Тож швидше позбувайтеся зайвої категоричності та мерщій беріться до справи», — дає пораду авторка.

 

9. Не бійтеся стирання кордонів

 

Як визнає Корі Фернандес у статті журналу Fast Company, «не просто балансувати між роботою та особистим життям, особливо коли користуєшся соціальними мережами, де ділишся смішними мемами й теревениш із друзями, паралельно намагаючись демонструвати свою компетентність», наводяться цитати у книжці.

 

Так, це не просто, однак нам усім час змиритися з тим, що приватне і професійне більше неможливо відокремити одне від одного.

 

До того ж роботодавці та кадрові менеджери прагнуть зрозуміти вас, чи ви зможете добре працювати і стати частиною колективу.

 

LinkedIn виповнилося п’ятнадцять років, Facebook — чотирнадцять, Twitter — дванадцять, Instagram — вісім. Не минуло й  покоління, а  ми перейшли ту межу, коли можна було якось розділяти приватне і публічне життя. Нам стало досить комфортно спостерігати й ділитися думками, важливими подіями, ідеями, жартами, зображеннями і новинами з людьми, які не належать до вузького кола сім’ї та друзів.

 

 

 

10. Дотримуйтеся слова

Це принцип, яким не можна нехтувати, та й узагалі суть нетворкінгу — доводити справу до кінця. Якщо ви пропонуєте комусь варіанти вирішення їхнього питання, то повинні завершити справу, познайомивши цю людину з тим, хто їй потрібен, або передати запит спеціалісту.

 

Не грайтеся з людьми, які попросили вас про допомогу! Якщо вас запросили на розмову, яку важко втиснути у ваш графік, не забивайте його, щоб потім валитися з ніг. Краще домовтеся владнати питання по телефону або відкладіть зустріч на кілька тижнів. Якщо ви справді не можете нічим допомогти, бо не маєте часу, ідей чи потрібних контактів, — так і скажіть, не затягуйте.

 

«Не залишайте запит на потім, вважаючи, ніби повернетеся до нього пізніше (швидше за все, ні). Повірте, коли черга просити про допомогу дійде до вас, то ви захочете, щоб до вас ставилися так, як я описала вище», — рекомендує авторка.

 

На гречаній дієті: 6 ідей для тих, хто прагне саморозвитку на карантині

 

Автор ілюстрації: Nadezda Barkova