Львів

Подарована Папі книга Канта законно потрапила зі Львова до Франції

30.10.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Книга Іммануїла Канта 1796 року, яку резидент Франції Еммануель Макрон під час відвідин до Італії подарував Папі Римському Франциску, законно потрапила зі Львова до Познані, а потім до Франції понад 100 років тому. Про це повідомляють французькі ЗМІ.

Французький журналіст Арно Беда з’ясував, що екземпляр, подарований Макроном Франціску, придбаний за 2500 євро у солідній паризькій книгарні Hatchuel, яка спеціалізується на рідкісних та антикварних виданнях; а записи каталогів вказують на те, що львівський примірник книги Канта потрапив у Францію щонайпізніше 120 років тому, про що свідчить відмітка паризького книготорговця Люсьєна Бодена, який торгував на набережній де-Гранд-Огюстен близько 1900 року.

 


 

Цю версію фактично підтвердила директорка Центрального державного історичного архіву Львова Олеся Стефаник: у львівському архіві виявили два записи про рух книги Канта «784 Kant: Projet de paix perpetuelle, Konigsberg, 1796 – 50 Pf», вона під №9 числиться у переліках книг, вибраних для Юзефа Йоловича з Познані від 26 травня та 20 вересня 1890 року.

 

Рух книг читальні фіксувався у «Dzienniku czynności zarządu Biblioteki Czytelni Akademickiej we Lwowie» (в архіві є річник за 1890 p.), там публікували списки вибраних для обміну («opis nieużytków na wymianę») та надісланих контрагентам читальні книг із зазначенням відповідних грошових сум. Серед постійних кореспондентів бібліотеки числяться товариства, типографії, редакції і власники книгарень у багатьох містах, зокрема у Кракові, Варшаві, Познані, Марселі, Гановері, Парижі.

 

Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон під час відвідин до Італії подарував Папі Римському Франциску перше французьке видання книги «Вічний мир» Іммануїла Канта 1796 року.  Печатка польською мовою, яка показує приналежність книги до Академічної читальні польських студентів у Львові, викликала сумніви щодо шляху потрапляння книги до Франції.

 

 У 2021 році в Острозькому музеї книги та друкарства оцифрували старовинні рукописи, зокрема Острозьку біблію.