* ESC - закрити вікно пошуку
Календар подій
9.07
Львів
16:00 Тюрма на Лонцького, вул. С. Бандери, 1Покажуть документальний фільм «Три музи Ігоря Калинця»
З нагоди 80-річчя від дня народження відомого українського поета, радянського політв’язня Ігоря Калинця відбудеться показ документального фільму про життя і діяльність ювіляра «Три музи Ігоря Калинця».
Ігор Калинець – поет і прозаїк, перекладач, один із чільних представників так званої «пізньошістдесятницької» генерації і дисидентсько-самвидавчого руху в Україні, радянський політв’язень. Живе і працює у Львові. Почесний доктор Львівського національного університету імені Івана Франка. На привітання ювіляра Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького», який завдячує Поетові численними фондовими експонатами, влаштовує демонстрацію документального фільму «Три музи Ігоря Калинця».
Прем’єра фільму Надії Бодревич та Любомира Вєжбинського «Невольнича муза» про поетичну творчість та життя поета, політв’язня, дисидента Ігоря Калинця в радянських концтаборах (з 1972 по 1981 рік) відбулася у Львові торік. Тоді ж його автори розповіли, що створи стрічку на замовлення Львівської міської ради: до 70-річчя від дня народження поета виготовили перший фільм «Пробуджена муза», а за 9 років – «Невольничу музу».
Нагадаємо: лавреат Шевченківської премії Ігор Калинець об’єднав свою поезію у два томи: перший – «Пробуджена муза» (вірші 1965-1972, до ув’язнення), другий – «Невольнича муза» (вірші 1972-1981, написані під час 6-річного ув’язнення в концтаборі та 3-річного заслання).
Ці збірки й дали назву частинам документального фільму, окремі кадри якого насвітлювали саме в приміщенні музею «Тюрма на Лонцького», де свого часу Ігор Калинець перебував під слідством КДБ.
За свідченнями режисера Любомира Вежбинського та самого Ігоря Калинця, чимало матеріалу залишилося поза кадром.
«Перший фільм «Пробуджена муза» був зроблений мені у подарунок на 70-ліття. Він про початки мого творчого життя – 60-ті роки XX століття, це дуже цікаві роки. Через якийсь час вирішили зробити другу частину. У цей фільм дійсно не увійшло багато матеріалів, що стосуються ув’язнення в Пермському концтаборі. Просто не все можна було втиснути у фільм. В таборі ми хотіли звернути увагу на себе і на ці проблеми, зокрема, на те, що близько 70% ув’язнених були українцями, ми там влаштовувати голодування та інші акції», – прокоментував Ігор Калинець.
Довідка:
Ігор Калинець народився 9 липня 1939 у Ходорові на Львівщині. У 1956–1961 роках навчався на філологічному факультеті Львівського університету ім. І.Франка. Працював в обласному архіві. За участь у дисидентському русі у 1972 році Ігоря Калинця було засуджено на 6 років ув’язнення суворого режиму й 3 роки заслання. Покарання відбував у Пермських концтаборах разом із Іваном Світличним, Василем Стусом, Миколою Горбалем, Степаном Сапеляком та іншими. Заслання відбував разом із дружиною Іриною Стасів-Калинець на Забайкаллі.