дослідження

Половина ілюстраторів в Україні кажуть, що обізнані з авторським правом

08.11.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Серед українських професійних молодих художників напрямки ілюстрації та графічного дизайну − одні з найпопулярніших і вважаються такими, що приносять основний дохід. Про це йдеться в аналітичному звіті «Статистичний портрет молодо_ї художни_ці», оприлюдненому на сайті центру Cedos.

Серед мистецьких практик, якими регулярно займаються молоді художники(-ці), графічний дизайн та ілюстрація − на третьому місці за популярністю після сучасного й образотворчого мистецтв. Дослідники зауважують, що значна частина опитаних займаються паралельно різними практиками.

Умови праці опитаних художників(-ць) − нестабільні. Здебільшого вони самозайняті та займаються реалізацією власних проєктів. Зайнятість переважно мінлива: періоди інтенсивної роботи замінюються її відсутністю. Це стосується і доходу. Значна частина (80%) художників(-ць) самостійно фінансує свою мистецьку діяльність. Частина − суміщає свою мистецьку діяльність з іншою оплачуваною роботою. Друга робота може стосуватися більш комерційних секторів художньої роботи: дизайн, ілюстрація.

 

Серед опитаних молодих художників(-ниць) тих, хто займається графічним дизайном та ілюстрацією, у 52% художня діяльність приносить основний дохід, в 11% не стала основним джерелом доходу.

 

Художники(-ці) нерідко обирають види діяльності, дотичні до їхньої мистецької зайнятості: дизайн, ілюстрація, артменеджмент тощо. Зазвичай ці види є більш комерціалізованими і приносять більший та/або стабільніший дохід, ніж безпосередньо художня діяльність.

 

Серед актуальних для молодих художників(-ниць) проблем, виділили порушення авторського права. Майже половина опитаних (46%) не стикалася із порушенням свого авторського права, дещо менше (31%) мали такий досвід. Майже 23% не змогли визначитися, що може бути ознакою наявності суперечливих ситуацій у минулому. У розрізі етапу кар’єри розподіл виглядає таким чином: молоді художниці частіше не стикалися із порушенням авторських прав y порівнянні зі зрілими (51% проти 39%), а зрілі частіше зазначали, що у них були випадки порушення прав (48% проти 25%).

 

«Поет з Чернівців замовив у мене ілюстрування його збірки. Я зробила декілька ілюстрацій. Він видав збірку не дуже великим тиражем. Але не вказав мене як автора. Він присвоїв собі мої малюнки, і на збірці було написано, що це малюнки автора», − розповіла одна з опитаних художниць.

 

Художниць, які абсолютно обізнані у питаннях авторського права 6% проти 11% тих, хто абсолютно не обізнаний. Близько третини (35%) скоріше обізнані, аніж ні, і найбільшу категорію становлять ті, хто відповів, що скоріше не обізнані, аніж обізнані (44%). Загалом 41% мають той чи інший ступінь обізнаності, а понад половина, 55%, вважають себе скоріше або абсолютно необізнаними. Розподіли по мистецьких практиках переважно повторюють загальний розподіл, виняток − ті, хто займається графічним дизайном та ілюстрацією.

 

Дослідження проводили аналітичний центр Cedos, Бюро системних рішень BUT, незалежне медіа про культуру ВОНО за підтримки Українського культурного фонду. Його провели у липні-серпні цього року шляхом телефонних і онлайн-опитувань та глибинних інтерв’ю. Для дослідження опитали 671 респондента(-ку), більшість з яких − жінки. Інтерв’ю провели з 54 особами, серед яких мистецтвознавці, куратори, представники мистецьких установ різних форм власності. Більшість − жінки.

 

Додамо, цього року Читомо спільно з кар’єрним порталом і платформою професійного розвитку Happy Monday провели дослідження зарплат у видавничій сфері.

 

Крім того, цього року проводили онлайн-опитування ілюстраторів щодо їхніх гонорарів та умов праці.