втрати-2025

Помер лавреат Нобелівської премії з літератури Маріо Варґас Льйоса

14.04.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У віці 89 років відійшов у засвіти прозаїк, драматург, публіцист, лавреат Нобелівської премії з літератури Маріо Варґас Льйоса. Про це повідомляє The Guardian.

«Варґас Льйоса мирно помер у Лімі, Перу в оточенні своєї родини. Його відхід засмутить його родичів, друзів і читачів по всьому світу, але ми сподіваємося, що вони знайдуть втіху, як і ми, в тому, що він прожив довге, сповнене пригод і плідне життя і залишив по собі доробок, який переживе його», — написали родичі прозаїка.

 

Маріо Варґас Льйоса народився 28 березня 1936 року в Арекіпі, Перу. Вивчав право у Національному університеті Сан-Маркоса у Лімі та літературу у Мадридському університеті Комплутенсе, Мадрид, після чого здобув докторський ступінь за дослідження творчості Гарсіа Маркеса.

 

 

Дебютний роман Варґаса Льйоса побачив світ в Іспанії в 1963 році. 

 

Маріо Варґас Льйоса створив велику літературну спадщину, що налічує понад шістдесят творів — від романів до п’єс та есеїв. У своїх працях він глибоко аналізує проблеми військових режимів, політичного беззаконня та боротьби людини за свободу, розглядаючи ці теми через призму історичних подій у Латинській Америці.

 

Серед найвідоміших творів — роман «Розмова в соборі», що переносить читача в Перу часів диктатури 1950-х років, а також «Свято цапа», присвячений жорстокому режиму генерала Рафаеля Трухільйо в Домініканській Республіці.

 

Також прозаїк нерідко долучався до політичного життя у Перу — у 1987 році Варґас Льйоса зібрав 120 000 людей на мітинг у місті Ліма, протестуючи проти планів націоналізації перуанської фінансової системи, і розпочав президентську кампанію. Через три роки, після багатьох телефонних дзвінків з погрозами смерті, він зазнав поразки в другому раунді та залишив країну за кілька годин.

 

 

«Зі свого політичного досвіду я дізнався, що я письменник, а не політик. Частиною причин, чому я жив так, як я жив, є те, що я хотів мати авантюрне життя. Але мої найкращі пригоди більше літературні, ніж політичні», — розповідав Варґас Льйоса.

 

У 2010 році драматург став лавреатом Нобелівської премії з літератури за «картографію владних структур і гостре зображення людського опору, бунту й поразки».

 

 

Окрім того, прозаїк очолював міжнародну організацію PEN International, яка захищає свободу слова та підтримує письменників у всьому світі, у період з 1976 до 1979 року.

 

У 2014 році Варґас Льйоса відвідав Україну — читайте конспект зустрічі прозаїка з українськими шанувальниками у конспекті Читомо.

 

Як повідомлялось, у віці 91 року відійшов у засвіти український художник-графік, автор абеткової графіки «Рутенія», лауреат Шевченківської премії Василь Чебаник.