гуманітарні науки

Премію НАУКМА присудили авторці книжки про суди над відьмами

13.02.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Оголосили лавреатів премії імені Петра Могили – відзнаки НАУКМА. Про це повідомляє офіційний сайт Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Премію вручали у двох номінаціях – «Гуманітарні науки» та «Суспільні науки». В категорії «Гуманітарні науки» перемогу здобуло дослідження Катерини Дисої Ukrainian Witchcraft Trials. Volhynia, Podolia, and Ruthenia 17th-18th centuries (Budapest – New York: CEU Press, 2020).

 

«Катерина Диса у своїй праці вперше описує ідеологічне підґрунтя трибуналів на основі праць священників і теологів, які відображають ставлення до диявола та відьом. Однак основним напрямом роботи вченої є процес, який приводить до звинувачень у чаклунстві. З розповідей учасників судових процесів продемонстровано, що спонукало людей спочатку висловлювати підозри, а потім – звинувачення у чаклунстві. Насамкінець у праці авторка представляє історію одного волинського села та порівнює ставлення до двох «жіночих злочинів» в українських судах,» – йдеться у офіційній заяві Вченої ради НАУКМА.

 

Урочисте відзначення лауреатів Премії імені Петра Могили відбувається на заключному пленарному засіданні Днів науки НаУКМА, на якому переможці конкурсу виголошують наукову доповідь. Цьогоріч засідання відбулося онлайн, на ньому Катерина Диса, зокрема, виступила з доповіддю «Відьомство в контексті жіночих злочинів».

 

Переможцю вручають диплом і грошову винагороду, розмір якої щороку визначає президент НаУКМА.

 

Катерина Диса – доцентка кафедри історії Національного університету «Києво-Могилянська академія», директорка Центру польських та європейських студій ім. Єжи Гедройця. Досліджує історію відьомства в ранньомодерній Україні. Авторка досліджень «Історія з відьмами. Суди про чари в українських воєводствах Речі Посполитої XVII—XVIII століть» (Київ: Критика, 2008.), Ukrainian Witchcraft Trials. Volhynia, Podolia, and Ruthenia 17th-18th centuries (Budapest – New York: CEU Press, 2020).

 

Премія ім. Петра Могили – відзнака, започаткована в НаУКМА з 2005 року та присуджується щороку Вченою радою Академії за вагомі наукові досягнення, які сприяють розвитку гуманітарних, суспільних і природничих наук, утверджують високий авторитет університетської науки на національному та міжнародному рівні й опубліковані у вигляді монографій, енциклопедій, книг, підручників, навчальних посібників, циклу наукових праць.  Минулоріч одним з лавреатів премії був Володимир Єрмоленко за книжку «Плинні ідеології».

 

Читати також: Володимир Єрмоленко про кінець цінностей та зоополітику