кіно

Про Мустафу Джемілєва знімуть фільм за сценарієм Михайла Бриниха 

27.06.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні тривають зйомки ігрового фільму «Киснева станція», який розповість про один із переламних епізодів у житті Мустафи Джемілєва. Про це повідомила Читомо творча група проєкту.

У фільмі «Киснева станція» йдеться про події літа 1980-го року. Мустафа Джемілєв відбуває чотирирічне заслання у якутському селищі Зирянка, де працює на кисневій станції. Щодня він наповнює киснем іржаві балони й котить їх на причал. Це монотонна та виснажлива робота, і в ній він уподібнюється до міфологічного Сізіфа. Сізіф тут – радянський дисидент, який продовжує боротьбу у безнадійній ситуації.

Це вже другий повнометражний фільм Івана Тимченка. Оператором виступив Томас Стоковскі, а композитором Джун Міяке, який працював над музикою до фільмів Віма Вендерса та Олівера Стоуна. Роль Мустафи Джемілєва виконає актор Борис Орлов. Сценарій створив відомий український письменник Михайло Бриних.

«В історії Мустафи Джемілєва мене зацікавила саме ось ця міфологічна, екзистенційна проблематика. Колись Альбер Камю намагався відповісти на запитання: чи може Сізіф бути щасливий? В яку саме мить Сізіф здатен відчути і зрозуміти, що таке щастя? Власне, сценарій фільму «Киснева станція» і почався як спроба знайти відповідь на це питання — завдяки життєвому прикладу Мустафи Джемілєва», – розповідає сценарист.

Робота над проєктом почалася п’ять років тому після знайомства творчої групи особисто з Мустафою Джемілєвим. Протягом року тривали інтерв’ю, в яких Джемілєв докладно розповідав про своє життя, свою боротьбу, друзів і ворогів. Цінними були також спогади дружини Мустафи Джемілєва, пані Сафінар. 

Іван Тимченко, режисер фільму, відзначає: «Про що цей фільм? Про сильну внутрішню свободу. Але водночас — це й історія кохання, бо як інакше? Починалося все навіть не з ідеї, а з доволі болісного усвідомлення, що українці небагато знають про боротьбу кримськотатарського народу за своє право повернутися на рідну землю, і про те, хто такий Мустафа Джемілєв. Сьогодні це дуже актуальна для нас історія, і це історія перемоги, яка надихає. Так, у нас зараз недостатньо військової потуги, щоб змусити Росію забратися геть з окупованих українських територій, але от саме ця модель поведінки, модель опору, яку обрав свого часу Мустафа Джемілєв, – це те, чого Росія та всі інші тоталітарні країни бояться найбільше».  

 

Разом з тим, Світлана Соловйова, продюсерка фільму, розповіла, що кінострічка вже на стадії підготовки стала своєрідним лакмусовим папірцем, який показав актуальні нині проблеми сприйняття трагедії кримськотатарського народу у світі: «У нас багато хто вважає, ніби за кордоном всі все знають про трагедію кримських татар і про боротьбу Мустафи Джемілєва. Навіть у процесі пошуку партнерів для цього проєкту я переконалася, що питання окупованих територій для багатьох наших сусідів, на жаль, – незручні й неприємні, бо всі вони мають взаємини з Росією і не хочуть їх втратити, хоч що б вони декларували. У нашому фільмі ми, принаймні, можемо називати речі своїми іменами, бо добро і зло таки мають свої імена»

 

Наразі зйомки тривають на різних локаціях у Києві, а також плануються й в інших регіонах України. Творча команда планує завершити знімальний процес до осені 2021 року, а навесні 2022 показати фільм на фестивалях.

 

Українські глядачі побачать «Кисневу станцію» вже наприкінці 2022 року. 

 

Стрічка  створюється  за підтримки Державного агентства України з питань кіно і Міністерства культури та інформаційної політики України.

 

Раніше повідомлялося, що у вільному доступі з’явився український пригодницький фільм-фентезі «Сторожова застава».

 

Читайте також: Історична Правда рекомендує 25 книжок про українських політв’язнів