дитліт

Про сміття, ліси й загрозливий пластик: 10 книжок для дітей

23.04.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Завдяки дитячим виданням розмови про екологію можуть стати простішими, адже батьки й самі часто лише починають вчитися: як сортувати сміття, як розрізняти ПЕТ-пляшки, куди здавати речі на переробку тощо. Пропонуємо 10 пізнавальних і художніх книжок, які сподобаються дітям, завдяки сучасному дизайну й легким текстам. Вони допоможуть залучити дітей до обговорення актуальних екологічних проблем.

Пізнавальні книжки 

Рока Нурія. Три «П»: повторне використання, помірність, переробка 

Переклад з англійської Ольги Радчук. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013. – 36 с. 

Практична книжка про екологію для молодших читачів. Тут принцип трьох «П» подається на конкретних прикладах, історіях і порадах – щоб дитина могла не лише дізнатися про важливість збереження довкілля, а й навчитися свідомо користуватися речами як удома, так і в школі й загалом у публічних місцях.

 

Наприклад, вдома головний герой – хлопчик Павло – вчиться економити електроенергію й воду. Й одразу візуалізація: «Краплинки води з крана, який протікає, можуть за день наповнити ванну». Павликова сім’я відмовилася від пластикових пакетів на користь корзини та сумки, пошитої із тканини. У школі Павло з іншими учнями малюють на обидвох сторонах аркуша паперу, зберігають скріпки й гумки в баночках із-під фарб тощо.

 

Павло отримує корисні знання про сортування сміття, про призначення спеціальних контейнерів, про утилізацію використаних батарейок, як виготовляють папір з макулатури, що таке компост і чим можуть бути корисні продуктові відходи.

 

Наприкінці книжки є практичні «рецепти» повторного використання речей. Наприклад, як змайструвати будиночок для пташок із порожньої картонної коробки з молока чи фруктового соку; як приготувати пудинг із черствого хліба, як власноруч зробити записник із використаних аркушів паперу.

 

Книжка приваблює кольоровими ілюстраціями, невеликою кількістю тексту та чіткими порадами, яскравими схемами, цікавими прикладами й інтерактивними завданнями.

 

Купити книжку

Галина Булгакова. Екокнига. Зберегти ліс / Зберегти місто

Харків: Ранок, 2017. – 48 ст.

Це серія екопосібників – із завданнями, цікавими фактами й важливим екопам’ятками. 

 

Щоб зберегти ліс, героєві цього видання доведеться навчитися розрізняти види лісу, знаходити різні дерева, тварини, рослини, гриби та ягоди. Можна навчитися посадити дерево чи навіть зробити папір, зробити компост, годівничку, правильно розводити багаття та орієнтуватися в лісі. Також корисною буде інформація про лісові небезпеки і як не нашкодити лісу.

 

У місті екопитання будуть іншими й стосуватимуться економії електрики й води, забруднення транспортом. Лаконічно подано про переробку відходів і сортування сміття, а також поради, як зробити екологічним власне помешкання: як і чим прибирати кімнату, які кімнаті рослини вирощувати вдома, як зробити екологічною кухню, ванну, дитячу кімнату, вітальню. Кожен розділ супроводжується завданнями й схемами. 

 

Купити книжку

Галина Ткачук. Книжка про сміття

Ілюстрації Антона Селлешія. – Львів: ВСЛ, 2019. – 192 ст.

Виявляється, про сміття можна написати дуже цікаву й пізнавальну книжку, а ще – дуже корисну й практичну. Саме на останній пункт й розраховувала авторка. Адже суть книжки – докладно й доступно пояснити проблему сміття, а також розповісти, як можна її вирішувати. Цінним є те, що авторка, починаючи зі світових масштабів, зосереджується врешті на Україні, розповідає про нашу ситуацію.

 

Усі цифри Галина Ткачук одразу намагається проілюструвати зрозумілими образами, наприклад, загальна площа офіційних сміттєзвалищ в Україні (понад 8,5 тисяч гектарів) – це трошки більше за площу Івано-Франківська. Також авторка пропонує читачеві задуматися чи навіть простежити, скільки викидається сміття щодня, а також порівняти кількість нашого сміття в різні дні чи сезони. 

 

Читайте також: Синергія ідей: чому книговиданню не варто зациклюватись лише на собі

 

Окрім конкретних приватних історій людей, які активно намагаються допомагати довкіллю і сортують сміття, авторка розповідає про флешмоби та марафони: #підбери, #plogging тощо. Окремі розділи присвячені темі сортування й переробці сміття в українських реаліях, базові знання про види сміття та як його сортувати. А також подані важливі сайти проєктів з екології, збереження довкілля. Здається, така книжка може стати корисною для всієї сім’ї. Тим паче, що написана вона надзвичайно легко й просто.

 

Купити книжку

Еріка Файві. Сміттєва революція. Порушуючи круговерть марнотратства

Ілюстрації Білла Славіна, переклад з англійської Ігоря Андрущенка. – Харків: Ранок, 2019. – 64 ст.

Найбільш докладна книга в цьому списку щодо речей та сміття, а точніше – круговерті речей у світі. Тут чітко, наочно й структуровано пояснюють, звідки береться, як використовується й куди дівається вода, їжа, одяг, папір, пластик, метали, електроніка. Тобто речі, котрими ми користуємося щодня, але майже ніколи не задумуємося про них і їхнє походження.

 

Наприклад, у розділі про одяг можна прочитати про різні види тканин, як їх виготовляють. А також скільки часу він буде розкладатися, коли ми його зносимо й викинемо. Цікаво, що найдовше розкладаються кросівки – 1000 років. Також є докладні схеми виготовлення скла, пластику, алюмінію, і як їх можна повторно застосовувати. Пізнавальним буде розділ про електронне сміття – із чого складається мобільний телефон чи комп’ютер, і які складнощі утилізації таких речей. А ще – досі складний вибір: що екологічніше – електронна чи паперова книжка?

 

Авторка також описала проблему космічного сміття. Наприкінці подала цікавий факт: щоб запустити в космос 1 кг сміття із Землі – потрібно 25 тис.доларів. Це принаймні одна причина, чому не варто засмічувати космос (хоча люди вже і до цього доклалися). Книжка безперечно дуже корисна й пізнавальна для тих, хто копає вглиб, – як відбуваються основні процеси життєдіяльності, як людина на них впливає і як може вплинути на зміни. 

 

Купити книжку

Мартін Дорі. Діти проти пластику

Ілюстрації Тіма Вессона, переклад з англійської Тетяни Євлоєвої. – Київ: Рідна мова, 2020. – 128 с.

Це видання одразу, з перших слів зацікавить читача, бо пропонує стати… супергероєм! Більше того – обіцяє, що на це потрібно лише 2 хвилини. Хіба не спокусливо? Рятувати світ, перемагаючи пластик, лише за 2 хвилини щодня. Щоб стати супергероєм – потрібна місія. Тож кожен розділ книжки – це місія з певної сфери життя, а щоб виконати її, автор подає список 2-хвилинних завдань, за виконання яких герой отримує бали. У формі гри й заохочення можна здобути якнайбільше балів і стати супергероєм у боротьбі з пластиком. Корисно буде дізнатися про історію пластику, його різновиди й ступені шкідливості, як різні країни дають раду зі сміттям.

 

Загалом, у книжці є 16 місій: боротьба з пластиком у парку, саду, супермаркеті, у шафі, на кухні й ванній, а навіть у своєму шкільному наплічнику. Також у кожній місії є так званий повсякденний герой – наче зразок для наслідування, який у формі анкети розказує про свою суперсилу, як він бореться з пластиком, дає корисну пораду, а ще розповідає про одну річ, яку він любить і яку ненавидить.

 

У книжці доступно подана інформація за допомогою малюнків та схем, списків і завдань для кращого засвоєння. А вкінці, пройшовши всі місії й підрахувавши бали, можна отримати певну кількість зірок за своє супергеройство. 

 

Купити книжку

Художні книжки

Стейсі Макеналті. Земля: мої перші 4,54 мільярда років 

Ілюстрації Девіда Літчфілда, переклад з англійської М. Черник. – Харків: Ранок, 2020. – 40 с.

Щоб почати розмовляти про екологію нашої планети з дітьми, можна найперше прочитати оце ілюстроване видання. Книжка розрахована на найменших читачів, відповідно й інформації тут обмаль. Наголос на Землі як на живій істоті, котра колись народилася, мала свої захопливі етапи розвитку й змін, а врешті на ній почали жити тварини, «але вони переважно їдять і какають. Їм байдуже до мого дивовижного життя». Та найбільші проблеми в Землі із людьми, які іноді «забувають, що слід ділитися, гратися чемно й прибирати після себе».

 

Чудова лаконічна книжка з гарними малюнками про те, що люди є лише частиною Землі. А сама планета має дуже цікаву історію, ще до появи людини на ній вже багато чого траплялося. Власне, їй вже аж 4,54 мільярда років.

 

Купити книжку

Зої Такер. Ґрета і Гіганти. Історія, натхнена боротьбою Ґрети Тунберґ за порятунок світу 

Ілюстрації Зої Персіко. – Київ: КМ-БУКС, 2019. – 32 ст.

Історія насправді дуже проста й дещо ідеалізована. Якось до дівчинки Грети, «яка жила в серці прекрасного лісу», прийшли тварини із проханням про допомогу. Гіганти знищують їхній ліс. Очевидно, мова про браконьєрів, що завзято вирубують ліс. Дівчинка вирішує намалювати плакат із написом «Годі!» й таким чином бойкотувати винищувачів лісу. Згодом до неї приєднується хлопчик, а потім ще багато людей. У фіналі гіганти таки помітили протест, прислухалися до їхніх прохань чи то радше вимог і змінили свій спосіб життя. Врешті, й ліс змінився, став ще більш прекрасним.

 

Звісно, у реальності таких чудесних перевтілень не буває. Але ця історія може бути дуже добрим поштовхом до розмов з малими дітьми про захист довкілля. Адже дошкільнята сприймають прості історії, із чітким розподілом на добрих і злих героїв. Наприкінці книжки є невелика довідка про Грету Тунберг, а також кілька порад для дітей, як вони можуть почати свою екоактивність. Гарні ілюстрації вдало доповнюють розповідь. Книжка надрукована на переробленому папері, а 3% від її продажу перераховується до міжнародного кліматичного руху «350.org».

 

Купити книжку

Аліс Пантермюллер. Лотта та її катастрофи. Тварини, рятуйтесь!

Ілюстрації Даніели Коль, переклад з німецької Ірини Андрієнко-Фрідріх. – Харків: Школа, 2017. – 160 ст.

У відомій серії книг про Лотту п’ята книжка про порятунок тварин, яким загрожує вимирання. А починається історія зовсім несподівано. У містечку будується новий поштамт і мерія вирішила якось оздобити будівельний паркан. І ось 5-Б клас виграв цей конкурс, запропонувавши розмалювати його зображеннями рідкісних тварин. 

 

Традиційно для Лотти та її друзів і недругів (найкраща подруга Шаєн, а також Пауль чи Береніка зі своїми «безмозкими бараницями») усе виходить смішно з пригодами і… халепами. Але в підсумку читач не тільки нарегочеться, а й дізнається багато цікавинок про тварин. Наприклад, про дірку в панцирі черепах, про різні види кажанів і що вони – не птахи! 

 

Все найцікавіше починає відбуватися безпосередньо від час розфарбовування паркану. Божевільні діти із божевільними затіями. До речі, на свій день народження Лотта отримала від батьків у подарунок танзанійську ропуху Кігансі й відвідала з родиною зоопарк. Опісля цієї книжки ви почнете, як і Лотта, задумуватися, чи не під загрозою вимирання та чи інша тварина, на яку десь натрапите.   

 

Купити книжку

Катажина Ририх. Лопушане поле

Ілюстрації Гражини Рігаль, переклад з польської Божени Антоняк. – Львів: Урбіно, 2019. – 128 ст.

Якщо цю книжку читатимуть дорослі, то їх охопить ностальгія за власним дитинством, яке було абсолютно екологічним у сенсі відсутності гаджетів, шкідливої їжі із супермаркетів та токсичних стосунків у мережі. Натомість діти сприймуть ці історії по-своєму – так, як у принципі діти сприймають реальність: додаючи до неї свого казкового елементу. Наприклад, вони можуть вірити, що їхня сусідка – чарівниця, кіт – говорить, а гість – справжній вампір. І в їхньому світі це все напрочуд гармонійно поєднується. Саме тому й жанр цієї книжки – повість-казка, поєднання справжнього й актуального із вигадкою й мріями.

 

Читайте також: Будь еко: книжки для екологічно свідомого виховання дітей

 

Герої цих історій мешкають у кварталі ще старих будинків край Лопушаного поля, а поряд височіє новозбудований комплекс «Елітний», діти в якому не можуть собі дозволити такої свободи, польоту фантазії, живуть занудно. Авторка делікатно показує різні способи життя, їхні переваги й недоліки. Кожна з історій звертає увагу на конкретну тему: надмірне споживання шкідливої їжі й напоїв (тут символічним героєм виступає… Цифра), життя тварин у притулку,  дітей у дитбудинку, серйозні хвороби дітей, сучасні звички дорослих. А ще напрочуд тонко й уміло авторка торкається теми екології самої людини, її стосунків з іншими: друзями, батьками, старшим поколінням, хворими.

 

Гумор, політ фантазії й органічне співіснування з природою й людьми – мабуть, основні риси цієї книжки. Приємно нетипової і з чудовими ілюстраціями. 

 

Купити книжку

Марікен Йонгман. Усі тварини живі та вільні

Переклад з нідерландської Ірини Коваль. – Львів: Кальварія, 2017. – 192 ст.

На перший погляд, це майже романтична повість про стосунки двох 10-річних школярів: хлопчика Хайса і його нової подруги Діті, з інтригуючим сюжетом. А суть така. Новенька у класі, Діті, раптом починає цікавитися Хайсом, зовсім непримітним хлопцем. Згодом з’ясовується, що вона належить до якоїсь таємної організації, до якої й хоче долучити хлопця. Пройшовши кілька випробувальних завдань, Хайс стає спільником Діті в… рятуванні тварин. І тут, десь на середині повісті, починають виходити на яв і наміри дівчини, і суть її  організації, якої насправді не існує. Врешті, діти так захопилися рятуванням тварин, що ними зацікавилася поліція. 

 

Після прочитання може виникнути двояке враження. З одного боку, читач розуміє проблеми сучасного споживацького світу, може задуматися про вегетаріанство та його причини. Але з іншого боку, автор сміливо представляє еко історію дітей як гру з вогнем, особливо коли їхній еко активізм відбувається за плечима дорослих (їхня спільниця бабуся Діті не враховується), і все може завершитися у відділку поліції. 

 

Повість радше звертає увагу на те, як багато тварин справді живуть у неволі, часто лише задля розваги людей. Водночас наголошуючи на тверезості, поміркованості та виваженості еко вчинків дітей. А ще тут надзвичайно колоритний гумор, тривала інтрига й фактично відкритий фінал… Для роздумів кожного. 

 

Купити книжку

Матеріал створено у співпраці з партнерами