* ESC - закрити вікно пошуку
лавреати
Пулітцерівська премія оголосила «літературних» лавреатів-2025
06.05.2025
У Колумбійському університеті США оголосили лауреатів Пулітцерівської премії 2025 року. Про це йдеться на сайті премії.
У номінації Fiction (художня література) переможницею став американський письменник Персіваль Еверетт та його книжка «James» («Джеймс»), видавництво Doubleday. Автора нагородили за «досконале переосмислення «Гекльберрі Фінна», яке дає Джіму можливість проілюструвати абсурдність расової вищості та по-новому поглянути на пошуки сім’ї та свободи».
У номінації General Nonfiction (загальна документальна література) нагородять американського історика Бенджаміна Натанса та його «To the Success of Our Hopeless Cause: The Many Lives of the Soviet Dissident Movement» («За успіх нашої безнадійної справи: Багато життів радянського дисидентського руху»), видавництво Princeton University Press. Організатори премії зазначили, що автор отримав нагороду за надзвичайно досліджену і показову історію радянського дисидентства, як воно неодноразово придушувалося і знову відроджувалося, населене широким колом відважних людей, відданих боротьбі за загрожені свободи та важко зароблені права.
У номінації History (історична книжка) перемогу ділять одразу дві історії:
- «Combee: Harriet Tubman, the Combahee River Raid, and Black Freedom During the Civil War» («Комбі: Гаррієт Табмен, рейд на річку Комбі та свобода чорношкірих під час громадянської війни») Едди Л. Філдс-Блек, видавництво Оксфордського університету. У книжці в деталях розповідається про повстання рабів, яке за один день визволило 756 поневолених людей, переплітаючи військову стратегію та сімейну історію з переходом від рабства до свободи.
- «Native Nations: A Millennium in North America» («Корінні народи: Тисячоліття в Північній Америці») Кетлін Дюваль, видавництво Random House. Це панорамний портрет корінних американських націй і громад за тисячу років, а також яскрава і доступна розповідь про їхню витривалість, винахідливість і досягнення перед обличчям конфліктів і позбавлення власності.
У номінації Biography (біографічна книжка) кращою визнали «Every Living Thing: The Great and Deadly Race to Know All Life» («Кожна жива істота: Велика і смертельна гонка за пізнанням усього живого» Джейсона Робертса, видавництво Random House. Організатори зазначили, що нагороду письменник отримав за чудово написану подвійну біографію Карла Ліннея та Жоржа-Луї де Бюффона, сучасників 18 століття, які присвятили своє життя виявленню та опису таємниць природи і продовжують впливати на те, як ми розуміємо світ.
У номінації Memoir or Autobiography (мемуари або автобіографія) перемогу забирає Тесса Халлз із книжкою «Feeding Ghosts: A Graphic Memoir» («Годування примар: Графічні спогади»), видавництво MCD. Ілюстрації до твору оживляють три покоління китайських жінок — авторку, її матір і бабусю, а також досвід травми, що передається з сімейними історіями.
У номінації Poetry (поезія) перемогла Марі Хоу зі збіркою «New and Selected Poems» («Нові та вибрані вірші»), видавництво W. W. Norton & Company. Збірка, створена на основі десятиліть роботи, яка видобуває з повсякденного сучасного досвіду докази нашої спільної самотності, смертності та святості.
У номінації Drama (Драматургія) нагородять Брендена Джейкобса-Дженкінса за пʼєсу «Purpose» («Мета»). П’єса розповідає про складну динаміку та спадщину афро-американської родини з вищого середнього класу, чий батько був ключовою фігурою в Русі за громадянські права. Нагородили автора за майстерне поєднання драми та комедії, що досліджує, як різні покоління визначають спадщину.
Ознайомитися з повним списком переможців можна на офіційному сайті премії.
Пулітцерівська премія (Pulitzer Prize) — одна з найпрестижніших нагород у галузі літератури, журналістики, музики і театру в США, заснована видавцем «жовтої преси» Джозефом Пулітцером. З 1917 року премія вручається щорічно в перший понеділок травня опікунами Колумбійського університету в Нью-Йорку.
Нагадаємо, українські журналісти отримали Пулітцер за точне відображення жахливої реальності у 2022 році. А тут можете ознайомитися зі списком переможців Пулітцерівської премії 2023 та 2024.
Читайте також: Хроніки Пулітцерівських митарств: 5 класиків, які не раділи власній перемозі
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості