* ESC - закрити вікно пошуку
авторське право
Письменники закликають розробників ШІ до сумлінного використання їхніх текстів
20.07.2023Понад 9000 письменників підписали відкритий лист, адресований керівництву компаній OpenAI, Meta, Microsoft та інших з вимогою добропорядного користування авторськими творами при використанні штучного інтелекту (ШІ). Звернення опублікували на сайті Гільдії авторів США.
Автори вимагають, аби компанії:
- використовували матеріали з їхніх книжок та публікацій через ШІ лише за попередньою згодою;
- зазначали авторів, чиї матеріали вони використовують для генерації тексту чи інших запитів через ШІ;
- оплатили авторам використання їх матеріалів.
Лист вже підписали такі письменники, як Маргарет Етвуд, Нора Робертс, Ден Браун, Дженніфер Іган, Луїз Ердріх, Джеймс Паттерсон, Сюзанна Коллінз, Селесте Інґ, Лі Мін-Джин, Ендрю Соломон та інші. Долучитися до підписантів листа можна за посиланням.
Опріч того, Гільдія авторів пропонує створити колективну ліцензію, згідно з якою колективна управлінська організація буде ліцензувати права від імені авторів, домовлятися про справедливі гонорари з компаніями штучного інтелекту, а потім розподіляти ці виплати між авторами. Ліцензії стосуватимуться як уже виконаного, так і запланованого в майбутнього використання книжок, статей та інших робіт у системах ШІ.
Майя Шанбхаг Ленг, президентка Гільдії авторів, зазначає: «Результат штучного інтелекту завжди матиме похідний характер. ШІ відригує те, що проковтує, тобто роботу людей-письменників. Цілком справедливо, щоб автори отримували винагороду за те, що вони “годують” штучний інтелект. Письменницька робота не може бути використана без згоди, посилання на автора та компенсації. Усі три компоненти обов’язкові».
Гільдія авторів США виступає за захист свободи слова та авторських прав письменників, бореться за справедливі контракти та право отримувати гідну зарплату і забезпечує співтовариство для письменників і перекладачів художньої літератури, наукової літератури, поезії та журналістики. Гільдія також пропонує безкоштовні програми для навчання письменницької справи, а також організовує публічні заходи про літературу США.
Нагадаємо, нещодавно канадська письменниця Мона Авад й американський письменник Пол Тремблє подали позов проти компанії OpenAI зі звинуваченням у порушенні закону про авторське право і незаконне використання їхніх творів для навчання моделі штучного інтелекту.
Читайте також: Не хотіли б, щоб наші діти читали книжки, написані ШІ — автори «Хочу на Марс»
Чільна ілюстрація: leverageedu.com
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості