Крим

Репортери без кордонів вимагають звільнити ув’язнену окупаційною владою Криму журналістку Данилович

14.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) вимагає від російської окупаційної влади Криму негайно звільнити медсестру, правозахисницю й журналістку Ірину Данилович. Заяву з вимогою опублікували на сайті RSF.

 

«Після 13 днів утримання без комунікації, без жодних новин для родини, ми із полегшенням дізнаємося, що Ірина Данилович все ще жива, але боїмося, що вона зазнала поганого поводження. Ми засуджуємо її викрадення та свавільне затримання. Закликаємо російську владу негайно звільнити її», — заявила керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF Жанна Кавельє.

 

Вона зазначила, що викрадення Данилович — порушення Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, який був ратифікований москвою.

 

Ірина Данилович зникла 29 квітня 2022 року в окупованому Криму, коли поверталася з роботи додому. Згодом викрадену окупантами журналістку знайшли у сімферопольській в’язниці. В той самий час в її будинку провели обшук.

 

Її викрали на автобусній зупинці на околиці Коктебеля. За словами батька Данилович, на відео зі станції технічного обслуговування видно, як кілька чоловіків у цивільному викрадають жінку, подібну до Ірини, і заштовхують в автомобіль. «Поліція» не намагалася отримати це відео зі СТО, власник якого відмовився передавати його нікому, окрім неї.

 

Перебування журналістки в слідчому ізоляторі Сімферополя підтвердили на тринадцяту добу після викрадення. Данилович інкримінують «незаконне виготовлення, транспортування чи зберігання вибухових речовин» (ч. 1 ст. 222.1 Кримінального кодексу рф). Санкція інкримінованої статті передбачає від шести до восьми років та до 100 тисяч рублів штрафу.

 

«Влада» тимчасово окупованого Криму почала переслідувати Данилович у розпал пандемії Covid через її журналістські репортажі для проєкту «Кримська медицина без обкладинки» про проблеми кримської системи охорони здоров’я, які вона публікувала на загальнодоступній сторінці у Facebook. Зокрема у грудні 2021-го в телеграм-каналі «Лис і ворона» з’явилася серія дискредитаційних публікацій, де Данілович таврували як «іноземну агентку».

 

Також журналістка співпрацювала з медійними й правозахисними ініціативами «InЖир-медіа», «Кримський процес» та іншими.

 

Читайте також: Репортери без кордонів: Журналісти в Україні перебувають у більшій фізичній небезпеці, ніж будь-коли

 

Чільне фото: injir.org