злочини росії

Українські правозахисники вимагають в ООН розслідувати насильницькі зникнення журналістів

08.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Українські правозахисники вимагають терміново звільнити викрадену російською окупаційною владою у тимчасово окупованому Криму журналістку Ірину Данілович. Про це ідеться у їхньому зверненні, опублікованому центром прав людини ZMINA.

 

У заяві запевняють, що викрадення Данілович в Криму на тлі широкомасштабних насильницьких зникнень окупованих областях України свідчать про реальну загрозу для життя, здоров’я та свободи для громадських активістів і правозахисників на всіх територіях, які тимчасово перебувають під контролем російських окупаційних сил.

 

«Викрадення Ірини Данілович має ознаки насильницького зникнення відповідно до Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень. Під час обшуку російські силовики повідомили батькам Ірини про її арешт, однак не надають інформацію, де вона перебуває, в чому її звинувачують, а також про місце та час можливих судових засідань щодо неї. Крім того, затримана не має доступу до адвоката», — ідеться у зверненні.

 

Його підписанти звернулися до Робочої групи ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень, Робочої групи ООН з питань свавільних затримань та ще понад 10 міжнародних правозахисних організацій, що мають стосунок до ООН, ОБСЄ та Ради Європи із закликом вимагати від росії термінового визволення Данілович та всіх інших жертв насильницьких зникнень на території України, зокрема і в Криму. 

 

Крім того, правозахисники наголошують на необхідності надавати допомогу Уряду України у пошуку та розслідуванні випадків насильницьких зникнень на окупованих територіях, надавати всебічну підтримку жертвам насильницьких зникнень іжертвам інших грубих порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності на окупованих територіях України, продовжувати документувати порушення прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності в окупованому Криму і включати їх регулярні звіти про ситуацію з правами людини в Україні.

 

Підписанти звернення  також закликають іноземні держави: 

  • посилити дипломатичний, санкційний та інших тиск на російську федерацію для пришвидшення деокупації Криму, Донбасу та всіх інших територій України;
  • запровадити персональні санкції проти російських посадовців та співробітників окупаційної адміністрації, причетних до насильницьких зникнень та інших грубих порушень прав людини на всіх окупованих територіях України;
  • надавати всебічну підтримку жертвам насильницьких зникнень, їх рідним, а також жертвам інших грубих порушень прав людини, воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всіх окупованих територіях України;
  • використовувати механізм універсальної юрисдикції для кримінального переслідування осіб, причетних до насильницьких зникнень, катувань, воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всіх окупованих територіях України.

 

Також у листі ідеться про інших ув’язнених росією кримських діячів і журналістів: Осман Аріфмеметов, Марлен Асанов, Асан Ахтемов, Ремзі Бекіров, Тимур Ібрагімов, Сервер Мустафаєв, Сейран Салієв, Руслан Сулейманов, Рустем Шейхалієв та Амет Сулейманов, Олексій Бессарабов, Владислав Єсипенко, Наріман Джелял.

 

«У той час, як основна увага міжнародної спільноти прикута до масових звірств російських військ на материковій Україні, залишаються практично непоміченими репресії окупаційної адміністрації рф в Криму. На окупованому півострові продовжуються свавільні обшуки, арешти, катування у місцях несвободи, вироки у політично вмотивованих кримінальних справах та інші грубі порушення прав людини, воєнні злочини та злочини проти людяності», — наголошують правозахисники.

 

Заяву підписали правозахисні та громадські організації КримSOS, Регіональний центр з прав людини, Дім прав людини «Крим», Центр прав людини ZMINA, Центр громадянських свобод, Інститут масової інформації, Український незалежний центр політичних досліджень, Черкаський правозахисний центр, Фундація Відкритий Діалог, Крайова Рада Українців Криму, Таврійська гуманітарна платформа, Правозахисний центр ДІЯ, Кримська правозахисна група, Центр Громадянської просвіти «Альменда», Експертна група «Сова», Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Медійна ініціатива за права людини, Союз вимушених переселенців, Кримський центр ділового і культурного співробітництва «Український дім» та Національна спілка журналістів України.

 

Зазначимо, 29 квітня 2022 року в окупованому Криму зникла активістка та громадянська журналістка  Данілович, коли поверталася з роботи додому. До початку війни вона співпрацювала із з кількома медійними і правозахисними ініціативами («InЖир-медіа», «Кримський процес») та вела власний проєкт «Кримська медицина без обкладинки», де поширювалася інформація про права медичних працівників. 

 

Нагадаємо, у тимчасово окупованому Криму російська окупаційна влада планує закрити кримськотатарську школу

 

Читайте також: Характер переможця. Історія журналіста-політв’язня Владислава Єсипенка

 

Чільне фото: ZMINA