* ESC - закрити вікно пошуку
книжки про Україну
Збірка свідчень про повномасштабний російський наступ стала книжкою року в Польщі
09.02.2023За результатами загальнопольського опитування «Книжка року-2022» в номінації «Література факту» перемогу отримала книжка польського політолога й репортажиста Кшиштофа Петека та українського прозаїка й журналіста Сергія Синюка «Тисяча буханців. Нотатки з тилу війни». Результати опитування оприлюднили на порталі granice.pl.
Видання надрукувало видавництво «Буковий ліс».
Тема збірки репортажів, інтерв’ю та есеїв — перші тижні після 24 лютого в тилу російсько-української війни, допомога ЗСУ та переселенцям і боротьба з панікою, а також історичні передумови війни й прогнози на найближче майбутнє. До книжки ввійшли розповіді письменниці Олени Захарченко, лікарки Олександри Тарчевської, прозаїка Віктора Янкевича, який одружився під час триденної відпустки з фронту, та багатьох інших.
«Книжка хапає за горло, адже так легко потрапити на місце її героїв. Такі ж люди, як ми, які прокидаються у власному ліжку лише для того, щоб взяти своїх дітей під руки і за мить втекти. Раптом ми опинились по той бік кордону. Читаємо про те, як до країни потрапляє гуманітарна допомога, організована зокрема і поляками. Ми читаємо про тих, хто повинен піти й тих, хто залишається. У деяких регіонах життя триває. А війна йде щодня. Зовсім поруч. Сергій Синюк і Кшиштоф Петек дарують нам сильну, важливу і потрібну книжку. Репортаж з душею, який є свідченням, голосом, але й шансом зрозуміти все ще краще», — зазначають на сайті granice.pl.
В ексклюзивному коментарі Читомо Сергій Синюк розповів, що ідея видання належить Кшиштофу Петеку. «Я погодився не зразу, бо вважав безумством писати книжку про війну, яка ще не закінчилася, проте коли стало ясно, що закінчився стартовий етап війни, а здобутий досвід може бути корисний і польському суспільству — я негайно взявся до роботи. Днями гасав, наскільки дозволяла моя інвалідність, по робочих та волонтерських справах. А увечері, в затишному льосі з лампочкою та електрокаміном записував побачене, почуте, перечитував надіслане», — зазначив письменник.
Робота над книжкою тривала 16 днів.
Частина інформації ній стала результатом безпосередньої участі співавторів в подіях, ще частину принесли з розмови з учасниками та очевидцями подій. За словами Синюка, частину інформації в приватних листах і художніх текстах прислали колеги-літератори, яких повномасштабний наступ застав у різних кутках України, іншу частину видання складають повідомлення в соціальних мережах, використані з дозволу їх авторів.
«Мозаїчна композиція книжки суттєво ускладнювала роботу, але дала добрий результат. З одного боку – така композиція відтворює багатоголосу багатовекторність українського інформаційного простору напровесні 2022 року. З іншого боку – таким способом вдалося познайомити польського читача з авторами сучасної української літератури, показати, що коло її творців значно ширші за ті три-чотири імені, які присутні на палітурках книг у польських бібліотеках. Майже кожна презентація книги в польських бібліотеках плавно перетікала в мінілекцію про сучасну українську прозу, про авторів, які від 1991 року тримають інформаційну оборону, про письменників, які від 2014 року, чи від 24 лютого 2022 року – на фронті реальному», — розповів Сергій Синюк.
Придбати книжку можна за посиланням. Її вартість — 29 злотих (243 грн).
Нагадаємо, польською видали книжку Станіслава Асєєва «Світлий шлях: історія одного концтабору».
Читайте також: Книжка рідною мовою – це відчуття безпеки: як українці читають у Польщі
Чільне фото: granice.pl
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості