обласні центри

Що і як читає Черкащина? — з’явилося дослідження про книгарні області

25.03.2025

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Упродовж останніх кількох книгарень на Черкащині відкрилися 7 книжкових крамниць: 2 «Книгарні Є», 2 книгарні КСД і невеликі немережеві книгарні. Про це йдеться у матеріалі газети «Прочерк» «Книжкова мапа Черкащини: що, де і як читають у регіоні», підготованому культурною менеджеркою Людмилою Фіть.

В області працюють 2 «Книгарні Є», 2 книгарні КСД (Черкаси, Умань), 3 невеликі немережеві книгарні (Черкаси, Золотоноша, Кам’янка).

 

У Черкасах працює 8 книгарень: «Книгарня Є», «Книгарня КСД», комікс-книгарня «Перший том», «Буквиця», «Світоч», «Джерело», «Кобзар», «Християнська думка». Книжки поряд із канцтоварами, наборами для творчості та іншими товарами продають на окремих книжкових поличках у неспеціалізованих магазинах «Ерудит плюс», «Акварель», «Епіцентр», «Будинок іграшок», «Віват, канцелярія«, «Аврора», «Делікат», «TaDa», «АТБ», «Прем’єр», пунктах видачі «Розетки» й іграшкових магазинах. Крім того, книжки можна купити на заправках, що знаходяться у межах міста: АЗК БРСМ, Wog, ОККО.

 

Згідно з інформацією від видавництв «Наш Формат», «КСД» й Vivat, Черкаська область — на 15 місці по купівлі онлайн. Частіше й активніше книжки купують онлайн у Чернівцях, Івано-Франківську, Тернополі, Полтаві, Миколаєві й Вінниці.

 

Книгарні в різних районах Черкаській області

 

Черкащина складається з чотирьох районів: Черкаського, Звенигородського, Золотоніського і Уманського. Найбільше місто Черкаського району Сміла має дві комунальні книгарні: «Кобзар» та «Світоч». Крім того, книжки видавництва BookChef можна знайти на стелажах у 4 магазинах мережі «Файно маркет».

 

 

У Каневі працює книгарня «Кобзар», асортимент якої складають навчальна, дитяча та художня література різних видавництв. Є поличка обміну книжками між покупцями. Крім того, книжки можна придбати у магазинах «Сільпо» (видання для дітей та кулінарна література), «Аврорі» (дитяча література), «АТБ» і локації (працює уже близько 39 років) із переважно навчальною та дитячою літературою на міському базарі.

 

У Чигирині єдина книгарня закрилася ще до повномасштабного вторгнення. Книжки можна купити у неспеціалізованих магазинах: «АТБ» (немає окремого стелажа, дитячі книжки — серед посуду та інших товарів), «Канцтовари» Чигиринського районного споживчого товариства. У  відділах канцтоварів продають дитячу література: у першому магазині  — різні енциклопедії, казки України та світу, література для наймолодших; у другому — кілька книжок з казками. Це книжки харківських видавництв «Промінь«, «Кредо«, «Пегас».

 

Кам’янка має найновішою книжковою крамницею у Черкаській області — книгарня АRТ почала працювати з жовтня 2024 року. Її відкрила художниця Любов Березій. В асортименті книгарні — книжки видавництв «РМ«, «КСД», Vivat, «Ранок», «Видавництва Старого Лева», «Жорж», Nebo. Є й дитяча література. Книгарня також продає видання онлайн, найччастіше замовляють детективи і дитячі книжки. Асортимент складається із видань як закордонних, так і українських письменників, зокрема Катерини Самойленко, Ірини Грабовської, місцевої авторки Таміли Чупак. Власниця книгарні зазначає, що найскладніше для маленької крамниці — знайти постачальника. Нині книжки купують через посередника. Крім того, у Кам’янці книжки можна знайти у магазинах «Аврора», «Файно маркет», «Копійка», «Маркет» (біля автостанції), дитячі  — в «АТБ».

 

У Городищі найбільший книжковий асортимент є у магазині «Едем», що напряму замовляє у видавництв «Школа» і «Ранок». Крім того, книжки продають в АТБ та мережі «Аврора».

 

У Мліївській територіальній громаді, що об’єднує 3 населені пункти, книжки можна купити у селі Мліїв у «Файно маркеті», де близько року є книжкові стелажі. Це переважно книжки іноземних авторів видавництва BookChef, дитячі книжки видавництва «Ранок».

 

У Лисянській територіальній громаді теж є книгарні. У селі Мельники Медведівської громади можна купити книжки на краєзнавчу тематику у садибі «Крутий заміс». У селі Мошни можна купити дитячі книжки в магазинах «Аврора».

 

У Звенигородський районі є книгарня «Світ книг», розташована в місті Тальне. Людмила Фіть наголошує, що в книгарні є книжки майже усіх провідних українських видавництв, книжку можуть привезти на замовлення. За словами власниці книгарні Галини Петрук, книгарня працює більше 18-ти років.

 

У Звенигородці книжки можна придбати переважно у магазинах канцтоварів, зокрема магазині «Експрес-Друк». Також книжкова поличка є в  магазині «Глобус».  У Корсунь-Шевченківському книжки продаються в магазині «Ірена», дитячі від видавництва Vivat — на полицях в універмазі у відділі «Преса». У Катеринополі книжки продають на полицях магазинів канцтоварів (їх у місті 3), в «Аврорі», магазинах «Юкка» та «Материк».

 

В інших населених пунктах району книжки можна знайти на стелажах у відділах магазинів канцтоварів, мережах «Файно маркет», «Аврора», «Материк» тощо. У Шполі в магазині «Канцелярик» є  стелаж з книжками видавництв «Фабула», Vivat, «Ранок», «Пегас». «Також рятують ситуацію книжкові стелажі у “Файно маркеті” у м. Багачеве (розташовані, до речі, у хорошому місці, біля барвників для яєць по дорозі до лікеро-горілчаного відділу)», — зазначає авторка дослідження про книгарні в області.

 

У селі Шевченкове є маленький вибір книжок для дітей та підлітків у магазині «Аврора» чи у магазині канцтоварів. Крім того, декілька краєзнавчих праць місцевих авторів продають у музейній крамничці. У селі  Моринці книжки продають у магазині «Світанок». Це переважно книжки для дітей від харківських видавництв. Також можна натрапити і на краєзнавчі книжки від черкаського видавництва «Брама».

 

Мають по 1 книжковій полиці магазини «Файно маркет» і «Канцелярик» у Шполі.

 

У Золотоніському районі в місті Золотоноша є книгарні «Читай українською» та «Лівобережка» (газети, журнали і книжки видавництв «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Видавництво Старого Лева», «Ранок», «АССА», Vivat продають поруч із канцелярським приладдям). Крамницю «Читай українською» відкрили у квітні 2024 року. Її асортимент — понад 100 книжок, з них половина — для дорослих. Найбільша частка книжок від видавництв, з якими співпрацюють напряму: Vivat, «Ранок», Artbooks, «Жорж». Є також книжки видавництв «РМ», «КСД», «Лабораторія», «Наш Формат», «Віхола», «Видавництво Старого Лева», Nasha idea. Власниця Неля Раіна зазначає: «Попит на українських авторів —3% від усього, що запитують. Найчастіше цікавляться книжками Іларіона Павлюка, Василя Шкляра, Ліни Костенко, Максима Кідрука, Каті Бльостки, Володимира Станчишина, Івана Багряного, Василя Симоненка, Валер’яна Підмогильний, Василя Стусу, Валерія Маркуса».

 

Дитячі книжки в Золотоноші є у 5–6 магазинах, що спеціалізуються на іграшках та канцтоварах. У торговельному центрі в іграшковій крамниці є книжки видавництва «Ранок» і «Пегас».

 

У Драбівській громаді книжки продають у магазині Марченків (ПриватБанк) та на АЗС WOG. У Чорнобаївській громаді книжки можна купити у двох магазинах.

 

В Умані працюють «Книгарня Є» (відкрита у жовтні 2024 року), книгарня «Навчальна література», книгарня «Книги» та книгарня «КСД» (відкрита у березні 2025 року). Книгарня «Навчальна література» працює близько 15 років. Там є навчальна та художня література від видавництв «КСД», «Фоліо», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Дуліби», «Комора», «Теза», «Ранок», «НК-Богдан». У книгарні «Книги» є актуальні новинки для дітей та дорослих. Краєзнавчу літературу продають у музеї «Будинок Файнштейна» (видавництво «Візаві»). У магазинах канцтоварів «Школярик» та «Юність» продають дитячу літературу видавництв «Глорія», «Белкар-книга», «Пегас», «Егмонт Україна», «Талант», «Ранок». У супермаркеті «Сільпо» – книжки видавництва Vivat.

 

У Монастирищі діє книгарня «Кобзар», її власниця – Євгенія Ковалишенко. У магазині продаються книжки, канцтовари, товари для школи та гендмейду.  У Жашкові є книжковий стелаж у магазині «Школярик». У селищі Маньківка книжки продають у магазинах «Дитячий світ», «Канцмайстер», «Аврора» й «Файно маркет». У «Дитячому світі» є також книжки для дорослих.

 

 

Як повідомлялося, усі бібліотеки деокупованої Чернігівщини відновили роботу.

 

Читайте також: Музей у редакції. Де працював Василь Симоненко

 

Чільне фото (ілюстративне): фейсбук-сторінка черкаської «Книгарні “Є”»