Євген Лір

У списку загиблих на війні літераторів — вже понад 110 людей

25.07.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

До списку літераторів і літераторок, що загинули внаслідок російської агресії проти України, укладеного Євгеном Ліром і Оленою Герасим’юк, увійшли 114 діячів культури. Про це Євген Лір повідомив на своїй сторінці у соцмережі X (твіттер).

До переліку увійшли:

 

Переглянути цей допис в Instagram

 

Допис, поширений РИТМ (@rytm.poetry)

 

У коментарі Читомо Євген Лір розповів, що пошук загиблих літераторів відбувається по-різному: коли гине людина літератури, відома в інфопросторі військових і письменників, він та Олена Герасим’юк дізнаються про це одразу — із новин, соцмереж і чатів. До таких можна віднести Максима Кривцова, Вікторію Амеліну, Василя Паламарчука, Гліба Бабіча тощо.

 

«Наступний рівень — новини про людей літератури, що загинули раніше. Для цього найчастіше вистачає пошукових систем із чіткими налаштуваннями запитів. Приміром, є Назар Штахета, який працював технічним редактором і верстальником видавництва “Наш Формат”. Він встиг долучитися до випуску 65 (!!!) книжок за три роки роботи у видавництві. Список офіційний, отримали за запитом від самого видавництва. Далі — рівень пошуку тих, хто “писав вірші/прозу”. Тобто людей, яких не називають літераторами у некрологах, але зазначають, що “писав, мріяв видати книжку/ збірку”», — повідомив Євген Лір.

 

За його словами, часто рукописи таких авторів посмертно видають їхні рідні і презентують на локальному рівні.

 

Одним із прикладів є Степан Чубенко, підліток з Краматорська, закатований бойовиками проросійської терористичної організації «ДНР» у 2014 році в Донецьку за його патріотичну позицію. Степан писав вірші і оповідання, які увійшли до книжки «Степан Чубенко. Я зрозумів сенс життя», виданої його мамою Сталіною Чубенко.

 

Пошук таких авторів відбувається у соцмережах за різними формулюваннями, які могли би з’явитися у некролозі; завдяки вичитуванню сторінок міських і сільських бібліотек, де найчастіше презентують такі книжки; у різних літературних групах на тематичних сайтах тощо. «Звісно, тут потрібен фактчек, без нього ми не додаємо людину до списку. Зараз таких авторів з уточненням даних у нас 8. Також є важливе джерело інформації — коментарі. Коли люди самі приходять розповісти про своїх знайомих людей літератури, що загинули внаслідок російської агресії, це безцінно», — наголосив Євген Лір.

 

Метою списку є зберегти пам’ять про усіх людей літератури, що загинули внаслідок російської агресії від 2014 року і понині. Серед них є як військові, так і цивільні. До переліку входять письменники/ці, поети/ки, перекладачі/ки, редактори/ки, видавці/чині, працівники/ці типографій і книгарень, культурні менеджери/ки, що працювали із літературою.

 

У списку також є двоє іноземців — ірландець Graham Dale і поляк Michał Żurek, — обидва загинули на фронті.

 

«Хочу окремо наголосити, що для нашого проєкту усі автори рівні. Неважливо, хто видав кілька книжок і мав багатьох читачів, а хто тільки відкрив свій голос на війні. Вони усі — люди літератури. Їх усіх вбила Росія. І кожному, кожній із них ми хочемо віддати належну шану», — наголосив письменник і військовий.

 

Він розповів, що надалі проєкт розвиватиметься як сайт-меморіалом, що матиме власні соцмережі, запуск яких запланований вже невдовзі.  Після запуску сайту його автори планують проводити події наживо, також є плани щодо друкованого видання.

 

«Якщо ви читаєте цей матеріал і згадали людину, яка могла б підпадати під наші критерії, будь ласка, напишіть про це нам. Ми маємо згадати усіх», — наголосив він.

 

Повний перелік можна переглянути за посиланням. Запропонувати імена до нього можна у коментарях до цього допису або написавши на фейсбук та твіттер-сторінки Євгена Ліра і Олени Герасим’юк. Також до проєкту можна долучитися на волонтерських засадах.

 

Олена Герасим’юк — поетка, письменниця, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри», волонтерка.

 

Євген Лір — письменник, перекладач, співзасновник проєкту «Твоя підпільна гуманітарка» й однойменного видавництва, військовий, волонтер.

 

Як повідомлялося, перелік Олена Герасим’юк і Євген Лір почали складати навесні 2023 року.

 

Чільне зображення: Читомо