Всесвітня столиця книги

Тбілісі перейняло титул книжкової столиці світу-2021 ЮНЕСКО

02.05.2021

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

З 23 квітня, з Всесвітнього дня книги й авторського права, книжковою столицею світу-2021 стало місто Тбілісі. Цілий тиждень у місті тривали урочистості за участі міжнародних гостей.

 

За такої нагоди до Тбілісі прибули представники п’яти столиць світових книг минулого, сьогодення та майбутнього: Анна Рутсі, керівник комунікацій Афінської світової столиці книги 2018; Бодур Аль-Касімі, який очолював Консультативний комітет Шарджі – Всесвітньої столиці книги 2019; Анвар бін Мохд Зайн, який представляє Куала-Лумпур 2020; Нінія Матчарашвілі, директорка Тбіліської світової столиці книги 2021; та Марісоль Шульц Манаут, директорка Книжкової ярмарки Гвадалахари та представниця Всесвітньої столиці книги Гвадалахари 2022.

 

Крім того, керівник відділу видавничої справи та брендингу ЮНЕСКО Ян Денісон.

 

Разом вони домовились створити Світову мережу міст столиці книги, спираючись на спадщину цього визнання та забезпечивши обмін досвідом із майбутніми переможцями.

 

Програма ЮНЕСКО «Тбіліська світова столиця книги» на 2021 рік розпочала оновлення каталогів бібліотек Тбіліської державної школи. Кожна школа отримає ваучер на 900 ларі, які будуть використані для придбання книг у понад 30 видавництвах і книгорозповсюджувальних організаціях, що працюють у Грузії.

 

Програма має на меті наповнити тбіліські бібліотеки державних шкіл останніми виданнями книг, наблизити учнів шкіл до сучасної літератури та поліпшити грамотність.

 

 

Організаторами проекту є мерія Тбілісі, Грузинська бібліотечна асоціація та Асоціація видавців та книгорозповсюджувачів Грузії.

 

За усіма активностями можна стежити на сторінці Tbilisi – World Book Capital

 

 

Хто ж  наступний?

Мексикаське місто Гвадалахара стане Світовою столицею книги на 2022 рік.

 

Місто обрали за його всеосяжний план політики щодо книги, спрямованої на соціальні зміни, боротьбу з насильством та формування культури миру.

 

Програма, запропонована Гвадалахарою, зосереджена на трьох стратегічних цілях: повернення громадських просторів для читання в парках та інших доступних місцях; соціальні зв’язки та згуртованість, особливо завдяки семінарам із читання та письма для дітей; та зміцнення сусідської ідентичності за допомогою зв’язків між поколіннями, розповідям історій та вуличної поезії.

 

Місто використовуватиме такі культурні цінності, як бібліотеки, читальні, книгарні, незалежні видавництва та всесвітньо відомий міжнародний книжковий ярмарок, для вдосконалення політики запобігання насильству. Ці ресурси будуть використані для просування прав людини, гендерної рівності та культури миру серед представників громадськості та використання великого потенціалу книг для сприяння соціальним перетворенням.

фото: Biblioteca Octavio Paz is now part of the University of Guadalajara, by Alejandro Castro

 

Заходи включатимуть літературні події у співпраці з латиноамериканськими письменниками, художній проєкт на Вавилонській вежі, події, що пов’язують театр і музику з літературою та використання місцевого радіо для читання поезії.

 

Святкування розпочнеться 23 квітня 2022 року у Всесвітній день книги і авторського права. Гвадалахара приймає естафету у Тбілісі (2021 рік) і Куала-Лумпура (2020 рік).

 

Як повіомлялось, книжковою столицею світу 2020 року була столиця Малайзії Куала-Лумпур.

 

Перед ним цей статус отримували: Шарджа, ОАЕ (2019), Афіни, Греція (2018), Конакрі, Гвінея (2017), Вроцлав, Польща (2016), Інчхон, Південна Корея (2015), Порт-Гаркорт, Нігерія (2014), Бангкок, Таїланд (2013), Єреван, Вірменія (2012), Буенос-Айрес, Аргентина (2011), Любляна, Словенія (2010), Бейрут, Ліван (2009), Амстердам, Нідерланди (2008), Богота, Колумбія (2007), Турин, Італія (2006), Монреаль, Канада (2005), Антверпен, Бельгія (2004), Нью-Делі, Індія (2003), Александрія, Єгипет (2002) та Мадрид, Іспанія (2001).

 

 

Читайте також про Львів як місто літератури ЮНЕСКО.