освіта у війну

Терміни «рашизм» і «зросійщення»: як в Україні оновили шкільну програму

16.08.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

В Україні внесли численні зміни у шкільну програму у зв’язку зі збройною агресією росії. Про це повідомили у Міністерстві освіти та науки України.

Нові терміни в програмі історії України

Зміни насамперед стосуються предметів «Історія України», «Всесвітня історія» для 6 – 11 класів та інтегрованого курсу «Історія: Україна і світ» (10 клас). Зокрема у програмі з історії України з’явиться окремий блок, присвячений російсько-українській війні, яка розпочалася у 2014 році. Відтепер на уроках наголошуватимуть на геноциді керівництва і війська рф щодо українців, національному опорі та міжнародній підтримці України. 

 

Крім того, оновили перелік термінів та понять: 

 

  • «присвоєння суверенітету» (у значенні привласнення, захоплення суверенітету УСРР союзним центром), 
  • «русскій мір», «рашизм»; 
  • замість вислову «політика русифікації» використовуватимуть вислів «політика зросійщення», який краще відображає суть явища і процесу; 
  • уточнили контекст застосування поняття «колабораціонізм».

 

«Запропоновані доповнення мають на меті увиразнити наскрізні лінії з минулого, які дають змогу пояснити сучасні події. Наприклад, в оновлених програмах пропонується погляд на СРСР як на державу імперського типу. Також програми орієнтують на вивчення не тільки інструментів насильства, якого в XX столітті зазнавали українці, а й опору йому», — зазначають на сайті МОН.

Зміни, пов’язані з бойовими діями

Внесли зміни також до навчальних програм предметів «Захист України» й «Основи здоров’я». У програмах посилили військово-патріотичну складову. Підручники розповідатимуть про досвід ведення бойових дій та героїв російсько-української війни. Більше уваги приділятимуть вогневій підготовці, домедичній допомозі та цивільному захисту. 

 

Дітей навчатимуть про:

 

  • сигнали оповіщення населення; 
  • дії під час повітряної тривоги, обстрілу тощо; 
  • надійне і ненадійне укриття; 
  • протимінний захист та поводження з вибухонебезпечними й незнайомими предметами;
  • надання домедичної допомоги та психологічної самодопомоги.

Громадянська освіта і географія 

Зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширили вивченням питань, пов’язаних з правами людини, з російсько-українською війною та доповнили інформацією щодо Міжнародного гуманітарного права. 

 

У програмі з географії переглянули обсяг навчального часу на вивчення країн у світлі сучасної російсько-української війни.

Росіяни, яких лишають у зарубіжці

Щодо змін до програми із зарубіжної літератури, то з неї вилучили творчість більшості російських і білоруських письменників, однак залишили твори «письменників, які писали російською мовою, але життя та творчість яких були тісно пов’язані з Україною» — Володимира Короленка, Міхаіла Булгакова, Ільфа і Петрова та Анатолія Кузнєцова. Твори Миколи Гоголя та кримськотатарського письменника Таїра Халілова вирішили залишити в програмі із зарубіжної, а не української літератури.

 

Нагадаємо, Міносвіти вирішило не вилучати творчість деяких російських зі шкільної програми із зарубіжної літератури. Українські освітяни звернулися до міністра освіти з проханням переглянути це рішення.

 

Чільна світлина: Shutterstock