* ESC - закрити вікно пошуку
New York Times
The New York Times назвала найкращі книжки 2024 року
06.12.2024Редактори The New York Times Book Review визначили перелік 10 найкращих книжок, що вийшли цього року. Про це повідомили на сайті медіа.
До добірки увійшли художні та науково-популярні видання.
Художня література
Miranda July. All Fours
Другий роман авторки, який розповідає про одружену матір і художницю, яка зриває свою подорож по пересіченій місцевості, зупинившись у мотелі неподалік від дому і зав’язавши роман з молодим працівником прокату автомобілів, став літературною темою року.Сексуально відверта і пронизана гумором письменниці, книжка зрештою ставить найуніверсальніше питання: Чим би ви ризикнули, щоб змінити своє життя?
Dolly Alderton. Good Material
У жвавому, дотепному романі 35-річний лондонський комедіант намагається знайти сенс у нещодавньому розриві стосунків у той самий момент, коли більшість його друзів, схоже, вже знайшли собі пару на все життя. Тут і гострі діалоги, і незграбні перші побачення, і незабутні пошуки нової домівки, і клішовані гендерні ролі, і традиційний шлюбний сюжет, і «хо-хо-хо» – і жили вони довго і щасливо. Олдертон не лише зарекомендувала себе як сучасна Нора Ефрон, але й наклала свій відбиток на класичну форму романтичної комедії.
Percival Everett. James
Щоб переосмислити одну з найбільш знакових книжок в американській літературі, потрібно багато амбіцій, майстерності та бачення, але Еверетт демонструє, що володіє всіма цими чеснотами в «Джеймсі». Роман є радикальним переробленням «Гекльберрі Фінна» Марка Твена, розповідаючи історію не з точки зору Гека, а з точки зору поневоленого чоловіка, який супроводжує Гека вниз по річці Міссісіпі: Джима (або, як він уточнює, Джеймса). Очима Джеймса ми бачимо, що він не просто приятель, а мислитель і письменник, який прикидається неписьменним і відчайдушно бореться за свободу. Роман Еверетта — це літературна каверза: книжка, яка висвітлює жахіття американської історії та переосмислює американську класику, водночас будучи вишуканим та оригінальним твором.
Kaveh Akbar. Martyr!
Сайрус Шамс, ірано-американський поет-початківець і наркозалежний в процесі одужання, перебуває у вигаданому містечку на Середньому Заході в стані постуніверситетської депресії. Він працює на безперспективних роботах і впівсили відвідує «Анонімних алкоголіків», оплакуючи смерть батьків і все частіше фантазуючи про свою власну. Сайрус розгублений і сумний, але цей захопливий перший роман автора, який сам є поетом, — зовсім не про це. Акбар підштовхує Сайруса до розкриття таємниці минулого його сім’ї. Він перетворює пошуки сенсу життя свого героя, що супроводжуються подорожжю до Нью-Йорка та одкровенною зустріччю в Бруклінському музеї, на незабутнє утвердження життя, сповнене вигадливої краси, яскравих персонажів і несподіваних поворотів сюжету.
Álvaro Enrigue. You Dreamed of Empires (переклала Natasha Wimmer)
Історія вже давно є ігровим майданчиком для Енріке, і його останній роман переносить читачів у Теночтітлан XVI століття, на територію сучасного Мехіко. Ернан Кортес та його люди прибули до палацу Моктесуми для дипломатичної — хоча й напруженої та комічно неврівноваженої — зустрічі культур та імперій. У цій історії люди Моктесуми беруть гору, хоча сам імператор надзвичайно схильний до галюциногенних марень і внутрішніх загроз. Різанина тут диявольськи нахабна, гумор багатий і сухий до кісток.
Нонфікшн
József Debreczeni. Cold Crematorium (переклав Paul Olchváry)
Дебрецені було 39 років, коли його депортували з рідної Угорщини до того, що він називає «землею Освенцима», і пізніше він увічнив цей досвід у книзі, яка не піддається легкій класифікації. Вперше опублікована в 1950 році, Cold Crematorium – це шедевр клінічного, безжального спостереження. У вагоні для худоби він спостерігає за депортованим, чия рука зберігає жести затятого курця; щойно прибувши до Освенцима, він зустрічає паршивого піаніста з бару, якого уникав удома. Це більше, ніж сміх на шибениці, це вперта боротьба за те, щоб залишатися людиною і вписати неймовірне в контекст відомого. Шукайте банальностей деінде — Дебрецені був свідком найкращого і найгіршого, що є в людині, і описав це, щоб ми могли використовувати це, як нам заманеться.
Jonathan Blitzer. Everyone Who Is Gone Is Here
Блітцер, штатний автор The New Yorker, представляє своєчасний аналіз ситуації на південному кордоні Америки, покладаючи провину за сьогоднішні гучні заголовки, табори для затриманих і неповнолітніх без супроводу дорослих на політику США після холодної війни. Його калейдоскопічна оповідь рухається між повстаннями в Центральній Америці, які наводнили цю країну біженцями, та мінливою і часто непослідовною політикою, що погіршила наслідки.
Lucy Sante. I Heard Her Call My Name
Коли у 2021 році у віці 66 років ветеранка літературної та культурної критики оголосила про свій трансгендерний статус, вона описала в електронному листі до своїх близьких спустошливе усвідомлення того, що її «паралельне життя» – те, яке їй подарував додаток для «зміни статі», що показував, як вона виглядала б як дівчина, а потім як жінка в різні моменти свого життя, — пройшло повз неї. «П’ятдесят років пішли під воду, і я ніколи не зможу їх повернути». Роздумуючи про своє виховання як «єдиної дитини ізольованих іммігрантів», про своє раннє дорослішання в Нью-Йорку 1970-х років і про кар’єру письменниці, яка шукала істину, приховуючи важливу правду про себе, Санте безстрашно документує трансформацію, як внутрішню, так і зовнішню, яка також є своєрідним поверненням на батьківщину.
Max Boot. Reagan
Історик і аналітик зовнішньої політики Бут виріс, обожнюючи Рональда Рейгана, але після десятиліття інтерв’ю та досліджень він поставив собі питання, чи не проклав його колишній герой шлях Дональду Трампу, людині, чиє сходження до влади змусило Бута відмовитися від правих поглядів. «Не буде перебільшенням сказати, — пише Бут, — що ви не можете повністю зрозуміти, що сталося з Америкою в XX столітті, не зрозумівши спочатку, що сталося з Рональдом Рейганом».
Hampton Sides. The Wide Wide Sea
Сайдс відстежує третю й останню навколосвітню подорож англійського морського офіцера Джеймса Кука у ХVIII столітті, змальовуючи яскравий і переконливий портрет, що поєднує наукові дослідження багатьох поколінь із безпосередніми свідченнями європейських мореплавців та усними переказами корінних жителів тихоокеанських островів.
Як повідомлялося, портал Goodreads оголосив переможців щорічного рейтингу «Вибір Goodreads – 2024».
Читайте також таку ж добірку з 2022 року.
Зображення: The New York Times
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості