Vivat

Що почитати про Черчилля: його спогади, схожість із Орвеллом і Нобелівська премія

30.11.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Така постать світової історії як сер Вінстон Черчилль багато в чому визначила сучасну Велику Британію та міжнародні відносини XX століття. Спадковий аристократ з роду Мальборо, журналіст, військовий, дипломат, художник, письменник, політик, що зумів двічі змінити партійну приналежність. Саме навколо Черчилля не припиняються суперечки в соцмережах та медіа в контексті знесення та сплюндрування пам’ятників імперським діячам на Заході (рух Black Lives Matter).

Хоча про Черчилля написано дуже багато книг, більшість із яких біографічні, зрозуміла річ, ця проблематика залишається актуальною та на неї є непоганий попит в читачів. Одна з недавніх книг (Piers Brendon. Churchill’s Menagerie: Winston Churchill and the Animal Kingdom. Pegasus Books, 2019) присвячена тваринам, що оточували політика – тема не менш цікава, ніж дипломатія чи війна. Щоправда, наявність величезного масиву як наукової літератури, так і нон-фікшн навряд чи зменшить увагу читацької аудиторії до особи Черчилля, і тому пропонуємо 5 книг в українському перекладі з цієї тематики.

Спогади про Другу світову війну

Вінстон Черчілль. Спогади про Другу світову війну. У 2 т. Пер. з англ. П. Таращук. Київ: Видавництво Жупанського, 2018. 1046 с.

Winston Churchill. Memoirs of the Second World War. Vol. 1-6. Boston: Mariner Books, 1986.

 

Основний художній твір Вінстона Черчилля, 6-томні спогади про Другу світову – головну подію його політичної кар’єри, вважаються блискучим зразком історичної публіцистики та мемуаристики. Видавництво Жупанського видало скорочений переклад, викладений у 2 книгах. Щоправда, це ніяким чином не зменшує важливості цього джерела для вивчення міжнародної історії 1930-1940-х років так і його місця у світовій літературі, адже саме за нього Черчилль отримав нобелівку.

 

Неможливо зрозуміти становлення стратегічного партнерства між Лондоном та Вашингтоном 1940-1941 років, яке вилилося в так звані «особливі відносини» без рефлексій Черчилля. Те ж саме можна сказати й про початковий період Другої світової війни в Європі, коли тривала «дивна війна», Гітлер та Сталін поділили між собою континент та почали впорядковувати свої сфери впливу. Маючи за плечима політичні та дипломатичні поразки, події 1939-1945 років засвідчили Черчилля як політика, здатного очолити країну у вкрай непрості «темні часи».

Купити книжку.

Як Черчилль врятував цивілізацію

Джон Гарт. Як Черчилль врятував цивілізацію: Епічна історія тринадцяти років, які ледь не знищили цивілізований світ. Пер. з англ. Я. Губарев. Харків: Вид-во Ранок: Фабула, 2019. 336 с.

John Harte. How Churchill Saved Civilization: The Epic Story of 13 Years That Almost Destroyed the Civilized World. New York: Skyhorse Publishing, 2016.

 

Книга про епоху Черчилля від канадського журналіста та історика, Джона Гарта, який був пілотом Королівських військово-повітряних сил (RAF) Британії в роки Другої світової війни. Особливу увагу автор звертає на зростання впливу тоталітаризму в Європі з початку 1930-х років та як це згодом вплинуло на світову історію. Щоправда, тут береться й широка історична ретроспектива ще з Едвардіанської епохи (1901-1910 роки), коли ідеї модерну, прогресу, простіше кажучи провісники глобалізації, почали змінювати життя не лише європейців, але й людство загалом. Відчувається неприхована симпатія до часів початку XX століття, проте основну свою увагу автор сконцентрував саме на міжвоєнному періоді та Другій світовій війні.

 

Зважаючи на поточні дискусії щодо постаті Черчилля та його ролі в насильницьких діях стосовно підлеглих народів, Гарт розбирає кожну тезу, яку закидають герцогу Мальборо. Це і негативне ставлення до ісламу, місце і роль в організації голоду в Бенгалії 1942-1943 років, застосування газів в Іраку в 1920-х роках. Досить лаконічний аргументований виклад по кожному з цих питань дасть змогу читачеві самому зробити висновки. Історія навряд чи є тією наукою, коли аналіз подій варто сприймати в якомусь однозначному безапеляційному світлі, не розуміючи загальний контекст (тло) тих чи інших подій.

 

Гарт пише свою оповідь не так панорамно, як цілісно, згадуючи противників Черчилля по Консервативній партії (Болдуїн, Чемберлен), так і серед диктаторських режимів 1920-1930-х роквів. І що важливо, цей наратив не є суцільною військовою чи політичною історією. Це власне бачення очевидця тих подій, що через десятиліття прагне зрозуміти минулий досвід.

Купити книжку.

Як одна людина змінила історію

Боріс Джонсон. Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію. Харків: Vivat, 2019. 400 c.

Boris Johnson. The Churchill Factor: How One Man Made History. London: Hodder & Stoughton, 2014.

 

Один із головних сучасних британських політиків, в минулому журналіст, а нині лідер Консервативної партії та прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон є давнім фанатом фігури Вінстона Черчилля. Написана ще до референдуму про вихід Британії з Євросоюзу, книга Джонсона намагається віднайти імпульс величного минулого для не менш складного сьогодення. Тут дається взнаки класична освіта Джонсона, який цитуючи латину намагається бути схожим на аристократію часів королеви Вікторії чи Черчилля.

 

Легкий публіцистичний стиль, історичні аналогії та місцями іронічна манера викладу зробили цю книгу світовим бестселером. Щоправда, політик розглядає Черчилля суто як основу британської ідентичності, менше аналізуючи його як людину, що займалася не лише політикою, але й подорожувала, малювала, писала та взагалі творила. Хоча згадуються авіапольоти Черчилля – елемент його несхожості на решту аристократів, які проводили весь свій час за грою в крикет, гольф чи обговорюючи поточні плітки світського життя.

 

Значно це спроба визначити роль особи Черчилля у світовій історії крізь призму таких непростих історичних моментів, як становлення національних держав на Близькому Сході, британсько-німецькі переговори кінця 1930-х років, битва за Британію 1940 р.

 

По суті, це концентрована версія біографії Черчилля з погляду політика глобалізованого світу, який виник після імперського світопорядку, одним творців якого й був сер Вінстон Черчилль.

Купити книжку.

Черчилль і Орвелл. Битва за свободу

Томас Рікс. Черчилль і Орвелл. Битва за свободу. / Пер. з англ. Дарина Березіна. Київ: Лабораторія, 2020. 320 с.

Thomas E. Ricks. Churchill and Orwell: The Fight for Freedom. New York: Penguin Press, 2017.

 

Американський військовий журналіст, лауреат Пулітцервської премії Томас Рікс у своїй книжці подає життєписи двох, здавалося б на перших погляд, антагоністів – імперіаліста Черчилля та соціаліста Орвелла. Втім, читаючи книжку можна з’ясувати, що професійне становлення та рефлексії над подіями світової політики обох постатей мали однакові риси.

 

Орвелл та Черчилль (кожен по своєму) в дитинстві були позбавлені батьківської любові, відчули істинну сутність нацизму та комунізму, пройшли через політичне/літературне небуття, отримавши славу теж одночасно. Хронологічно це 1930-1940-ті роки, тобто вийшла синхронна історія розчарованого нерівноправним суспільним становищем письменника та позбавленого довіри серед однопартійців політика.

 

І це все на тлі розквіту й занепаду Британської імперії, родинних драм та класових розбіжностей. Однозначно ця книга суттєвим чином змінює звичне сприйняття Черчилля як невдаху, єдиним успіхом якого була лише перемога Британії в Другій світовій війні та Орвелла як митця, визнаного ще за свого життя.

Купити книжку.