Kyiv Photo Book

Це як Polycopies. Тільки в Києві

13.02.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Kyiv Photo Book. Один фестивальний день — 9 годин на перегляд і придбання 200 фотокниг, майже 2000 людей і 30 учасників. Космічні для нішевої події цифри, більш очікувані для французьких Polycopies, ніж для першого київського фестивалю такого формату в Izone, а також грамотна стратегія організаторів закладають потенціал перетворення у міжнародну подію, яку порядному киянину пропустити не можна. Ми — були.

 

У Kyiv Photo Book взяли участь як окремі фотографи, так і видавці та розповсюджувачі. Здається, поява останніх за ці роки в Україні й сигналізувала про гарячу необхідність фестивалю.

 

 

Зокрема, торік з’явилася «Палатка», що представила асортимент інді-видань та окремих мистецьких книжок, а цьогоріч видавництво IST Publishing стало дистриб’ютором європейських нішевих видавців візуальної книги та арт-критики (Motto, Valiz, Oveplapse, Mousse, Open Editions, Errant Bodies Press) — в межах дистрибуційного проекту The Naked Books. Вони теж мали тут свої стенди й представляли роботи у тому числі й закордонних авторів.

 

Їх суттєво доповнювали офіційний представник Taschen в Україні Resident books і книгарня The Bookstore, у яких можна віднайти видавничий імпорт про мистецтво від Corpus до Gestalten. І хоча досі в більшості з них в асортименті по одному примірнику середньостатистичного дорогоцінного видання, інфраструктура розповсюджувачів розвивається — лімітовані завезення й наклади розходилися швидко.

 

Читайте також: Книгарня «Палатка»: «Книжки, що цікаві, у першу чергу, нам самим»

 

Серед видавництв, окрім згаданих, у фестивалі взяли участь ще чотири — «Артбук», «Родовід» та «Booksha». Були й заявлені вже відомі для київської та харківської аудиторії «RedZet», проте на виставці можна було знайти лише декілька їхніх видань. «Артбук», які почали видавати фотокниги Олександра Ранчукова, Олександра Чекменьова, Анни Войтенко та інших знакових фотографів ще 10 років тому, на своєму стенді представляли не лише видавництво, а й українську візуальну книгу — від видань Дніпропетровської школи фотографії до окремих авторських фотопроектів.

 

Бестселером на стенді стала вже згадана серія УФО, яка на вихідних розліталася по 100 грн за примірник, та «Інсайт. Українська чорно-біла фотографія», кураторський проект Фелікса Хачатуряна (KonturPress) — зі стенду пішов останній примірник вже майже раритетного видання 15-річної давності.

 

 

«Родовід» за останні роки розширив свою видавничу лінійку фотокнигами — після заснування премії Dummy Award у їхньому асортименті з’явилися зокрема «Pearly Gates» Анастасії Лазуренко, «Дембельський альбом» Сергія Каменного та «From Dusk Till Dawn» Сергія Мельниченка, які стали найпродаванішими виданнями на стенді. Також був представлений останній масштабний проект видавництва — «Теура. Софія Яблонська», альбомне видання, реалізоване у супроводі трьох артбуків / тревелогів авторки.

 

Читайте також: Ukrainian Dummy Award: колискова, дошка пошани та зелені чоловічки

 

Фотокниги тут зібрали з України (так, в основному з Харкова і Києва) та світу, з минулого (альбоми та листівки 50-річної давнини) та майбутнього, яке вже тут. Наприклад, компанія Photorar представила фотокниги із доповненою реальністю.

 

Особливим інтересом користувався стенд Музею харківської школи фотографії.

 

Олександра Осадча, кураторка Музею харківської школи фотографії:

«Фестиваль фотокниг — один із перших масштабних заходів такого формату, і потреба у ньому вже давно відчувалася. Крім цього фестивалю я знаю, що торік проходив Photo Kyiv Fair у Chicago Central House. Сьогодні важення у мене дуже хороші — багато людей, і якщо порівнювати навіть зі світовими подіями, наприклад, Paris Photo, то відвідувачів в Izone майже стільки ж, скільки й за день на Polycopies у Парижі».

 

Серед бестселерів стенду Музею харківської школи – KOCHETOV та «Хроніки» Сергія Лебединського. Вартість видань складала 800–1200 грн.

 

Міша Букша, співзасновник та арт-директор одного з наймолодших українських видавництва «BOOKSHA»:

«Важливо наголосити на необхідності спеціалізованих книжкових фестивалів — в Україні їх практично немає. Зазначення тематики заходу дає змогу покращити якість комунікації між видавцями й покупцями та сприяє знайомству людей зі схожими інтересами — формат Kyiv Photo Book саме такий. Порадував факт присутності відвідувачів різного віку та роду діяльності, фотографією в Україні цікавляться не лише фотографи, це точно.

 

Перший Київський фестиваль фотокниг зібрав величезну кількість людей, але при цьому залишив приємне враження камерної події.

 

На відміну від великих книжкових ярмарків, у нас була змога спілкуватися з відвідувачами, детально розповідати про наш проект та знайомитися один з одним».

 

Катерина Носко, співзасновниця IST Publishing:

«Kyiv Photo Book – перший фестиваль фотокниг, що мав, очевидно, відбутись вже давно, зважаючи на ту кількість відвідувачів, що прийшли. Подія виявила певну аудиторію, не лише професійну, а й взагалі досить широке поле зацікавлених сучасною фотографією, можливостями видати власну книгу. Нас як учасників це надихає та мотивує, бо ми бачимо людей, заради яких варто продовжувати видавати книжки, у тому числі й фотокниги».

 

 

Серед видань IST Publishing на стенді представили «Розширене поле фотографії» Джорджа Бейкера та «Художники й куратори» Доротеї Ріхтер. «Фестивальним бестселером» стала збірка статей «Розширене поле фотографії», тож критика тут теж мала попит. «Це ґрунтовна теорія, серйозні критичні статті професора Каліфорнійського університету Джорджа Бейкера, читати які треба вдумливо, з олівцем та нотатником», — коментує Носко.

 

Олександр Чекменьов, фотограф:

«Я маю дві видані у Європі фотокниги. Там вони доступні у книгарнях, а в Україні їх так просто не знайти, про них мало хто знає. Саме тому потрібен свій фест. Він приємно здивував мене двічі — кількістю людей і проданих книг. Хотілося б продовжити його хоча б до двох днів. Для себе я знайшов цікаві рішення книг у наших українських авторів, яких знав і раніше — це Дмитро Купріян, Богдан Гуляй і Станіслав Остроус. Ну, і нова книга Кочетових від Харківської школи, яку вже час перейменувати в університет фотографії».

 

Подекуди загальне захоплення збивав лише брак досвіду та упередження: хтось не чекав стільки відвідувачів і не взяв достатньої кількості примірників, хтось забув надрукувати власне ім’я на артбуках, хтось просто не приїхав і втратив можливість на ймовірно найкращий привід для direct-sales року.

 

З небагатьох прикрих зауважень впадає в очі тільки факт виготовлення більшості авторських фотокниг за кордоном. «У нас так не зроблять», «а до кого звернутися?», «треба, мабуть, спробувати» — цей ринок очевидно відстає.

 

«Досі все, що робилося тут, залишалося таким «міжсобойчиком» для вузького кола поціновувачів. — ділиться Чекменьов.

 

«Але ж нам, фотографам, важливо, щоби книги купували якраз не фотографи. Думаю, до нас лише зараз прийшла фото-книжкова весна, сплячка тривала багато років. Цьогоріч я планую хоча б макет фотокниги зробити в Україні, а ось де видавати, поки подумаю», — додає фотограф.

 

За словами організаторів, фестиваль розраховує на самоокупність, а сторонній спостерігач може спрогнозувати й прибутковість. Чи був нанесений Київ на мапи й маршрути поціновувачів жанру, дізнаємося вже наступного року: Kyiv Photo Book обіцяє стати щорічною подією.

 

Читайте також: 6 причин відвідати фестиваль Kyiv Photo Book

 

Авторка: Іра Батуревич

 

Фото: Катерина Водоп’янова, Анна Павлюк, Степан Чепiль, Антон Малиновський