День поезії

Цього року День поезії у Франції присвятять литовському поету Йонасу Мекасу

01.08.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У 2024 році День поезії, що організовує Національний центр мистецтва і культури Жоржа Помпіду в Парижі (Франція), присвячують поету литовської діаспори й режисеру-авангардисту Йонасу Мекасу, який помер на початку 2019 року. Про це повідомляється на сайті Центру сучасного мистецтва (ŠMC) у Вільнюсі (Литва).

День поезії, організований Центром Помпіду, відбудеться 15 вересня 2024 року. Важливі мистецькі інституції у всьому світі роблять внесок у відзначення цього дня, зокрема галерея «Серпентайн» у ​​Лондоні, Міжнародний центр поезії в Марселі, Фонд Агнес Б. у Парижі та галерея «Мікроскоп» у Нью-Йорку.

 

До Дня поезії відбудеться низка заходів, присвячених творчості литовського поета, зокрема й у межах литовського сезону у Франції.

 

 

Йонас Мекас вважається представником поетичного кіно. Він сприяв ширшому розумінню поняття поезія. З цієї причини на заходах відбуватимуться не лише читання його поезії, а й покази його фільмів і різноманітні перформативні виступи.

 

 

Головна подія, присвячена Дню поезії Йонаса Мекаса, відбудеться в Литві. На заході, який організовують Центр сучасного мистецтва у Вільнюсі й Литовський національний театр опери та балету, показуватимуть останній фільм Йонаса Мекаса «Реквієм» під живе виконання твору Джузеппе Верді «Реквієм». Детальніше про подію можна дізнатися на сайті ŠMC.

 

 

Крім того, відбудуться ще такі події:

 

  • 8 вересня у місті Біржай Ріта Венскунене та поет й есеїст Річардас Шилейка читатимуть поезію Йонаса Мекаса;
  • 14 вересня Литовський музей театру, музики та кіно проведе спеціальний показ фільму Йонаса Мекаса «Спогади з подорожі до Литви»;
  • 14-15 вересня Центр візуальних мистецтв Йонаса Мекаса у Вільнюсі представить аудіовізуальну інсталяцію під назвою «Творити добро — це нормально».

 

День поезії у Франції, який вже кілька років організовує Національний центр мистецтва і культури Жоржа Помпіду в Парижі, прагне знайти нові способи осмислення та представлення відновленого інтересу до поезії та її різноманітних форм. У 2020 році цей день був присвячений американському поету та перформанс-артисту Джону Джорно, у 2021 році — французькому поету та мистецтвознавцю Шарлю Бодлеру, а у 2022 році — поетесі та музикантці Патті Сміт.

 

Як повідомлялося, редакція Читомо запустила новий спецпроєкт — «Литовський акцент» про літературу, книговидання і культуру Литви. Проєкт, створений за підтримки Литовського інституту культури, покликаний ознайомити з кращими зразками литовської культури, а також виокремити історії, близькі для українських читачів.

 

Читайте також: Вічна боротьба супроти смерті: литовська та українська поезія про війну

 

Чільне фото: Ben Hassett

Фото: S. Mekas, A. Sutkaus, Carl J. Asquini

 

Джерело: LRT