закон

Цьогоріч на радіо й телебаченні частка української мови збільшиться до 90%

04.01.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

1 січня 2024 року набрали чинності окремі положення статті 40 Закону України «Про медіа», які передбачають збільшення обсягу програм державною мовою на телебаченні та радіо. 

Так, відповідно до положень частин першої-четвертої статті 40 Закону мінімальна частка української мови програм на радіо, а також в телевізійних медіа загальнонаціональної та регіональної категорій збільшується з 75% до 90%, а в телевізійних медіа місцевої категорії – з 60% до 80%.

 

Положення стосуються програм і фільмів у загальному тижневому обсязі мовлення між 7 годиною та 18 годиною і між 18 годиною та 22 годиною, а для телеканалів місцевої категорії – не менше ніж 80 відсотків від загальної тривалості програм.

 

Також радіомовники зобов’язані при здійсненні ефірного радіомовлення забезпечувати не менше ніж 90 відсотків тижневого обсягу ведення програм, у тому числі новинно-аналітичних блоків, розважальних програм (ведучими, дикторами радіопрограм) державною мовою.

 

Окрім того, тижневий обсяг програм новин державною мовою телемовника або радіомовника, який є ліцензіатом або реєстрантом, має становити не менше ніж 90 відсотків загальної тривалості всіх програм новин, поширених таким мовником у кожному проміжку часу між 7 годиною та 18 годиною і між 18 годиною та 22 годиною.

 

«Такі нововведення – вагомий крок в захисті українськомовного інформаційного простору та прав громадян на отримання інформації державною мовою. За нашими розрахунками частка передач державною мовою в ефірах телеканалів та радіостанцій, зокрема і тих, що мовлять на місцевому рівні, суттєво зросте», – зазначив Уповноважений Тарас Кремінь.

 

Також в інтерв’ю для каналу Ukraine World News  Кремінь додав, що тектонічні мовні зміни відбуваються «у нас на очах», а позитивна мовна динаміка свідчить про свідомий вибір громадян.

 

«Мова перестала бути лише засобом комунікації, а стала маркером ідентичності, самоповаги та люті до ворога. Вже сьогодні нам треба мати педагогічний потенціал вчителів таких дисциплін як “Українська мова”, “Українська література”, “Історія України” та “Захист України”, які поїдуть відновлювати діяльність закладів освіти до визволених міст та містечок», – наголосив омбудсмен.

 

Як відомо, 31 березня 2023 року набрав чинності Закон України «Про медіа», який посилив позиції української мови у цій галузі.

 

Раніше повідомлялося, що у 2022 році частка громадян, які вживають українську мову в повсякденному житті, зросла до 71% порівняно з 64% у 2021 році.