Протасів Яр

У Києві відбудеться другий фестиваль пам’яті Романа Ратушного

10.05.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Києві вдруге відбудеться фестиваль «Протасів Яр» пам’яті громадського активіста і розвідника 93-ї бригади «Холодний яр» Романа Ратушного. Про це повідомили на сайті Українського ПЕН, співорганізатора фестивалю.

Другий фестиваль «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного відкриється 15 червня і триватиме до вересня. Протягом цього періоду на галявині Протасу відбудуться чотири дні фестивалю

 

Другий фестиваль «Протасів Яр» продовжуватиме основну мету заходу – популяризацію сучасного і традиційного мистецтва, української історії, правозахисних ініціатив і вшанування пам’яті про Романа Ратушного, справа якого триває й після його смерті. Саме започатковані Романом візії переросли у великий фестиваль, який уже вдруге відбудеться на Протасовому Ярі під гаслом «Ніколи нічого не бійтеся». 

 

«Роман не вірив у життя після смерті й говорив, що після неї живуть ідеї і справи людини. Тож ми продовжуємо його справи. І започатковуючи торік фестиваль »Протасів Яр» пам’яті Романа, не мали жодних сумнівів, що він відбуватиметься й надалі. В рамках нашого фестивалю ми продовжуємо розвивати культурні, історичні і правозахисні напрямки. Говоримо про те, заради чого Роман жив, працював і боровся. »Протасів Яр» – не меморіальний фестиваль, він саме про продовження Романової візії, Романової енергії – у всьому, до чого він долучався і де прагнув розвивати українську ідентичність», – сказала письменниця Світлана Поваляєва, мама Романа Ратушного.

 

 

Фестиваль заснувала громадська організація «Захистимо Протасів Яр» і  громада Протасового яру за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». У 2024 році співорганізатором фестивалю стала ГО «Форум Видавців». Виконавчою директоркою фестивалю «Протасів Яр» стала культурна менеджерка і програмна директорка Форуму Видавців Софія Челяк. 

 

«Фестиваль “Протасів яр” пам’яті Романа Ратушного – це унікальна подія, яка повертає пам’ять. З одного боку, для нас дуже важливо підтримувати діяльність громади Протасового Яру, ставати нараторами його історії, а з цієї оповіді переходити до історії українського Києва та історій інших громад з усієї України, яка творить наш спільний міф нації. З іншого боку, ми гуртуватимемо людей довкола шани пам’яті Романа Ратушного, який загинув 9 червня 2022 року. Адже в плеканні діяння творців — найкращий, найвідданіший спосіб святкувати життя. Ми всі в межах фестивалю працюватимемо над “поверненням свого”: пам’яті, історії, віри та любові», — зазначила вона.

 

До координаційної ради фестивалю «Протасів Яр» входять Світлана Поваляєва, Юлія Бартле, Артур Харитонов, Мирослава Барчук, Яна Безсмертна, Тетяна Терен, Тетяна Власова, Оксана Ігнатова, Софія Челяк. До координаційної ради першого фестивалю також входила письменниця Вікторія Амеліна, яка загинула влітку 2023 року внаслідок ракетного обстрілу Краматорська росіянами.

 

Фестиваль «Протасів Яр 2024» пам’яті Романа Ратушного традиційно міститиме кілька напрямків:

 

  • мистецький (концерти, поетичні читання);
  • демократії і прав людини (дискусії, розмови, лекції, покази і обговорення документальних фільмів);
  • історичний (лекції, екскурсії).

 

Під час усіх фестивальних днів діятиме також дитяча програма. 

 

Організаційні партнери фестивалю «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного: Український ПЕН, Форум видавців, Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара».

 

Читайте також: «Протасів Яр» підсумував своє фестивальне літо

 

Чільне фото: фейсбук-сторінка фестивалю/Сергій Нечай