Роман Ратушний

У Києві започатковують фестиваль пам’яті Романа Ратушного «Протасів Яр»

03.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Києві з травня по вересень 2023 року відбудеться фестиваль «Протасів Яр» під гаслом Романа Ратушного «Ніколи нічого не бійтеся». Про це повідомив Український PEN-клуб, співорганізатор події.

Фестиваль присвячений пам’яті полеглого активіста й добровольця.

 

Мета фестивалю — поширення ідеї громадського активізму, сили локальних громад, об’єднань небайдужих громадян, а також історії про те, як зусилля однієї людини або малої групи людей, їх віра і відчуття відповідальності за власний дім можуть змінити власний район, місто та всю Україну. Захід популяризуватиме правозахисні ініціативи, українську історію, сучасне і традиційне мистецтво та плекатиме пам’ять про Романа Ратушного.

 

«Перші розмови про цей культурно-правозахисний фестиваль розпочалися на початку осені. Збираючись спочатку меншим колом, а далі все більшим і більшим, ми міркували, як можна зберегти і масштабувати віру Романа Ратушного в силу громад? У що можуть переродитися започатковані ним кінодні на Протасі? Про що би йому було важливо говорити, яких людей об’єднувати? Відчуття єдності й спільності — велике диво, яке подарував нам цей фестиваль. Дивовижно, як ідеї Романа продовжують гуртувати людей, як вони разом збираються, вимріюють велику майбутню подію, беруть на себе ділянку роботи, вкладають часточку свого серця. Я вірю у довге майбутнє цього фестивалю, вірю в те, що він буде зразком і мотивацією для багатьох спільнот у нашій країні», — написала на своїй фейсбук сторінці Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН.

 

Фестиваль матиме кілька напрямків:

 

мистецький (кінопокази, концерти, поетичні читання, лекції, створення муралу);

демократії і прав людини (дискусії, розмови, лекції, покази і обговорення документальних фільмів);

історичний (лекції, екскурсії).

 

Учасниками й учасницями стануть Тарас Лютий, Вахтанґ Кебуладзе, Володимир Єрмоленко, Станіслав Асєєв, Ігор Козловський, Алім Алієв, Мар’яна Садовська, Наталка Ворожбит, Софія Безверха, Римма Зюбіна, гурти «ТЕЛЬНЮК: Сестри», ЩукаРиба, «Хорея Козацька», Grozovska Band, KOZAK SYSTEM та інші.

 

До координаційної ради фестивалю ввійшли Світлана Поваляєва, Юлія Бартле, Артур Харитонов, Мирослава Барчук, Яна Безсмертна, Тетяна Терен, Вікторія Амеліна, Тетяна Власова.

 

«У своєму заповіті Рома написав: “Я думаю, що після смерті немає нічого, тому я робив усе, аби мої вчинки й дії продовжили моє життя після смерті”. Цей фестиваль — продовження Роминих вчинків, дій та ідей», — розповіла мама Романа Ратушного, письменниця Світлана Поваляєва.

 

Фестиваль заснували громадська організація «Захистимо Протасів Яр» і громада Протасового яру за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». Співорганізатори: Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара», PEN Ukraine.

 

Відкриття фестивалю — 27 травня.

 

Роман Ратушний відомий боротьбою за збереження Протасового Яру в Києві, також був активним учасником Революції Гідності. У 2018 очолив ініціативу «Захистимо Протасів Яр», а у 2019 — однойменну громадську організацію. Ініціатива націлена на збереження зеленої зони у Протасовому Яру в центрі Києва і недопущення забудови, яку має намір здійснити ТОВ «Дайтона Груп». У березні 2021-го Романа Ратушного неправомірно арештували після акції протесту під Офісом президента на підтримку активіста Сергія Стерненка.

 

Після повномасштабного вторгнення росії добровольцем вступив до лав Сил оборони України, створив підрозділ «Захистимо Протасів Яр». Спершу захищав Київ, згодом діяв на Сумщині, брав участь у деокупації населених пунктів області. З початку квітня воював у розвідувальному взводі 2-го мотопіхотного батальйону 93-ї окремої механізованої бригади ЗСУ «Холодний Яр» поблизу Ізюма. Загинув під час виконання бойового завдання 9 червня 2022 року.

 

Після загибелі Романа ГО «Захистимо Протасів Яр» домоглася ухвалення рішення міською владою про створення ландшафтного заказника на обох схилах Протасового Яру.

 

Як повідомлялося, Вахтанг Кіпіані започаткував премію для молодих авторів на кошти, які заповів виданню загиблий активіст і військовий Роман Ратушний. На честь активіста у столиці перейменували вулицю поблизу Протасового Яру.

 

Джерело: PEN Ukraine