* ESC - закрити вікно пошуку
державна мова
У Києві відкрили виставку «Мововбивство – складова рашизму»
17.07.2024У Києві відбулося відкриття вуличної виставки «Мововбивство – складова рашизму». Про це повідомили на сайті Українського інституту національної пам’яті.
Виставка складається із 20-ти банерів, де розповідається історія знищення українців за мовною ознакою. Автори зібрали фактологічний матеріал, який доводить системне і цілеспрямоване знищення російською владою української мови на різних етапах історії.
Виставка розповідає про долю Павла Чубинського, Агатангела Кримського, Олекси Гірника, Юрія Поправки, Ігоря Білозіра, Володимира Вакуленка та інших діячів, які розвивали мову і боролися за її утвердження, але саме за це постраждали.
«Виставка є одним із компонентів, який висвітлює геноцидний намір російської політичної системи щодо України. Якщо ми подивимося на злочини, які вчиняють росіяни під час повномасштабної війни, це насильницька паспортизація, знищення об’єктів культури, підручників та книжок українською мовою, переслідування за використання української мови та, як кажуть міжнародні організації, ефективна криміналізація української культури на тимчасово окупованих територіях. Все це є складовими, які показують спеціальний намір росіян атакувати українську ідентичність», – розповів голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.
«Цю виставку ми зробили для кожного громадянина України, який ще досі сумнівається, чи варто спілкуватися українською, чи необхідно переходити на українську мову, і що для українців означає українська мова на 11-му році війни. За мову продовжують вбивати. І серед тих безліч імен, які ми бачимо тут: Іван Дзюба, Іван Світличний, Алла Горська, Ігор Білозір та наші сучасники. Це письменники, композитори, відомі й невідомі наші сучасники, включаючи дітей – це жертви російського режиму», – зазначив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Переглянути виставку можна у київському сквері біля метро «Контрактова площа».
На відкритті заходу були присутні : Ростислав Карандєєв, т.в.о. Міністра культури та інформаційної політики України; Антон Дробович, Голова українського інституту національної пам’яті; Тарас Кремінь, Уповноважений із захисту державної мови; Олександр Скопненко, кандидат філологічних наук, заступник директора з наукової роботи, старший науковий співробітник Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України; Оксана Білозір, народна артистка України; Сергій Касянчук, директор Представництва СКУ в Україні; Сергій Горбачов, освітній омбудсмен; Микита Козаренко, представник Уповноваженого ВРУ з прав людини. Модерувала відкриття Наталія Слобожаніна, співробітниця Українського інституту національної пам’яті, координаторка виставки.
Як повідомлялося, уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь пропонував запровадити у Кримінальному кодексі України кримінальну відповідальність за злочин лінгвоциду.
Читайте також: Чеська книжкова виставка «Світ книги»: Зобов’язуємося підтримувати українську літературу
Чільне фото: УІНП
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості