державна мова

Кремінь закликає запровадити кримінальну відповідальність за лінгвоцид

05.05.2023

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь пропонує запровадити у Кримінальному кодексі України кримінальну відповідальність за злочин лінгвоциду. Про це він повідомив під час презентації річного звіту про стан дотримання закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної у 2022 році».

За словами уповноваженого, у Кримінальному кодексі України прописані питання геноциду в різних сферах, але власне поняття «лінгвоцид» наразі не зафіксоване. Потрібно спершу запровадити відповідні зміни до чинного українського законодавства, відтак притягнути винних у злочині лінгвоциду до міжнародної відповідальності.

 

У питанні лінгвоциду секретаріат омбудсмена опирається на норми європейського права в галузі порушення прав людини. За  словами Кременя, цей злочин «найближчий до дискримінації проти громадян України за різною ознакою — мовною, національною, расовою тощо».

 

Мовний омбудсмен активно працює з Верховною Радою й профільними комітетами, розраховує на реакцію та рекомендації органів влади. Також Кремінь співпрацює з представницею Європейського суду з прав людини Маргаритою Сокоренко, Міністерством юстиції та іншими вітчизняними правоохоронними органами.

 

«Єдине, що ми можемо зробити, — наполягати, збирати факти, а також говорити про такі речі як елементи, що шкодять національній безпеці та обороні», — сказав Кремінь.

 

Нагадаємо, станом на жовтень 2022 року на тимчасово окупованих територіях України виявили 200 фактів геноциду.

 

Читайте також: Путівник з історії утисків української мови

 

Джерело: Укрінформ