вулиця

У Києві з’явилася вулиця Олеся Бердника

03.08.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Київрада присвоїла ім’я фантаста Олеся Бердника новій вулиці у Святошинському районі. Про це повідомляє офіційний сайт відомства.

Найменування вулиці на честь українського письменника підтримали 96% осіб, які взяли участь в голосуванні.

 

Олесь Бердник – відомий український письменник-фантаст, автор понад 20 романів і повістей, футуролог. Засновник і активний учасник Української Гельсінської групи, політв’язень радянських таборів. Засновник гуманістичного об’єднання «Українська духовна республіка».

 

У ранньому дитинстві письменник пережив голодомор 33-го. Школярем – нацистську окупацію. У 1944-му добровольцем пішов на фронт, був демобілізований через поранення. Навчався в театральній студії київського театру ім. Івана Франка.

 

У 1950 році був репресований за виступ на відкритих партійних зборах театру ім. Івана Франка під час кампанії по боротьбі з космополітизмом, звинувачений в «зраді батьківщини». Покарання відбував у Печорському, Воркутинском і Карагандинському таборах. У 1953 році намагався втекти, але був спійманий, знову засуджений ще на десять років і поміщений у в’язницю закритого типу. Помилуваний в 1955 році.

 

Після повернення з ув’язнення Олесь Бердник став членом Спілки письменників України, вів активну правозахисну діяльність. Однак за опір радянській системі і участь в дисидентському русі 1976 року Бердник був виключений зі Спілки письменників. У березні 1979 року знову заарештований органами КДБ за антирадянську пропаганду, засуджений на 6 років позбавлення волі і 3 роки заслання. Покарання відбував у Пермських таборах особливого режиму.

 

Основні теоретичні принципи «Української духовної республіки» Олесь Бердник втілив в поетично-філософській праці «Свята Україна» (1974). Прихильники Української духовної республіки виходять з того, що нація – не випадкове поєднання родичів і сімей, а потужний колективний дух, який має в еволюції Всесвіту своє унікальне призначення. У першому конгресі УДР в Коломиї на Івано-Франківщині в 1990 році взяли участь понад 300 тисяч осіб.

 

Через рік відбувся другий собор Української духовної республіки в селі Витачів Київської області. Була побудована і освячена дерев’яна церква за малюнком Тараса Шевченка, а також встановлені пам’ятні камені в селі Витачів над схилами Дніпра, на півострові Трахтемирів і на острові Хортиця.

 

У 1989-1993 роках Олесь Бердник подорожував до Індії і Тибету, їздив з лекціями в Канаду і США, де зустрічався зі Святославом Реріхом і Річардом Бахом.

 

Висував свою кандидатуру на президентських виборах 1991 року в Україні.

 

Відомий роман «Зоряний Корсар» Олеся Бердника перекладений на 26 мов світу.

 

Раніше повідомлялося, що на пленарному засіданні Київради депутати підтримали найменування проєктного провулку на честь журналіста Гарета Джонса. 

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект