закон про мову

У київських кіосках лише 11% друкованих ЗМІ були державною мовою у 2021-му

05.05.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У київських кіосках серед представлених одиниць друкованих ЗМІ лише 197 були державною мовою, що становить 11% від загальної кількості. Про це йдеться у звіті «Про стан дотримання мовного Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2021 році» уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.

Переважну більшість продукції українською мовою складали видання для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку (розмальовки, початкова математика тощо). 

 

Решта представлених одиниць (1 643) видані російською мовою, що становить 89% від загальної кількості.

 

У продажу переважали журнали та газети: журнали за тематикою – дача і город, кулінарія, мода, дитячі журнали, рукоділля, розважальні; газети – новини, реклама, телепрограми, здоровий спосіб життя. 

 

Моніторинг друкованої продукції здійснили у 20 точках продажу (8 кіосків «Преса» та 12 розкладок на станціях метро) у різних районах Києва.

 

Крім того, згідно з даними Книжкової палати України, з-поміж загальноукраїнських і регіональних видань, які у 2021 році виходили недержавною мовою і не мали українськомовної версії, було 217 газет та 107 найменувань журналів.

 

Нагадаємо, що 16 січня 2022 року для друкованих ЗМІ загальнодержавної і регіональної сфер розповсюдження набула чинності стаття 25 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», якою передбачено, що друковані засоби масової інформації в Україні видаються державною мовою. 

 

Крім того, з 16 липня 2024 року зазначена норма набуде чинності для друкованих ЗМІ місцевої сфери розповсюдження.

 

Як відомо, 2021 року в Україні порушили закон про функціонування української мови як державної в одній книгарні в Дніпрі та трьох в Одесі.