знахідки

У Лівані знайшли Євангеліє Івана Мазепи арабською мовою

14.03.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Протягом трьох років пошуків посол України в Лівані Ігор Осташ знайшов у православних і греко-католицьких монастирях кілька Біблій, серед яких надруковане в 1708 році Євангеліє, видане коштом Івана Мазепи. Про це повідомляє Радіо Свобода.

Два примірники Євангелія, надруковані у місті Алеппо ліванським першодрукарем Абдаллою Захером, були віднайдені у монастирі Святого Іоанна у Хиншарі. Вони видані коштом Івана Мазепи, який надавав реальну допомогу православним християнам арабського світу. У віднайдених Євангеліях бракує різної кількість сторінок, але в основному найбільше втрат – серед перших та останніх.

 

«Важко стримувати емоції, коли ти знаходиш те, що шукав останні три роки. Євангеліє, яке пов‘язує Україну і Антиохію, Україну і Ліван, нарешті у моїх руках. Гетьман Іван Мазепа став меценатом видання цього Євангелія, надрукованого в Алеппо. І знайшов я його у Лівані!» – написав Ігор Осташ на своїй сторінці у фейсбуці.

 

Ще одне Євангеліє було знайдене раніше, наприкінці 2019 року, під час відвідин Баламандського монастиря, у спеціальному Центрі консервації стародруків.

 

«З’ясувалося, що один сирієць із Латакії звернувся до майстерні з проханням про реставрацію книги… Важко передати відчуття у той момент, коли ми тримали у руках цю історичну реліквію. Завдяки цій знахідці примірника «Євангелія» на теренах Антіохійського патріархату ми доєдналися до тих небагатьох українців і дослідників, які все-таки тримали його в руках», – розповів Ігор Осташ Радіо Свобода.

 

У планах посла відвідати ще один монастир та видати Євангеліє цьогоріч разом з  текстологічними й графологічними дослідженнями.  Паралельно із цими дослідженнями тривають також зйомки документального фільму про Євангеліє від Мазепи. У стрічці Ігор Осташ із режисером Станіславом Литвиновим хочуть розповісти про історію видання,  постать Абдалли Захера та взаємини між патріархом Антіохійським та гетьманом Мазепою.

 

Читайте також: Музей книги в Острозі: від стародруків й екзорцизму до панорамного туру

 

Фото на чільній: Михайло Шелест, Станіслав Литвинов (Радіо Свобода)