* ESC - закрити вікно пошуку
пропаганда рф
У мережі масово поширюють фейкові вірші Шевченка про зраду в Україні
05.11.2023Мережею ширяться фейкові вірші нібито Тараса Шевченка про багачів, бідних і вбитих на війні синів. Читомо дослідило, що за останні роки Тарасові Григоровичу «приписали» десятки неправдивих віршів.
«Бідняк плаче, богач скаче, а влада грабує»
Вперше цей вірш опублікували на фейсбук-сторінці «Соломія Українець», яку неодноразово звинувачували у поширенні фейків і проросійських наративів.
Громадянська мережа Опора ще в 2018 році писала, що «активна Fb-дописувачка Соломія Українець насправді не існує. Це спільнота, яка збирає “вподобайки”, розміщуючи гарні патріотичні картинки, українські пейзажі, дописи про героїв, поезії. А поміж цієї “краси” просуває дезінформацію, антисемітизм, настрої про “все пропало”, “третій майдан” і “відстрілювання бариг”».
Раніше сторінка мала 309 тис. читачів, а вже зараз – 1,2 млн.
У соцмережах активно поширюють цей вірш, і публікації супроводжуються звинуваченням української влади у знеціненні життя «простих українців». Мовляв, «конституція тільки для бідних», тому їх кидають на війну. «Армія ботів» пише коментарі із такими наративами.
«Тихо плаче Україна сльозами і кров’ю»
Ще один вірш, який поширюють підозрілі YouTube-канали з «патріотичними» назвами: «Health and Rehabilitation», «Слава Україні Героям Слава Україна понад Усе», «Beautiful relaxing music» тощо. Контент на цих каналах різноманітний: від поєднання української та російської музики до спортивних тренувань і ремонту автомобілів.
У коментарях до відео українці сумніваються у тому, що вірш написав Тарас Шевченко.
«Отак подивишся здаля на москаля»
У 209-й день народження Тараса Шевченка у соцмережах користувачі масово публікували вірш «Отак подивишся здаля на москаля». Проте у збірках поета такого вірша немає. Його написав киянин Ян Таксюр, який поширював російську пропаганду. СБУ затримали його зі звинуваченнями у держзраді.
Крім того, у цей день поширювали й інші вірші (не) Тараса Шевченка: «Кацапи» та «А що, брати, проспали волю?».
Не вперше Шевченку приписують фейкові вірші, які набирають десятки тисяч переглядів. У 2020 році поету присвоювали авторство провокаційних віршів про «жидів» в українській владі, «хохлів» у Європі й «чванливих ляхів».
З приводу «шевченківських фейків» висловилася й Оксана Забужко на своїй фейсбук-сторінці. Письменниця вважає, що ці вірші «склепані в стилістиці малописьменного графомана й вкинуті в мережу як буцімто належні перу ТГШ» це чергова спроба російської пропаганди поширити свої наративи серед українців.
«Відчуття стилю в умовах інформаційної війни рятує від дуже багатьох пасток. Стиль, холера, стиль: як би не маскувалась чекістська гопота, як би не кувала собі голосочок, як у казці про вовка й козенят, — стиль обов’язково їх видасть», — зазначає письменниця і рекомендує читати «Кобзаря» Шевченка. Читомо приєднується до рекомендацій.
Як повідомлялося, російська пропаганда підготувала «посібники» для створення фейків.
Читайте також: «Пушкін може мало чого нас зараз навчити, а Шевченко знову актуальний» — що писали про Україну іноземні ЗМІ
Чільне фото: колаж Читомо
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості