архів

У мережу виклали 35 документів зі справи засновника Української Гельсінської Групи

25.12.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Центр досліджень визвольного руху опублікував онлайн 35 документів з архівно-кримінальної справи засновника Української Гельсінської Групи Миколи Руденка. Про це повідомляє офіційний сайт центру.

 

Документи можна завантажити на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху за посиланням.

 

До збірки документів увійшли:

 

  • анкета арештованого;
  • особисті світлини;
  • протоколи допиту та обшуків;
  • листи Миколи Руденка: до Леоніда Брежнєва, у відділ науки ЦК КПСС, прокурорам, російським дисидентам;
  • записи його дружини Раїси Руденко;
  • офіційні документи Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод: Декларація УГГ та 1-й, 2-й, 3-й
  • Меморандуми;
  • вірш-відповідь Миколи Руденка на анонімні погрози;
  • обвинувальний висновок по справі Миколи Руденка і Олекси Тихого;
  • нотатки Миколи Руденка, знайдені у психоневрологічному шпиталі;

Микола Руденко (праворуч). Джерело: ГДА СБУ

 

«Один із документів — запис телефонної розмови Руденка з представником інформаційної служби “Смолоскип” у Вашингтоні Богданом Ясинем, де правозахисник розповідає про умови утримання політичних в‘язнів у психлікарнях, — говорить координатор Е-архіву Денис Пасічник. — Він наводить приклад Йосипа Терелі, учасника греко-католицького правозахисного руху, у палаті якого один рушник ділили 38 людей, а харчування скидалося на тюремне».

 

Дружина, Раїса Руденко, писала, що її чоловіка примусово і шантажем утримували у психоневрологічному диспансері. «Виключення зі Спілки письменників не переживає як травму», — така причина була вказана у висновку психіатра, за яким Руденка відправили «на лікування».

 

Цікаво що, під час проведення слідства над Руденком протоколи допиту УКҐБ по Донецькій області були написані українською мовою, а у Києві — російською.

 

На сайті Електронного архіву Українського визвольного руху також можна ознайомитися з колекцією Документи КГБ про Українську Гельсінську Групу

 

Як відомо, Микола Руденко (19.12.1920–01.04.2004) – письменник, поет, філософ, громадський і політичний діяч, правозахисник, дисидент. Член Української вільної академії наук у США, почесний член французької та японської секцій ПЕН-клубу. Герой України. У січні–березні 1976 був підданий психіатричній експертизі. У листопаді 1976 створив і очолив Українську громадську групу сприяння виконанню Гельсінських угод. Заарештований в лютому 1977, у липні був засуджений до 7-ми років таборів та 5-ти років заслання. У грудні 1987 йому із дружиною було дозволено виїхати за кордон.

 

У вересні 1990 подружжя повернулося в Україну, поновлене в громадянстві та в 1991 реабілітоване. У 1993 Руденко отримав Державну премію України ім. Т .Шевченка. В економічних працях критично осмислив марксистську теорію диктатури пролетаріату.

 

Нагороджений орденом «За заслуги» 3-го ст. Похований у Києві.

 

Раніше повідомлялося, що У безкоштовному доступі з’явилися матеріали архівно-слідчої справи Василя Стуса.

 

Джерело: cdvr.org.ua