* ESC - закрити вікно пошуку
КДБ
У мережу виклали підручники, за якими навчалися радянські спецслужби
27.01.2022Дослідники опублікували розсекречені навчальні матеріали спецслужб з колишнього архіву КДБ. Про це повідомили в Центрі досліджень визвольного руху.
Колекцію з понад десяти підручників опублікували Центр досліджень визвольного руху та Архів Служби безпеки України на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху. До неї увійшли:
- навчальний посібник «Підривна діяльність українських буржуазних націоналістів проти СССР і боротьба з нею органів державної безпеки»;
- навчальний посібник «Антирадянська діяльність єврейських націоналістів і боротьба з нею органів державної безпеки»;
- навчальний посібник «Литовські, латвійські та естонські буржуазні націоналісти»;
- навчальний посібник «Білоруські буржуазні націоналісти»;
- навчальний посібник «Особливості боротьби совєтської контррозвідки з ідеологічною диверсією зарубіжних буржуазно-націоналістичних організацій і підривною діяльністю ворожих націоналістичних елементів» та інші.
Серед документів колекції є також підручник про боротьбу з українськими націоналістами 1955 року. У ньому йдеться про шляхи впровадження радянської агентури в українське підпілля, заходи, направлені на дискредитацію очільників ОУН та виведення повстанців з підпілля з повинною.
Окрім цього, у підручнику спецслужбовців є схеми-зображення криївок українських підпільників, а також фото з прикладами їхньої зброї, відзнак, інформаційних матеріалів, реактивів для тайнопису (тексту, написаного спеціальними чорнилами, реактивами чи засобами, що можна прочитати лише за спеціальних умов, наприклад, освітлення), медикаментів тощо.
Серед проілюстрованих вилучених предметів є й щітка для одягу, у якій, за допомогою рентгену, виявили схованку з таблетками для тайнопису.
У брошурі про боротьбу з литовськими, латвійськими та естонськими націоналістами автори пропонують вербувати в агенти католицьке та лютеранське духовенство. Для спецслужбовців наводиться приклад: подібний агент покликав до сповіді групу литовських націоналістів, а після богослужіння влаштував пиятику, після якої так звані «бандити» стали легкою здобиччю для чекістів.
Більше інформації можна знайти на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху безпосередньо у документах колекції.
Нагадаємо, наприкінці минулого року у вільний доступ виклали архівні документи Миколи Хвильового та документи про масовий терор щодо «Розстріляного відродження».
Читайте також: Переписування історії — теж історія: 6 розвінчаних фейків та міфів радянської пропаганди
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості