архів

СБУ виклала у вільний доступ документи про розстріли Курбаса й Зерова

17.05.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Служба безпеки оприлюднила документи з архівів Комітету державної безпеки СРСР, які містять факти терору та репресій проти українців. Також там є інформація про долі представників Розстріляного відродження — культурного та літературно-мистецького покоління 20-х і 30-х років.

 

«Жертвами терору 1937-38 років стали понад 260 тисяч українців. Більшість із них були розстріляні. А їхнім родинам повідомляли про смерті від інфарктів і серцевих нападів. Була навіть окрема директива — з родичами розстріляних говорити усно, а дату смерті в довідках ставити довільно, у межах 10 років після арешту», — сказано в повідомленні.

 

В СБУ заявили, що архів публікується з нагоди Дня памʼяті жертв політичних репресій (17 травня). Колекція документів під назвою «Приховування правди про жертви Великого Терору» містить 32 документи — записки працівників КДБ, акти про виконання вироків, розписки та інше.

 

Зокрема документи стосуються доль режисера Леся Курбаса, письменника Миколи Зерова й Андрія Паніва.

 

Архів доступний онлайн.

 

«Наприклад, точна дата розстрілу українського режисера Леся Курбаса – 3 листопада 1937 року. Хоча за документами він нібито загинув у таборах у 1942-му. І через 19 років після реальної смерті Курбаса в архівах КДБ Архангельскої області з’явиться висновок: скасувати розстріл через відсутність складу злочину», — додали в СБУ.

 

Група «Ланка»: геніальні тексти під свистом куль і між арештами

 

Читайте також: якими бачили чи хотіли показати себе діячі Розстріляного відродження?