Антон Мартинов

У Мінкульті декларують курс на власний національний книжковий ринок

12.09.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Координатор напрямку «Книги та видавнича індустрія» новоствореного Міністерства культури, молоді та спорту Антон Мартинов орієнтується на побудову власного національного книжкового ринку. Про це він заявив в інтерв’ю «Українській правді».

 

Експерт вважає, що держава не повинна втручатися у книговидання. Таку позицію він пояснює тим, що державний апарат не настільки гнучкий і оперативний, як бізнес.

 

«Поки держава змінить механізми і за рік-два перелаштується, тренди уже зміняться. Ринок інертний, і те, що ви зараз бачите як результат, було закладено 2 роки тому в підготовці. Тому я не прибічник чіпати ринок. Хай він фіксує тренди, а держава не заважатиме йому розвиватися відповідно до них», – вважає Мартинов.

 

Водночас у його планах – побудова власного національного книжкового ринку.

 

«Щоб ми не працювали на інші країни, а потім закуповували в них книжки і додана вартість залишалася там», – пояснив консультант Мінкульту.

 

Він переконаний, що Україна має можливість побудувати цей ринок. Хоча, за припущеннями Мартинова, цей ринок, швидше за все, буде невеликим.

 

«Він не зрівняється за обсягами з Францією чи Британією. Може, ми до Польщі ще будемо тягнутися десяток років за рівнем монетизації, але в нас є шанс, який ми маємо використати», – наголосив він.

 

Координатор напрямку «Книги та видавнича індустрія» міністерства навів також приклад латвійців, литовців, естонців, фінів, які, маючи маленьку читацьку спільноту і невелику кількість населення, створили власний видавничий ринок.

 

«Це надзвичайно складне, але посильне завдання і для нас», – переконаний Мартинов.

 

Водночас він вказав на проблему нестачі фахівців, які можуть це реалізувати. За його спостереженнями, це – загальносвітова проблема через втрату привабливості книговидавничої галузі. Відтак завданням влади є повернення цієї привабливості і залучення спеціалістів, які не тільки хочуть, але й можуть побудувати національний ринок.

 

«Найперше треба їм не заважати і зрозуміти, як ми можемо їх мотивувати, як цим паросткам, попри весь скепсис навколо, дати можливість зрости», – наголосив експерт.

 

Раніше ми повідомляли, що очільник новоствореного Міністерства культури, молоді та спорту Володимир Бородянський позитивно охарактеризував діяльність Українського інституту книги.