мініс

У Міносвіти хочуть кардинально змінити підхід до відбору шкільних підручників

26.11.2020

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У Міністерстві освіти і науки України заявили, що поділяють занепокоєність громадськості щодо помилок та недоречного контенту у шкільних підручниках, і через це вирішили переглянути підхід до їхнього відбору. Про це повідомляє пресслужба міністерства.

У Міносвіти зазначають, що неточності пов’язані зокрема з тим, що експерти не встигають перевіряти велику кількість підручників, а разом з тим, автори й видавництва не встигають достатньо якісно відредагувати свої книжки.

 

«Мають місце факти недобросовісного виконання зобов’язань деякими видавництвами, які економлять на фахових редакторах і, користуючись ситуацією терміновості, допускають до видання неякісно вичитані підручники. Хоча за угодою, укладеною з видавництвами, саме на них та авторів покладається відповідальність за якість підручників», – зазначається у заяві міністерства.

 

Відповідно до чинного Порядку Конкурсу автори подають частину матеріалів підручника у видавничій верстці, а частину – в рукописі, що не дозволяє цілісно оцінити майбутнє видання, тому на етапі оцінювання підручників експертами відбору виявляються не всі методичні, фактологічні та граматичні помилки й недоречності.

 

Наприклад, під час конкурсного відбору підручників для 3-го класу вибір здійснювався серед 9–12 підручників однієї назви, причому лише за їх частинами в електронному вигляді, що загалом ускладнило процес детального аналізу змісту.

 

У міністерстві зазначають, що велика кількість підручників зумовлена тим, що раніше колегія МОН пішла назустріч проханню видавництв і знизила нижню межу вибору підручників учителями із 20 тисяч до 10 тисяч. З одного боку, це дало можливість врахувати більшість пропозицій учителів, але з іншого – заклало ризики зниження якості експертизи цих підручників.

 

Також повідомляється, що підручники закупають до шкіл без належної апробації, тож Міносвіти вирішило повернути цю процедуру. У відомстві вважають, що потрібно підвищити відповідальність видавництв за друк підручників із помилками, а профільні наукові установи мають змінити процедуру відбору й посилити співпрацю з Національною академією наук, Національною академією педагогічних наук і закладами вищої освіти, які займаються питаннями створення навчальних видань.

 

Окрім того, є плани й унормувати можливість громадського обговорення підручників на другому етапі конкурсу перед їх масовим виданням, а також упорядкувати організацію навчання експертів, які відбирають підручники. Вони мають отримувати належну оплату за свою роботу та нести відповідальність за контент.

 

Як відомо, у соцмережах неодноразово публікувалися дописи із фотографіями шкільних підручників, у яких були помилки чи недоречна інформація. Це стосується як текстів, так й ілюстративних матеріалів. Наприклад, раніше Читомо повідомлялося, що у підручник «Всесвітня історія»  для 10-го класу, замість історичної фотографії, потрапив мем з актором Кіану Рівзом.

 

Джерело: Громадське радіо

 

Чільна: Освіторія