* ESC - закрити вікно пошуку
Крим
У підручнику з української мови 2024 року надрукували мапу України без Криму — Оновлено
09.09.2024У підручнику з української мови для 7 класу авторства філологині Анастасії Онатій й історика Тараса Ткачука надрукували стокову піктограму у формі мапи України без тимчасово окупованого Криму поряд з текстом Державного гімну України. Про це повідомила авторка телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун» Тетяна Гонченко.
Підручник рекомендований Міністерством освіти й науки України. Його видали у 2024 році в видавництві «Літера ЛТД». Електронну версію підручника можна переглянути на сайті Інституту модернізації змісту освіти.
У паперовій версії підручника ця сторінка виглядає так само.
Скриншот підручника з телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун»
Співавторка підручника Анастасія Онатій на своїй фейсбук-сторінці пояснила, що це технічна помилка верстальників, «недогляд» і «прикра неуважність».
«Ми щиро визнаємо свій недогляд, піктограма у формі України без Криму потрапила в книгу через прикру неуважність. Недоперевірили, недогледіли — ми можемо назвати це по-різному, але факт лишається фактом: ми несвідомо зробили боляче людям і перепрошуємо за це. Крим наш, український — це беззаперечне твердження, і ми його проговорюємо чітко ще раз і готові робити це знов і знов», — зазначила Анастасія Онатій.
Також вона додала пояснення від верстальників, як це сталося технічно.
У ньому зазначили, що для оформлення сторінки придбали стокове зображення, у якому мапа України не суцільна й складається з двох контурів. Через це при копіюванні Крим опинився на шар нижче білого кола.
«Дизайнер зосередив свою увагу на контурах, щоб не було зайвих. І на жаль, не помітив, що об’єкта немає на верхньому шарі», — пояснили верстальники підручника.
Нині в електронній версії підручника піктограму виправили:
Щодо друкованих підручників — Анастасія Онатій запропонувала запустити флешмоб «Домалюй Крим».
«Ми на 100% визнаємо цю помилку і пропонуємо виправити її разом з учнями та ученицями», — зазначила співавторка книжки.
У межах флешмобу пропонують приділити 10-15 хвилин на уроці української мови, щоб обговорити цю помилку зі школярами й домалювати Крим у піктограмі на сторінці 3.
Фото третьої сторінки підручника з української мови з фейсбук-сторінки Анастасії Онатій
«Буде гарний привід поговорити про Крим, його українськість. А також, авжеж, про інформаційні пастки й важливість визнавати власні помилки», — запропонувала Онатій.
Також вона підсумувала: «У цьому підручнику є щонайменше 3 згадки про український Крим — це для тих, хто захоче побачити зраду. Хто знає нас і наші історії особисто, той точно не буде шукати зраду».
Доповнено: видавництво «Літера ЛТД» визнало свою помилку щодо друку піктограми мапи України без Криму. «Літера ЛТД» відкликає всі підручники зі шкіл й видає виправлений наклад своїм коштом.
Видавництво пояснило, що ця помилка сталася через технічну помилку дизайнера і недогляд редакції під час остаточної підготовки видання до друку.
Крім того, «Літера ЛТД» звільнила головного дизайнера, а усім причетним до випуску книжки винесла догани зі штрафними санкціями.
«Просимо вибачення у всієї громадськості, учнівської та педагогічної спільноти», — додали у видавництві.
Також видавництво попросило вибачення перед авторами підручника Анастасією Онатій й Тарасом Ткачуком, «які створили справді неймовірну навчальну книгу».
«Усвідомлюємо, яких репутаційних втрат ви зазнали, і виправляємо ситуацію», — зазначили у «Літера ЛТД».
Як повідомлялося, у 2018 році в Чехії відкликали дозвіл на шкільні атласи, у яких Крим був позначений як «спірна» територія. У 2020 році в Естонії в шкільному підручнику для 7 класу на мапі Європи Крим позначили частиною рф.
В Україні також виходили книжки не з українським Кримом. Так 2019 року з продажу відкликали пізнавальну книжку Олени Котенко «Рослинний світ» (Видавництво «Ранок»)», на одній з ілюстрацій якої зображено Крим у складі Російської Федерації.
Також в Україні випустили щоденник із зображенням України без Криму. СБУ припинила на одному з поліграфкомбінатів України друк карт Росії, на яких тимчасово окупований Крим зображений в складі РФ.
Читайте також: Світлана Тараторіна про історію Криму крізь міфи та легенди
Обличчя Криму: книжки про минуле і теперішнє нашого півострова
Чільне зображення: Читомо
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості