Календар подій

У Стокгольмі триває культурна конференція-фестиваль UkraineVision

У Стокгольмському Kulturhuset Stadsteatern з 20 по 23 лютого триватиме культурна конференція-фестивальUkraineVision. 

Подія UkraineVision 2025 присвячена дослідженню української ідентичності, історії та мистецької спадщини в глобальному контексті. Конференція відбудеться вже втретє.

 

Програма висвітлюватиме багатоголосся України, показуючи, як всі ці наративи є уособленням української єдності й витривалості. Особливу увагу звернуть на ромський, кримськотатарський і квір-погляди на національну пам’ять.

 

На події будуть експерти з України й Швеції, а також провідні культурні діячі. У межах фестивалю відбудуться змістовні дискусії, мистецькі виставки, кінопокази, музичні виступи та літературні читання.

 

«Ідентичність народжується на перетині історії та бачення майбутнього, між традицією та оновленням. UkraineVision 2025 відкриває простір для голосів і перспектив, що демонструють: різноманіття — це сила, а культура є потужним рушієм змін», — зазначає  Юлія Матусенко, менеджерка проєкту UkraineVision.

 

Учасниками UkraineVision стануть:

  • поетка, військова медикиня, ветеранка, співзасновниця проєкту «Недописані» Олена Герасим’юк;
    письменник, поет, перекладач, віцепрезидент PEN Ukraine Остап Сливинський;
  • письменниця Жанна Слоньовська;
  • музикант та композитор Юрій Гуржи;
  • кераміст Рустем Скибин;
  • митець і фотограф Антон Шебетко.

 

Програма UkraineVision

 


«Перетини спогадів та ідентичності» (Intersections of Memories and Identity)
20 лютого (13:00 — 14:15) у Kulturhuset Stadsteatern

 

На панельній дискусії обговорюватиметься зв’язок між пам’яттю та ідентичністю, особливо в контексті конфлікту чи вимушеного переміщення. Спікери розглянуть досвід пережиття історичних травм суспільствами, що зберігають культурну спадщину та переосмислюють політичну систему.

 

  • Модераторка: Юлія Юрчук
  • Спікери: Юлія Гнат (MOCA NGO), Анніка Гірвонен (членкиня Риксдагу від «Партії Зелених»), Ніклас Черхалмі (директор Музею праці), Елізабет Мілквіст (директорка Moderna Museet).

 

«Дух стійкості — життя та творчість в умовах окупації» (Spirit of Resilience — Living and Creating under Occupation)
 20 лютого (17:00 — 18:15)

 

На цій панелі говоритимуть про культурний спротив в умовах окупації, збереження мистецтва та міжнародну солідарність.

 

  • Модератор: Андреас Норман, шведський письменник і колишній дипломат
  • Спікери: Ольга Муха (культурна аналітикиня, кураторка виставки «Небачена сила» про творчість в окупації), Олена Юрченко (журналістка «Крим.Реалії»), Ганна Гердес (голова Civil Rights Defenders), Гамлет Зіньківський (вуличний художник, Харків).

 

«Розповідь української ідентичності — художній, нонфікшн- та документальний підходи» (Storytelling Ukrainian Identity — Fiction, Non-Fiction, and Documentary Approaches)
21 лютого (18:00 — 19:15)

 

На цій панелі розглядатимуть, як українська ідентичність проявляється у художній, науково-документальній та документальній літературі, відображаючи стійкість пам’яті та розвиток культури.

 

  • Модератор: Стефан Інгварссон, аналітик SCEEUS
  • Спікери: Остап Сливинський, Ольга Муха, Юлія Юрчук

Україномовний сегмент Ukraine Vision 2025

  • Субота, 22.0211:30-12:20 — розмова з Гамлетом Зіньківським, художником із Харкова, одним із найвідоміших стріт-артистів України. Його малюнки вже перетворилися на один із символів міста. Фасилітаторка зустрічі: Ірина Мельниченко

 

 

  • Неділя 23.02
    • 11:00-11:50 — творча зустріч із поетом, перекладачем, літературним критиком Остапом Сливинським. У 2023-му році Остап став ідейним натхненником і укладачем «Словника війни», книжки документальних свідчень волонтерів і медиків, митців, громадських активістів – людей, чиї життя змінила війна. Фасилітаторка зустрічі: Юлія Юрчук
    • 12:30-13:20 — воркшоп із письменницею Іриною Мельниченко: як 14-тисторінковий щоденник перетворився на історичний роман «Живі. Всупереч». Ірина дасть практичні поради як опрацювати сімейну хроніку і перетворити її на книгу, з цілісним сюжетом і персонажами, яким віриш.
    • 14:00-14:50 — зустріч із Жанною Слоньовською, польською письменницею українського походження, журналісткою, перекладачкою польської літератури на українську, авторкою роману «Дім із вітражем». Фасилітаторка зустрічі: Юлія Юрчук.
    • 15:00-15:50 — зустріч із українською поеткою, есеїсткою і парамедикинею Оленою Герасим’юк. Роботи Олени охоплюють теми війни, травми і ідентичності, описуючи водночас особистий і національний досвід. Служба на Сході України загартувала її погляди на світ, зробивши захист прав людини однією з основних життєвих цінностей. Фасилітатор казустрічі: Олена Рогозіна.
    • 16:30-17:20 — зустріч із відомим кримськотатарським керамістом і митцем Рустемом Скибіним. Заслужений майстер народної творчості України, своєю діяльністю Рустем досліджує, відтворює та просуває кримськотатарську культуру в світі, щоб вона могла зайняти своє заслужене місце в калейдоскопі світової спадщини. Фасилітаторка зустрічі: Олена Куліш.

 

З повною програмою UkraineVision 2025 можна ознайомитися за посиланням.

Підтримайте проект

Фондуючи незалежну редакцію Читомо, ви допомагаєте зростити нове покоління
професіоналів видавничої справи і збільшуєте кількість хороших книжок у світі.

Підтримайте проект