* ESC - закрити вікно пошуку
архів
У вільний доступ виклали 41 документ зі справи Валер’яна Підмогильного
15.02.2021У вільному доступі з’явилися матеріали з архівно-кримінальної справи письменника Валер’яна Підмогильного. Документи розмістили Центр Досліджень Визвольного Руху спільно з Архівом СБУ до 120-річчя автора.
До збірки увійшли:
- протокол особистого обшуку письменника;
- анкета обвинуваченого Валер’яна Підмогильного;
- протоколи допиту про перебування у Німеччині та Чехії;
- постанови про конфіскацію та знищення листування письменника;
- ордери на обшук у квартирі Валер’яна Підмогильного та його арешт;
- обвинувальний висновок, особливості діяльності, речові докази по справі учасників «Української комуністичної партії (боротьбистів)»;
- протокол проведення «очної» ставки між Підмогильним та письменником Епіком;
- документ про реабілітацію Валер’яна Підмогильного та 16-ти учасників «Української комуністичної партії (боротьбистів)» та інше.
Також до колекції ввійшли документи з Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва та особисті документи письменника з архівів, які зберігаються у родині нащадків його дружини.
Документи збірки містять згадки про тогочасний літературний процес та його діячів. Зокрема, в одному з протоколів допиту Валер’ян Підмогильний називає літературну організацію «МАРС» «пасивною та рихлою». В іншому протоколі містяться слова письменника про отриману від невідомого йому адресата з Німеччини бандероль з німецькомовним перекладом двох розділів роману «Місто».
У протоколі допиту 11 грудня 1934 року Валер’ян Підмогильний спростовує закиди НКВД про терористичну діяльність, завершуючи допит словами «Винним себе не визнаю». Однак рівно за місяць письменник «зізнається», що нібито вважає терор ефективним методом боротьби.
«Попри те, що ми, фактично, публікуємо матеріали про репресії культури, навіть через них видно, яким яскравим був мистецький процес того періоду», — говорить директорка Центру Анна Олійник.
Зауважимо, документи публікуються в рамках проєкту «Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ», який реалізує Центр досліджень визвольного руху з партнерами за підтримки Європейського Союзу за програмою House of Europe. Усі матеріали можна переглянути і завантажити на сайті «Електронний архів Українського визвольного руху».
Як відомо, Підмогильний Валер’ян Петрович (02.02.1901—03.11.1937) — прозаїк, перекладач. Був організатором і членом літературного угруповання «Ланка». Брав участь у літературній дискусії 1925 – 1928 років. 8 грудня 1934 заарештовано за приналежність до «групи письменників-націоналістів з терористичними настроями у ставленні до вождів партії». Розстріляний у 1937 році в урочищі Сандармох (нині – Республіка Карелія, РФ). Реабілітований 14 грудня 1956 за відсутністю складу злочину.
Нагадаємо, раніше у безкоштовному доступі з’явилися матеріали архівно-слідчої справи Василя Стуса.
Також Центр досліджень визвольного руху опублікував онлайн 35 документів з архівно-кримінальної справи засновника Української Гельсінської Групи Миколи Руденка.
Фото, текст: Центр досліджень визвольного руху
This publication is sponsored by the Chytomo’s Patreon community
«Читомо» — це професійне медіа про книжки і книговидання в Україні та світі. Ми залишаємось незалежними лише завдяки коштам наших донаторів. Допоможіть нам розвиватися і ставати ще кращими!
Підтримати проєкт
що більше читаєш – то ширші можливості