Буковина

У вільний доступ виклали записи народних казок Буковини та Прикарпаття

03.02.2022

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Народні казки з Буковини та Верховини, які збирав буковинський письменник Михайло Івасюк, можна послухати онлайн. Їх опублікували на YouTube-каналі Суспільного Буковина.

 

Записаний та упорядкований ним фолькльор Михайло Івасюк видав у збірці «Казки Буковини. Казки Верховини» (1968). Їх озвучили журналісти Суспільне Буковина та опублікували на каналі в YouTube.

 

У плейлисті Суспільного зібрали казки різної тривалості. Кожна історія ілюстрована малюнками, які створив чернівецький аквареліст Павло Півень.

 

Попеловий коржик

 

Найкоротша казка. У ній розповідається про наймита Гаврила, який був бідний та мав багато дітей. Заробляв тим, що ходив проситись до панів на роботу. У казці ідеться про одну з таких подорожей.

 

Наймитова кучма

 

Багатий чоловік дуже насміхався з гуцулів. Один з парубків прийшов проситися до нього на роботу. За рік праці він попросив у пана кучму. 

 

 

Опришок-сміхованець

 

Вдова Ядвіга, коли геть зморщилася та осліпла, захотіла вийти заміж за найкращого хлопця в селі. Серед Довбушевих опришків був дуже веселий парубок, йому і наказав Довбуш оженитися з Ядвігою.

 

Казка про десять корів

 

У бідній родині, що мала лише одну корову, народилася дитина. Чоловік прийшов до «Попа», аби охрестити немовля. «Піп» попросив за це великі гроші, яких у родини не було. Тому піп сказав привести йому єдину корову як плату.

 

Марійка й баба-відьма

 

Після смерті матері батько Марійки одружився з іншою жінкою. Та незлюбила дівчину і при нагоді вигнала її з хати в дощ, аби та взяла вогню. Марійка потрапила до хати старої відьми.

 


Решту казок в авдіоформаті можна знайти за посиланням.

 

Михайло Івасюк (1917-1995) — буковинський письменник, літературознавець, фольклорист, педагог, громадський та культурний діяч, батько Володимира Івасюка. Автор багатьох фолькльорних збірок, серед яких «Казки Буковини. Казки Верховини» та «Золота карета. Буковинські казки в записах Михайла Івасюка» (упорядкували Оксана Івасюк та Галина Івасюк-Криса).

 

Нагадаємо,  наприкінці 2020 року у вільному доступі з’явилися різдвяні аудіоказки голосами зірок.

 

Читайте також аналіз книжки «Золота карета. Буковинські казки в записах Михайла Івасюка»: Без Проппа не розберешся: приховані еротичні й потойбічні елементи казок