медіа

В українських медіа найвищі зарплати отримують воєнкори й розслідувачі

02.08.2024

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

У 2023 році найменші зарплати серед українських журналістів отримували новинарі, а найбільші — воєнні репортери, журналісти, що поєднують менеджерські і продюсерські функції, розслідувачі і відеографи. Про це свідчить дослідження фінансового забезпечення медіа на локальному та національному рівнях, проведене організацією Media Development Foundation.

У дослідження ідеться про те, що рівень оплати роботи залежить від таких факторів:

 

  • розміру організацій;
  • кваліфікації журналіста/ки;
  • види робіт, які виконують журналісти/ки.

 

Менші медіа зазвичай мають суттєво нижчі заробітні плати, аніж великі медіа. В одному з досліджених медіа журналісти працювали здебільшого на волонтерських засадах і могли отримувати 5 тис. грн на місяць, головний редактор – 20 тис. грн.

 

 

Згідно з опитуванням, для невеликих медіа (до 30 людей) в Києві нижня межа заробітної плати – 15 тис. грн, верхня – 30 тис. грн. Найменші оплати отримують новинарі, та журналісти, що створюють оперативний контент без редакторської функції. Досвідчені журналісти, що поєднують редакторські функції, можуть отримувати заробітну плату до 30 тис. грн.

 

 

У медіа середнього розміру (від 30 до 100 людей) в Києві нижня межа заробітних плат журналістів починалася від 18 тис. грн, а верхня доходила до 50 тис. грн. Найменше отримують журналісти на новинній стрічці, спеціалісти без редакторських чи інших додаткових функцій. Заробітні плати у 40-50 тис. грн отримують журналісти-розслідувачі (2 з 8 наших кейсів мали відділи розслідувань), а також відеографи та водії у відділах розслідувань, оскільки мають ненормований графік.

 

У кожному з опитаних медіа згадувалася універсальність журналістів: медійники, що поєднували функції продюсера, отримували верхню межу заробітних плат, так само як журналісти, що поєднували редакторські та менеджерські функції.

 

Робота з відео належить до більш високооплачуваних. Серед завдань таких журналістів: продакшн, продюсування, менеджмент монтажних груп, написання монтажних листів, контроль за готовим відеопродуктом після монтажу.

 

Станом на 2023 рік деякі медіа виплачували додатково бонуси та премії, особливо враховуючи складність завдань. У 2022 році більшість медіа повідомляли про припинення усіх додаткових виплат.

 

 

 

Як повідомлялося, у 2022 році в Україні запустили сервіс для підтримки фінансування медіа, а Національна спілка журналістів України започаткувала Фонд підтримки українських медіа.

 

Чільне зображення: Інститут масової інформації

Інфографіка: Media Development Foundation