Болгарія

Український ПЕН став на захист болгарського письменника, що зазнає тиску через Крим

17.05.2019

Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter

Виконавча рада Українського ПЕН-клубу звернулася до керівництва Болгарського ПЕН з приводу тиску на болгарського письменника Светослава Нахума. Про це повідомляється на сайті PEN Ukraine.

 

Спілка болгарських письменників тисне на Нахума через публікацію його збірки оповідань «Втеча з Криму».

 

Зокрема, правління Спілки болгарських письменників опублікувало декларацію, в якій було засуджено проведення презентації книжки Светослава Нахума через буцімто її «політичний характер».

 

«Сумно констатувати, але своєю декларацією Спілка болгарських письменників продемонструвала відверте негативне ставлення до суверенітету, територіальної цілісності та європейського вибору України, тим самим внісши розбрат у багаторічні дружні й культурні взаємини між двома державами. Крім того, така позиція суперечить офіційній державній позиції Болгарії, яка є членом ЄС і НАТО, щодо підтримки територіальної цілісності України і продовження санкцій проти Росії як держави-агресора», – заявив Український ПЕН.

 

Також українська організація обурюється, що Болгарський ПЕН не став на захист письменника.

 

«У цій ситуації ми вбачаємо не просто порушення його прав як автора, а й насамперед – відголосся потужної інформаційної війни з боку Росії, яка ведеться сьогодні не лише проти України, а й усієї Європи», – зазначено в зверненні.

 

Крім цього, Український ПЕН нагадав, що Болгарський осередок ПЕН-клубу відмовився підтримати лист із закликом засудити окупацію Криму та Донбасу Росією та вимогою звільнити кінорежисера й письменника Олега Сенцова та інших політв’язнів України в Росії.

 

«Усі провідні міжнародні літературні та правозахисні організації висловили свою солідарність з Україною і засудили російську агресію, підтримуючи принципи демократії, керуючись свободою слова і свободою совісті. Тому ми дуже стурбовані тим, що керівництво головних письменницьких організацій Болгарії відверто стало на бік країни-агресора, засуджуючи тих болгарських колег, які висловлюють свою гуманну позицію і виступають проти насильства й інформаційної пропаганди з боку Російської Федерації», – наголосили в PEN Ukraine.

 

Відтак українська організація закликала болгарських колег «переглянути свою позицію задля збереження добрих взаємин і подальшої культурної співпраці між Україною і Болгарією».

 

Звернення підписали члени Виконавчої Ради Українського ПЕН: Андрій Курков, Олександра Гнатюк, Тетяна Терен, Євген Захаров, Лариса Денисенко, Остап Сливинський, Олена Стяжкіна та Леонід Фінберг.

 

Оповідання «Втеча із Криму», яким розпочинається однойменна збірка Светослава Нахума, було перекладене українською й опубліковане в літературному часописі «Всесвіт» (№7-8 – 2018. – с. 95-105) та в газеті «Кримська світлиця» (№29-30.-2018. – с.8). Текст написаний на основі реальної історії, але водночас відображає долі кількох мільйонів українців із Криму та інших окупованих Росією територій України.

 

Раніше ми повідомляли, що в перекладі англійською вийшла книжка «Люди «сірої зони», яка розповідає про окупацію Криму Росією та складається зі свідчень очевидців цих подій.